Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Kalendarz wydarzeń MPB

KONCERT MUZYKI KAMERALNEJ

17 września 2019 r., godz. 17.00, Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10 
wstęp: 2 zł
Wykonawcy:

  • Zuzanna Sosnowska - wiolonczela solo
  • Gabriela Karpiesiuk - wiolonczela 
  • Katarzyna Majewska - wiolonczela 
  • Małgorzata Namiot - wiolonczela 

Program:

Joseph Haydn (1732 - 1809) - Koncert wiolonczelowy C-dur Hob.VIIb/1
(w opracowaniu partii orkiestry na zespół trzech wiolonczel D.B. Moore)

  1. Moderato
  2. Adagio
  3. Allegro molto

Robert Schumann (1810 - 1856) - Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129
(w opracowaniu partii orkiestry na zespół trzech wiolonczel R.Klemm)

  1. Nicht zu schnell
  2. Langsam
  3. Sehr lebhaft

Zuzanna Sosnowska - jedna z najbardziej obiecujących i utalentowanych polskich wiolonczelistek młodego pokolenia. Jest laureatką 1. Nagrody ex aequo na X Międzynarodowym Konkursie im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w 2015 roku, jak również nagród na konkursach w Austrii, Niemczech, Kanadzie, Chorwacji, Serbii i Chile. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat. Jej edukacja miała początek w ZPSM im. J. Paderewskiego w Białymstoku, gdzie pasję do wiolonczeli zaszczepiła jej p. G.Gedroyć. W latach 2009-2012 kontynuowała naukę w OSM im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, gdzie pracowała pod kierunkiem prof. A. Orkisza. W 2018 ukończyła 6-letnie studia w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze w klasie prof. W. E. Schmidta. Obecnie studiuje w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie w klasie prof. J.P. Maintza. Zuzanna koncertuje jako solistka, w duecie z hiszpańskim pianistą Magí Garcías oraz jako członek zespołu wiolonczelowego „CeLISZTen” w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Kanadzie, Austrii, Norwegii, Holandii, we Francji, Hiszpanii, Włoszech i Namibii. Jako solistka grała pod batutą m.in. Maestro Antoniego Wita, Marka Mosia, Alexandra Humali, Jacka Błaszczyka czy Adama Klocka z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową, AUKSO, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Młodą Polską Filharmonią, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Suwalskiej, Pforzheim Philharmonie, Junge Kiel Philharmonie, Metamorphosen Berlin. Jest zapraszana na festiwale i cykle koncertów takie jak m.in. „Basso - Biennale Dźwięków Niskich” i „Letnie koncerty na Grochowskiej” w Warszawie, „Krzyżowa Music” , „Music Connects” w Szwajcarii, „Musikfest Goslar” w Niemczech czy „Clasclas” Festival w Hiszpanii. Dzieliła scenę z muzykami najwyższej klasy takimi jak Vadym Kholodenko, Antonio Meneses, Sunwook Kim, Arto Noras, Andrei Bielow czy Denes Varjon.
W listopadzie 2018 Zuzanna dokonała nagrania archiwalnego dla Polskiego Radia I Koncert Wiolonczelowy Grażyny Bacewicz wraz z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Bassem Akiki. Zuzanna jest stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2007-2012 była stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2013 roku otrzymała również Deutschland Stipendium, a od tego roku została także stypendystką Fundacji „Live Music Now”. W 2015 roku uhonorowana została Charlotte Krupp Stipendium ufundowane przez Neue Liszt Stiftung Bonn.
Aktualnie artystka gra na instrumencie polskiego lutnika Andrzeja Bobaka z 2007 roku.
www.zuzanna-sosnowska.com

Gabriela Karpiesiuk to wiolonczelistka o szerokim zakresie zainteresowań artystycznych. Już w wieku piętnastu lat wystąpiła jako solistka z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W 2015 roku brała udział w wykonaniu Requiem Davida Poppera na trzy wiolonczele i orkiestrę symfoniczną. Jej główną pasją jest kameralistyka. Występuje na festiwalach w Polsce (m.in „Festiwal Wszystkie Strony Świata” , „BMW Jazz Club Festival”, „Festiwalu Kompozytorów Krakowskich” czy „Krakowska Wiosna Wiolonczelowa”, jak również za granicą (projekt „Violoncelles, vibrez” - Zwolle, Holandia). Oprócz tego, chętnie bierze udział w projektach orkiestrowych. Była członkiem Lutoslawski Youth Orchestra, obecnie jest stypendystką Młodej Polskiej Filharmonii. Podczas tych projektów współpracowała z wybitnymi artystami: Janem Mrackiem, Jacobem Collierem, Agą Zaryan, a także zespołem Vołosi. Jako uczestnik projektu Muzyka Naszych Czasów, brała udział w prawykonaniu utworu oraz nagraniu płyty (DUX Recording Producers, 2019). W ramach programu Erasmus w roku akademickim 2018/2019 studiowała na Hochschule fur Musik Carl Maria von Weber w Dresden (Niemcy) w klasie prof. Matthiasa Brautigama. Podczas studiów oraz kursów mistrzowskich miała okazję współpracować z takimi wiolonczelistami jak: Robert Cohen, Jakob Kullberg, Vida Vujic czy Karlien Bartels. Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Białymstoku w klasie p. Grażyny Gedroyć. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem dra hab. Jana Kalinowskiego.

Katarzyna Majewska naukę gry na wio