Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

DANIEL DE CLERCK (Belgia) – recital chopinowski

Ratusz w Białymstoku, 25 lutego 2020 r. godz. 17.00

RECITAL CHOPINOWSKI
w wykonaniu 
DANIELA DE CLERCK (Belgia)

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

W programie utwory Fryderyka Chopina

- Trois Nouvelles Etudes
- Nocturne op 27 n° 2
- Berceuse
- Valse opus 64 n° 2
- Etude opus 25 n° 1
- Etude opus 25 n° 12

Koncert poprzedzi wykład w języku angielskim profesora Daniela de Clerck

„O chopinowskiej metodzie gry”, tłumaczenie: Mirosław Reczko

Daniel De Clerck rozpoczął muzyczną edukację w wieku 5 lat. Już rok później został przyjęty do Konserwatorium Muzycznego w jego rodzinnej Brugii (Flandria, Belgia).

Odkrył muzykę Fryderyka Chopina jak miał 9 lat i fascynacja ta trwa do dziś...!

W Królewskim Konserwatorium w Brukseli uzyskał kilka pierwszych nagród, z których jedną była Pierwsza Nagroda z Wysokim Wyróżnieniem w kategorii fortepianu. Otrzymał również Specjalną Nagrodę dla utalentowanych studentów oraz Nagrodę Mathilde Horlait d’ Apsens. Uzyskał High Virtuosity Diploma Luca School of Arts w Leuven za wyjątkową interpretację II Koncertu Fortepianowego Piotra Czajkowskiego.

Daniel De Clerck koncertował w Belgii, Holandii, Luxemburgu, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Rosji i Polsce. Jest pierwszym i na razie jedynym Belgiem zaproszonym do wykonania recitalu pod Pomnikiem F. Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Jest autorem książki „1810-2010: Chopin Re-membered: building blocks for a natural technique”, która zrywa z istniejącą „tradycją chopinowską” i odtwarza prawdziwie praktyczne i unikalne nastawienie do sztuki Chopina, pozwalając jej być graną i nauczaną. Prawie 30 lat nieustannej i wnikliwej pracy badawczej zaowocowało demistyfikacją i demitologizacją kwestii nauczania Chopina i jego muzyki.

Na potrzeby swojej pracy, prof. De Clerck został członkiem “Académie des Arts , Sciences et Lettres“ w Paryżu.

Od 1994 roku Daniel De Clerck jest dyrektorem Akademii Muzycznej im. F. Chopina Społeczności Flamandzkiej w Brukseli. W ramach swojej pozycji promuje polską kulturę i artystów.

W 2010 roku, prof. Daniel De Clerck, czasem nazywany „profesorem Klerczyńskim”, stworzył Międzynarodową Szkołę Pianistyczną im. F. Chopina w Buggenhout, Belgia.