Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Koncert zespołu ORMIMUS ORIENTAL MYSTIQUE MUSIC w Wielkiej Synagodze w Tykocinie

22 czerwca 2024 r., godz. 18.00, 
Wielka Synagoga w Tykocinie, ul. Kozia 2 

Wstęp – 15 zł

Zapraszamy do Wielkiej Synagogi w Tykocinie na koncert zespołu Ormimus Oriental Mystique Music. Projekt muzyczny nawiązuje do najpiękniejszych tradycji Bliskiego Wschodu. Podczas występu usłyszycie pieśni pełne radości i miłości, wywodzące się z tradycji sefardyjskiej, nawiązującej do folkloru Żydów jemeńskich, syryjskich i marokańskich.

Zespół ORMIMUS zawiera wiele elementów zaczerpniętych od sąsiadujących kręgów kulturowych-arabskiego, hiszpańskiego, a nawet słowiańskiego. Niezwykle oryginalne linie melodyczne utworów, różnorodność wokalnej interpretacji - od śpiewania do rapowania, wykorzystanie instrumentów dawnych i współczesnych, rytmika z całym bogactwem instrumentów perkusyjnych oraz nowoczesne, dynamiczne aranżacje tworzą wyjątkową orientalną atmosferę.

Skład zespołu:

  • Władysław WOODY Kwaśnicki - saksofon, klarnet, ewi, duduk
  • Romuald Frey - gitara, wokal

Władysław WOODY Kwaśnicki jest twórcą, aranżerem i liderem projektu ORMIMUS. Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Współpracował m.in. z GRAŻYNĄ ŁOBASZEWSKĄ (wspólnie nagrali 3 płyty długogrające), z legendarną amerykańską grupą wokalną THE PLATERS, ZBIGNIEWEM WODECKIM I HELENĄ VONDRACKOVĄ. Był członkiem zespołu CRASH grającego muzykę jazz-rock. Z zespołem tym zdobył I-szą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w San Sebastian w Hiszpanii. Był czterokrotnym uczestnikiem Festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie, oraz Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Koncertował m.in. w Niemczech, Hiszpanii, USA, Danii, Holandii, Szwecji i Finlandii.
Występował na: XVI Festiwalu Kultury Żydowskiej „ZACHOR” W Białymstoku, VII Spotkaniach z Kulturą Żydowską w Pszczynie, Centrum L. Zamenhoffa w Białymstoku, Święcie Winobrania w Zielonej Górze, Festiwalu Kultury Kresowej w Jarosławiu, Festiwalu 7 Kultur w Głogowie, Festiwalu Kultury Żydowskiej YAHAD-RAZEM w Szczekocinach, Dniach Pamięci Żydów Galicyjskich „GALICJAN SZTETL” w Synagodze w Bobowej.

Romuald Frey – gitarzysta, kompozytor, muzyk sesyjny. Na przestrzeni lat koncertował z wieloma zespołami grając jazz, pop i rock. Nagrywał płyty dla Tonpressu, teledyski do Telewizyjnej Listy Przebojów TVP1 oraz współpracował jako muzyk sesyjny z Rozgłośnią Polskiego Radia Wrocław i studiem Teatru Polskiego we Wrocławiu.
Z grupą WROCŁAW BAND działającą pod patronatem Radia i Telewizji Wrocław współpracował z Ewą Bem, Andrzejem Zauchą oraz Kabaretem Elita. Brał też m.in. udział w Festiwalu Opolskim, Festiwalu Jazz nad Odrą oraz nagraniu płyty „EWA BEM LOVES THE BEATLES” dla Polskich Nagrań.