Gawęda Andrzeja Lechowskiego o Izabeli Branickiej i recital klawesynowy w Tykocinie

Wieczór Historyczny w ramach Festiwalu Sztuk Dawnych Imieniny Izabeli Branickiej 2017

16.11.2017 r., godz. 18.00 Muzeum w Tykocinie – Dom Talmudyczny

Wstęp wolny

W programie:

  • recital klawesynowy – Urszula Jasiecka-Bury
  • gawęda historyczna – Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego

W 1757 r. do białostockiej kapeli dołączył przybyły z Saksonii organista i klawicymbalista Dominik Grabenbauer. Nie wiemy, jakie dokładnie kompozycje muzyczne przywiózł do Białegostoku, ale można się domyślać, że był to repertuar tworzony i grywany przez kompozytorów związanych z dworem Sasów. Urszula Jasiecka Bury zaprezentuje utwory klawesynowe z czasów saskich. Recital będzie próbą rekonstrukcji koncertów, które odbywały się na dworze Branickich w XVIII w.

Po Potopie Szwedzkim Tykocin został odbudowany przez Czarnieckiego, który w zamku umieścił swój osobisty skarbiec. Dobra w nim zgromadzone były tak liczne, że uczyniły córki Czarnieckiego jednymi z najlepszych partii w ówczesnej Rzeczypospolitej. W wyniku mariaży córek hetmana Tykocin wraz ze starostwem stał się własnością Gryfitów Branickich. Braniccy utworzyli w miejscu starostwa hrabstwo tykocińskie, a Tykocin uczynili centrum ich podlaskich dóbr. Po pożarze i zniszczeniach wojny domowej o sukcesję, między Sasem a Stanisławem Leszczyńskim, w XVIII w. Tykocin został gruntownie przebudowany w stylu barokowym.

Najważniejsze uroczystości i święta, w tym oczywiście urodziny Izabeli Branickiej, obchodzono z wielką pompą. Henryk Mościcki w monografii Białegostoku pisał: „Na kilka dni przed imieninami zjeżdżać zaczęli do Białegostoku zaproszeni goście. Przybyli więc: synowie Augusta III, kanclerz wielki koronny Małachowski z żoną, biskupi Krasicki i Wołłowicz, Mniszchowie, Pacowie, Brühlowie, wojewoda Sapieha, kasztelan Łoś, kasztelan Rozwadowski, wojewoda Sołohub, podstoli Lubomirski, wielki łowczy Czartoryski etc. Najpierw urządzono dwudniowe polowanie w okolicach Bielska, Brańska i Tykocina; uczestnicy wrócili z pięknymi trofeami myśliwskimi.”

Wieczór historyczny będzie okazją do przypomnienia roli Tykocina w czasach Izabeli Branickiej.