Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Colloquia Braniciana – Moda

3 lipca 2022 r., godz. 13.00, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2 

Colloquia Braniciana to nowy cykl Muzeum Podlaskiego popularyzujący dokonania rodu Branickich herbu Gryf na Podlasiu oraz dzieje i kulturę osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej.

Colloquia rozpisane zostały na pięć sesji wykładowo-eventowych, poświęconych dziedzinom sztuki obecnym na hetmańskim dworze w Białymstoku: literaturze, wojsku, modzie, kuchni i muzyce. Każde spotkanie składa się z przystępnego wykładu oraz rekonstrukcji historycznej.

Colloquia odbywają się w obiektach Muzeum Podlaskiego stanowiących dziedzictwo tego potężnego magnackiego rodu – Ratuszu, który Jan Klemens Branicki wzniósł w centralnym punkcie miasta, oraz otoczonej parkiem letniej rezydencji hetmana w Choroszczy, w której mieści się obecnie Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Tematem drugiego spotkania będzie moda. Wykład pt. Kornety i harcapy – wpływy mody francuskiej i niemieckiej w Polsce w XVIII wieku wygłosi dr Anna Straszewska – historyczka sztuki i kostiumolożka z Instytutu Sztuki PAN. Prelekcji będzie towarzyszyć prezentacja strojów, fryzur, gier oraz dekoracji XVIII-wiecznego stołu w wykonaniu Towarzystwa Stanisławowskiego.

Współorganizator: 

Patronat: 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zadanie „Realizacja sesji wykładowo-eventowej pod nazwą Colloquia Braniciana"