Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2020

W dniach 12-13 oraz 19-20 września 2020 roku obędą się Europejskie Dni Dziedzictwa. Zapraszamy do uczestnictwa w bezpłatnych wydarzeniach, zorganizowanych przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku w ramach EDD. Tegoroczne hasło brzmi „Moja Droga”.


RATUSZ W BIAŁYMSTOKU, Rynek Kościuszki 10

Artystyczne podróże Kossaków. Bezpłatne oprowadzanie po wystawie „Kossakowie. Juliusz Kossak (1824–1899) | Wojciech Kossak (1856–1942)”

niedziela 13 września 2020 r., godz. 11.00

niedziela 20 września 2020 r., godz. 11.00

Juliusz i Wojciech to dwa pokolenia malarzy w rodzinie Kossaków. Ojciec był samoukiem o nieprzeciętnym talencie, syn zaś zdobył wszechstronne wykształcenie w kierunku malarstwa. Pierwszy stateczny i poważany w kręgach artystycznych, drugi bon vivant swojej epoki, ale niezwykle pracowity i zdyscyplinowany w procesie tworzenia. Obaj malowali sceny historyczne, batalistyczne, sceny rodzajowe z życia arystokracji i mieszkańców podkrakowskich wsi. Szczególnie malarstwo historyczne Kossaków miało silny wpływ na umacnianie tożsamości narodowej Polaków w czasie pokonywania trudnej drogi wiodącej do odzyskania niepodległości ojczyzny. Powtarzany przez obu motyw konia symbolizował nie tylko towarzysza polowań, wypraw wojennych, ale przede wszystkim był symbolem wolności. Przyglądając się prezentowanej ekspozycji zaobserwujemy, jak to piękne i majestatyczne zwierzę uwieczniał akwarelami Juliusz, a w jaki sposób Wojciech wprowadzał je w sam środek bitwy.

--

Obowiązują zapisy pod nr. tel. (85) 740-77-42 lub 509 336 740.

Czas trwania: ok. 30 min. Liczba uczestników w grupie do 10 osób.


MUZEUM HISTORYCZNE W BIAŁYMSTOKU, ul. Warszawska 37

Zagadkowa podróż po muzeum - gra muzealna

sobota 12 września 2020 r., godz. 10.00 - 13.00 oraz godz. 14.00 - 16.00

niedziela 13 września 2020 r., godz. 10.00 - 13.00 oraz godz. 14.00 - 16.00

Późnym wieczorem, gdy drzwi muzeum są zamknięte wśród zgromadzonych tu mebli i sprzętów zaczyna się niezwykły ruch. Czas cofa się o ponad 100 lat. Muzeum staje się mieszkaniem rodziny zamożnych przemysłowców, którzy (jak przed wiekiem) zajmują się swoimi codziennymi sprawami. Podobno strzegą tajemnicy, która poznać może tylko ten, kto ruszy śladem ich nocnych wędrówek... Zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek, na zagadkową podróż po Muzeum Historycznym w Białymstoku. Nasi goście będą mogli obejrzeć stałą wystawę „W białostockiej kamienicy” w nowej, tajemniczej formie. Uczestnicy zabawy otrzymają od nas grę muzealną, która pozwoli na odkrycie sekretu ukrytego we wnętrzach kamienicy.

--

Na salach ekspozycyjnych może jednocześnie przebywać maksymalnie 20 osób.


MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO, ul. Świętojańska 17

"Moja droga" - artystyczny piknik w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

niedziela 13 września 2020 r., godz. 11.00–15.00, ogród przy budynku muzeum

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza do udziału w „podróży” do miejsc, które niegdyś odwiedzał Alfons Karny. Spotkanie odbędzie się w muzealnym ogrodzie. Każde stanowisko zorganizowane podczas pikniku będzie odpowiadało jednemu miejscu związanemu z Alfonsem Karnym.

I Stacja pierwsza – Białystok

Stanowisko poświęcimy młodości Alfonsa Karnego. Uczestnicy poznają początki działalności rzeźbiarza. Będą mieli okazję wykonać drzewo genealogiczne swojej rodziny.

II Stacja druga – Warszawa

Stanowisko poświęcone będzie latom studenckim Alfonsa Karnego. Tu uczestnicy będą mieli okazję spróbować pracy z gliną.

III Stacja trzecia – Zakopane

Alfons Karny wkrótce po ukończeniu studiów odwiedził Zakopane. Szczególnie interesowała go atmosfera miasta oraz tradycja góralska. Podczas „podróży” uczestnicy wykonają malunki na kamieniach.

Stacja czwarta – Sopot

W tym miejscu nawiążemy do karykatur Alfonsa Karnego, które prezentują „migawki” z jego podróży do Sopotu. W czasie tej „podróży” uczestnicy wykonają obrazy malowane solą.

--

Obowiązują zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl.

W działaniach może wziąć udział maksymalnie 50 osób.


MUZEUM IKON W SUPRAŚLU, ul. Klasztorna 1

Droga do ikony

niedziela 20 września 2020 r., godz. 11.00

„Droga do ikony” to spotkanie z ikonografką i muzeolożką, która z perspektywy swojego wieloletniego zawodowego doświadczenia opowie o ikonie zarówno od strony teologiczno - duchowej, jak i artystycznej.

Ikona jako przedmiot kultu stanowi nieodzowny element podlaskiej historii i tradycji. Przyciąga swoją duchowością, symboliką oraz szczególnym sposobem wykonania, który wymaga przestrzegania etapowości i kontynuowania przekazu zawartego w kanonie.

Anna Motowicka ukończyła Wydział Ikonograficzny przy Moskiewskiej Duchownej Akademii Teologicznej w Siergiejew Posad. Oferując swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte w ramach pięcioletnich studiów, uczestniczyła w pracach związanych z powstaniem ekspozycji stałej w Muzeum Ikon. Podczas spotkania realizowanego w ramach 28 edycji EDD opowie o swojej przygodzie z ikoną, która w jej życiu zarówno prywatnym jak i zawodowym, zajmuje istotne miejsce.

--

Obowiązują zapisy pod numer tel. 509 336 829.

Czas trwania spotkania: 1,5 godz.

Liczba uczestników w spotkaniu: 15 os.


MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY, ul. Pałacowa 2

Jan Klemens Branicki i Zygmunt Gloger. Arystokrata a ziemianin w podróży"

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy zaprasza na gawędy historyczne wsparte prezentacjami multimedialnymi, ukazujące różnice w celach i sposobach podróżowania dwóch słynnych Podlasian: hetmana Jana Klemensa Branickiego (XVIII w.) i Zygmunta Glogera (XIX w.)–badacza i popularyzatora pamiątek narodowej przeszłości.

Z Branickim w podróży

sobota 12 września 2020 r., godz. 11.00

Podróże dalsze i bliższe w XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej cieszyły się dużą popularnością wśród magnaterii i bogatej szlachty. Jan Klemens Branicki, właściciel wielkich włości, jeden z najbogatszych i najbardziej utytułowanych ludzi swojej epoki znaczną część życia spędzał w drodze. Kierunki i cele tych wypraw były związane ze wszystkimi sferami życia: edukacyjnymi, towarzyskimi, rodzinnymi, gospodarczymi, wojskowymi, czy dyplomatycznymi.

Zygmunta Glogera wędrówki dolinami rzek i nie tylko

niedziela 13 września 2020 r., godz. 11.00

Zygmunt Gloger, autor „Encyklopedii staropolskiej”, każdą wolna chwilę poświęcał na podróże podczas których poszukiwał pamiątek historycznych, korzystając ze wszelkich dostępnych środków lokomocji. Swoje zainteresowania badawcze kierował głównie na rodzinne Podlasie i pobliskie Mazowsze.

--

Liczba uczestników każdego spotkania do 10 osób.


MUZEUM W TYKOCINIE, ul. Kozia 2

„Wpisany w Gwiazdę Dawida – Krzyż” - spotkanie z filmami Grzegorza Linkowskiego

12.09.2020 r., godz. 17.00, Wielka Synagoga – spotkanie z reżyserem i projekcja filmów

13.09.2020 r. – projekcja filmów w godz.: 11.00, 13.00, 15.00

Muzeum w Tykocinie zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Linkowskim i jego filmami dokumentalnymi pokazującymi skomplikowaną drogę do przeszłości i wiary, jaką przebył ks. Romuald Jakub Weksler - Waszkinel. Wychowywał się w rodzinie głęboko wierzących katolików. Zdziwił go więc opór ojca, gdy przed maturą oświadczył, że po jej zdaniu wstąpi do seminarium duchownego. Wbrew postawie ojca, zrealizował swe postanowienie. Przed dopuszczeniem do święceń przełożeni seminarium poinformowali go, że jego metryka jest podrobiona, istnieją zatem wątpliwości, czy jest ochrzczony. Wtedy powróciły odległe wspomnienia z dzieciństwa. Wtedy też, ulegając jego naciskom, matka wyznała mu prawdę. Dowiedział się, że jest Żydem uratowanym z getta w Święcianach na Wileńszczyźnie…

--

Liczba uczestników każdego spotkania do 30 osób.


MUZEUM W BIELSKU PODLASKIM, Ratusz, ul. Mickiewicza 45

W Polskę idziemy... Bielsk Podlaski w dwudziestoleciu międzywojennym" – bezpłatny wstęp na wystawę

sobota 12 września 2020 r., godz. 10.00 – 17.00

niedziela 13 września 2020 r., godz. 10.00 – 17.00

Bielsk Podlaski na odzyskanie niepodległości pod skrzydłami Rzeczypospolitej czekał do 1919 roku. „W Polskę idziemy… Bielsk Podlaski w dwudziestoleciu międzywojennym” to wystawa ukazująca kształtowanie się życia społecznego, kulturalnego i samorządowego w nowej rzeczywistości. Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Mieszkańcy niektórych części Rzeczypospolitej na upragnioną wolność musieli czekać dłużej. Do Bielska Podlaskiego zawitała ona dopiero 19 lutego 1919 roku. Jednak już wcześniej bielszczanie zaczęli organizować polskie instytucje. Zaczęła odradzać się spółdzielczość oraz szkolnictwo. Grupa polskich patriotów zorganizowała Gimnazjum, którego dyrektorem został ks. dr Bronisław Zaleski.
„W Polskę idziemy… Bielsk Podlaski w dwudziestoleciu międzywojennym” to opowieść o wielokulturowym mieście, jego mieszkańcach i panujących wśród nich nastrojach. To spacer po mieście, które znalazło się w nowej rzeczywistości i opowieść o ludziach, którzy na fali entuzjazmu organizowali polskie instytucje, spółdzielczość i szkolnictwo jeszcze przed włączeniem tego terytorium do Rzeczypospolitej.

--

Na salach ekspozycyjnych może jednocześnie przebywać maksymalnie 12 osób.

 

*Wszyscy uczestnicy wydarzeń zobowiązani są do założenia masek lub przyłbic oraz dezynfekcji rąk.