50 lat muzeum w Choroszczy

Czas ekspozycji: 27 czerwca – 31 grudnia 2023
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2

Muzeum Wnętrz Pałacowych obchodzi w tym roku swoje 50-lecie! Z tej okazji przygotowaliśmy wyjątkową wystawę plenerową prezentującą najważniejsze wydarzenia z historii i działalności instytucji.

Muzeum, które jest wizytówką Choroszczy i interesującym punktem na mapie wielu weekendowych wypraw, ma bogatą historię. Placówka powstała w 1973 roku, początkowo jako Punkt Muzealny z wystawą wnętrz pałacowych. Obiekt przez długie lata pozostawał pod opieką Działu Sztuki. Autorką koncepcji zagospodarowania przestrzeni pałacowych była historyk sztuki Janina Hościłowicz, późniejsza Dyrektor Muzeum w Białymstoku. W latach 90. XX wieku utworzono Oddział – Muzeum Wnętrz Pałacowych.

Z okazji jubileuszu powstała wyjątkowa wystawa przypominająca najważniejsze wydarzenia z historii i działalności Muzeum. Składają się na nią materiały archiwalne ukazujące historię założenia rezydencjonalnego oraz upamiętniające działalność instytucji na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat. To niezwykle ważne podsumowanie pracy muzealników, współpracujących z nimi lokalnych społeczności, instytucji, w tym muzealnych i artystów.

fot. R. Olkowski

red.: JN