Europejskie Dni Dziedzictwa 2018

 

Propozycje Muzeum Podlaskiego w Białymstoku na Europejskie Dni Dziedzictwa 2018

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
“Panno Święta, […] co w Ostrej świecisz Bramie”

  • Terminy: 8 września 2018 r., godz. 16.00, 16 września 2018 r., godz. 16.00
  • Miejsce spotkania: Muzeum Ikon w Supraślu, Supraśl, ul. Klasztorna 1.
  • Wstęp wolny.
  • Liczba miejsc ograniczona. Zainteresowanych prosimy o wcześniejszą rezerwację telefoniczną: 509 336 829.
    Nie przyjmujemy rezerwacji drogą mailową.

Wystawa została przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Przybliża genezę, historię i kult, którym otaczana jest od wieków Ostrobramska Ikona Matki Bożej.

Kurator wystawy, Ewa Zalewska: “#Ostrobramska Ikona Matki Bożej – zagadnienie-wizerunek, który w 100–lecie odzyskania niepodległości zasługuje niewątpliwie na „hasztag”, będzie wspominany wiele razy. Czy można dodać coś jeszcze oprócz wizualizacji? Okazuje się, że wciąż tak. W dalszym ciągu pozostajemy bez pewników. Badacze Ostrobramskiej Ikony Matki Bożej nie są w stanie wskazać jednoznacznie jej genezy. Mieczysław Skrudlik w publikacji w 1935 roku przytoczył słowa ks. Tadeusza Sieczki:
Jedni mniemali, że obraz ostrobramski jest dziełem Nieba i tworem pędzla cudownego, inni, że obraz ten znajdował się na Ostrej Bramie we framudze od czasu chrztu Litwy (Chrzest Litwy odbył się w 1387 roku, a Ostra Brama została wzniesiono na dawnych fortyfikacjach w latach 1503–1514); Kraszewski jest zdania, że obraz pochodzi z przed V w.; w monografiach, pisanych przez prawosławnych, czytamy, że obraz ostrobramski został przywieziony z Chersonezu przez wielkiego księcia Olgierda. Większość jednak pisarzy, zwłaszcza współczesnych, utrzymuje, że obraz ostrobramski jest stylu pędzla włoskiego, a pochodzi z w. XVI bądź z XVII wieku.
[M. Skrudlik, Cudowny obraz Najśw. Maryi Panny Ostrobramskiej. Historia. Ikonografia. Cześć. Bezdroża kultu i fałszywego nabożeństwa, Wilno 1935]

Bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej
“Ekspozycja wnętrz pałacowych XVIII – XIX w.”

Czynne będą dla zwiedzających: Salon na parterze oraz na piętrze – Salon, Salonik i Sala
angielska.

  • Terminy: 8 i 9 oraz 15 i 16 września 2018 r.
  • Miejsce spotkania: Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Choroszcz, ul. Pałacowa 2.
  • Wstęp wolny.

Z pierwotnego wyposażenia pałacu zachowały się jedynie 2 płyty kominkowe z Gryfem Branickich i Ciołkiem Poniatowskich, które prezentowane są w dawnych apartamentach Branickich, tam też znajdują się portrety właścicieli rezydencji oraz osób z nimi związanych: królów Augusta III i Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz generała Stanisława Mokronowskiego.
Obecna ekspozycja muzealna jest wypadkową pomiędzy wyglądem XVIII i XIX-wiecznych wnętrz mieszkalnych a wymogami wystawienniczymi. Parter zajmuje ekspozycja mebli, obrazów i drobnych wyrobów rzemiosła artystycznego, mieszczących się w ramach chronologicznych XVIII wieku. Piętro (o odmiennym od oryginalnego podziale wnętrza) zawiera kolekcję mebli polskich, w stylu francuskim i angielskim, z przełomu XVIII/XIX wieku oraz I połowy XIX wieku.
Ekspozycję uzupełniają liczne rzeźby, wyroby ze szkła i porcelany słynnych wytwórni europejskich, zegary, świeczniki i dywany.

Spacer przez wieki. Bernardyni w średniowiecznym i nowożytnym Tykocinie

  • Termin: 15 września 2018 r., godz. 14.00
  • Miejsce spotkania: przed kościołem parafialnym pw. Św. Trójcy w Tykocinie.
  • Wstęp wolny.

Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Parafia Rzymskokatolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie zapraszają na historyczny spacer po mieście. Tematem będzie 400-letnia historia dziedzictwa materialnego i spuścizny kulturalnej bernardynów w Tykocinie, których działalność rozpoczęła się w XV wieku, niemal od początku powstania miasta. Spacer zaczniemy od kępy narwiańskiej, zwanej Bernardyńską, gdzie został założony pierwszy (obecnie nieistniejący) klasztor, a następnie przejdziemy do północnej pierzei Rynku Nowego Miasta (obecnie ul. 11 Listopada), gdzie od drugiej połowy XVI stulecia do końca wieku XVII wieku znajdował się drewniany kościół i klasztor. Ostatnim miejscem historycznej podróży będzie XVIII- wieczny zespół klasztorny oo. Bernardynów, znajdujący się obecnie przy ul. Klasztornej.

 

Zych Bujnowski – żołnierz i malarz

  • Zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży szkolnej w wieku 12-18 lat.
  • Termin: 16 września 2018, godz. 10.00
  • Miejsce spotkania: Muzeum w Tykocinie, ul. Kozia 2
  • Wstęp wolny.

Zygmunt Bujnowski do dziś pozostaje postacią godną uwagi i zapamiętania. Jak to się stało, iż ten utalentowany młodzieniec zamienił ukochane farby i paletę na mundur i karabin? W momencie kiedy pojawiła się szansa na odzyskanie niepodległości Zygmunt, zwany Zychem, jak wielu innych porzucił swoje twórcze życie dla Ojczyzny. Po odniesieniu ciężkich ran podczas wojny polsko-bolszewickiej powrócił do Tykocina, gdzie oddał się na powrót swojej pasji upamiętniając, jego zdaniem, najpiękniejsze pejzaże świata.

Opis warsztatów: Warsztaty rozpoczną się w Domu Talmudycznym od przedstawienia sylwetki Zygmunta Bujnowskiego i najważniejszych wydarzeń z jego życia. Następnie uczestnicy udadzą się na spacer śladami jego twórczości. Zobaczą między innymi: Klasztor Bernardynów, Kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej, most na rzece Narew oraz okoliczne scenerie miasteczka. Na zakończenie wykonają własny pejzaż w plenerze.

  • Czas trwania zajęć: ok. 120 min.
  • Ilość miejsc ograniczona do 15 osób.
  • Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z minimum trzydniowym wyprzedzeniem: (85) 718 16 13 lub kom. 509 336 597.

 

Plakat EDD 2018 w woj. podlaskim –   PDF afisz     PDF z ilustracjami

Portal Europejskich Dni Dziedzictwa: http://edd.nid.pl/

 

Lokalni patroni medialni: