Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Finisaż wystawy „Modne makatki”

Ściana pokryta żółtą tapetą. Na ścianie drewniany wieszak z makatką i dzbanem na górnej półce. Wokół 3 makatki z treścią: Świeża woda.

Zapraszamy 13 października 2020 r. o godz. 10.00 na finisaż wystawy „Modne makatki” w ramach którego odbędzie się kuratorskie oprowadzenie po wystawie.

Makatki w przeszłości pełniły różne funkcje. Przede wszystkim były ozdobą kuchni. Dodatkowo stanowiły też domowy poradnik życiowych mądrości, zasad moralnych i dobrych rad: „Gdzie miłość i zgoda panuje, tam szczęście swe gniazdo buduje”, „Pan Bóg kocha taki dziatki co słuchają ojca i matki”, „Grunt to rodzinka”, Myj się zimną wodą będziesz piękną i młodą”. Współcześnie makatki przeżywają renesans. Pojawiają się nowe wzory i sentencje.  Ekspozycja przygotowana została ze zbiorów bielskiego muzeum. 

Podczas spotkania będzie można za dodatkowa opłatą wykonać swoją współczesną makatkę inspirowaną tradycyjnymi wzorami.

Ilość miejsc ograniczona do 20 osób.

Obowiązuje bilet wstępu. Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr telefonu: 509 336 841.

 

 

Zwiedzanie dostępne będzie tylko dla osób posiadających własne maski zasłaniające usta i nos (nie dotyczy dzieci poniżej 4 roku życia). Zwiedzający obowiązani są do dezynfekcji rąk lub rękawiczek płynem dezynfekującym umieszczonym przy wejściu do budynku.