Historia Bożego Narodzenia w ikonografii wschodniej

Muzeum Ikon w Supraślu zaprasza na spotkanie z cyklu SZTUKA IKONY, które poświęcone będzie tematowi Bożego Narodzenia, którego kompozycja w tradycji chrześcijańskiego wschodu zawiera rozbudowaną symbolikę. Scena narodzin umieszczana jest na tle groty, a obok najważniejszych postaci – Bogarodzicy i Dzieciątka – widoczni są św. Józef oraz pasterze, a także zwierzęta. Mały Jezus nie spoczywa w żłóbku, a Jego posłanie bardziej przypomina grobowiec. Do każdego z elementów ikonografii odnosi się wiele znaczeń oraz treści teologicznych związanych z narodzeniem Syna Bożego na ziemi pogrążonej w ciemności grzechu. Ikony przedstawiające ten temat niejednokrotnie wzbogacone są o dodatkowe sceny wiążące się z przyjściem na świat Syna Bożego.

15 stycznia, 22 stycznia 2023 r., godz. 10.00, niedziela
Czas trwania: ok. 60 min