KONCERT Z HISTORIĄ

16 czerwca 2019 r., godz. 17.00, Ratusz w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10)

Kierownictwo artystyczne Koncertów z historią: prof. Leszek Sokołowski

Prowadzenie i gawęda historyczna: dyrektor Andrzej Lechowski

Wstęp 2 zł

Wykonawcy:

  • Maria Lewicka – flet 
  • Katarzyna Makarska – fortepian 

Trio fortepianowe:

  • Katarzyna Dakowicz – fortepian 
  • Szymon Kałużny – skrzypce 
  • Karol Wiciński – altówka

Program (Maria Lewicka, Katarzyna Makarska):
W.A.Mozart – Rondo in D KV 184 – flet piccolo
J.J.Quantz – Flute Concerto G Major – cz. II Mesto
F. Borne – Carmen Fantasia brillante
Program (Trio fortepianowe):
A. Piazzolla – Cztery pory roku
I. Wiosna
II. Lato
III. Jesień 
IV. Zima

Maria Lewicka – studentka pierwszego roku na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Białymstoku w klasie fletu Profesor Krystyny Gołaszewskiej oraz Marii Peradzyńskiej-Filip.
Uczęszczała do ZPOSM I i II stopnia nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 6 lat w klasie Bożeny Pawliny. W wieku 11 lat wystąpiła w Filharmonii Narodowej na koncercie dla Małych Melomanów, wykonując Walc a-moll Fryderyka Chopina. Naukę gry na flecie poprzecznym w klasie Marzeny Niciewicz rozpoczęła w wieku 12 lat i już w pierwszym roku nauki otrzymała II nagrodę na Ogólnopolskim Wiosennym Festiwalu Fletowym w Sochaczewie (I nagrody nie przyznano).
Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich m.in. pod kierunkiem Urszuli Janik, Carlo Jansa, Christiny Fassbender, Eweliny Zawiślak, Elżbiety Dastych-Szwarc, Olgi Ivusheikovej, Kerstena Mccall’a, Elżbiety Woleńskiej, Marii Peradzyńskiej-Filip, Łukasza Długosza i Seweryna Zapłatyńskiego. Zdobyła wyróżnienia na licznych konkursach zarówno solo jak i w zespołach kameralnych. W kwietniu 2016 roku ponownie zajęła II miejsce na Ogólnopolskim Wiosennym Festiwalu Fletowym w Sochaczewie. W  2016 grała w Polskiej Orkiestrze Młodzieżowej LYO przy Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Od czerwca 2016 współpracuje i koncertuje jako solistka z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej w koncertach poza siedzibą, m.in. w cyklu „Mistrzowie Muzycznych Krajobrazów” (programy Vivaldi-Morricone i Bach-Kilar).
W 2017 roku zdobyła III nagrodę na Ogólnopolskim Wiosennym Festiwalu w Sochaczewie oraz wyróżnienie na I E-Konfrontacjach Młodych w Koszalinie. W lipcu będąc stypendystką Ministra Kultury Luksemburga uczestniczyła w kursie mistrzowskim International Forum for flute and piano (Diekirch, Luxemburg). W 2017 roku grała w International Lutosławski Youth Orchestra w Filharmonii Szczecińskiej.
W kwietniu 2018 zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Wiosennym Festiwalu w Sochaczewie oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Pro Bohemia 2018 w Ostrawie.
W listopadzie 2018 zdobyła Złoty Dyplom na Międzynarodowym Konkursie Fletowym „FINALIS 2018”, a w 2019 tytuł finalistki Międzynarodowego Konkursu Fletowego Dutch International Flute Competition 2019 w Holandii.

Katarzyna Makarska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Lasockiego.
Pracuje na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym FIlii Uniwersytetu Muzycznego im, Fryderyka Chopina w Białymstoku i w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego.
Jako pianistka-akompaniatorka towarzyszy uczniom i studentom podczas koncertów, konkursów i festiwali fletowych, waltorniowych, kontrabasowych i skrzypcowych.

Katarzyna Dakowicz – ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną IIst. w Białymstoku. Od 2016 jest studentką UMFC filii w Białymstoku w klasie prof. Leszka Kota. Często koncertuje , głównie w zespołach kameralnych.

Szymon Kałużny – ukończył z wyróżnieniem Zespół Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Kordykiewicza. Od 2015 roku jest studentem UMFC filii w Białymstoku, gdzie w 2018 roku uzyskał tytuł licencjata. Regularnie i aktywnie koncertuje, zwłaszcza jako kameralista.

Karol Wiciński – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowej
w Sanoku w klasie altówki. Od 2016 roku jest studentem UMFC filii w Białymstoku w klasie prof. Piotra Reicherta. Jednocześnie jest tegorocznym dyplomantą PSM w Sanoku w klasie kontrabasu. Aktywnie koncertuje jako kameralista oraz muzyk orkiestrowy.