Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

KONCERT Z HISTORIĄ

15 grudnia 2019 r., godz. 17.00, Ratusz w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10)

Kierownictwo artystyczne Koncertów z historią: prof. Leszek Sokołowski

Prowadzenie i gawęda historyczna: dyrektor Andrzej Lechowski

Wstęp 2 zł

Wykonawcy:

  • Paulina Oseńko – mezzosopran - klasa śpiewu prof. Cezarego Szyfmana Filia UMFC w Białymstoku
  • Jakub Buczyński – klawesyn - klasa fortepianu mgr Anny Sokołowskiej PSM I st. im. I.J.Paderewskiego w Białymstoku
  • Anna Krzysztofik-Buczyńska – klawesyn 

Program:
1. J.S.Bach PRELUDIUM C-dur BWV 939 - Jakub Buczyński
2. J.S.Bach TOCCATA G-dur BWV 916 - Anna Krzysztofik-Buczyńska
3. Anonymus A DANCE FROM POLAND
CANTIO POLONICA
TANIEC WYRYWANY
4. J.Polak GALLIARD g-moll i F-dur
 CORANTO c-moll i d-moll - Anna Krzysztofik-Buczyńska
5. J.S.Bach POLONEZ - Jakub Buczyński
6. J.S.Bach AGNUS DEI z Mszy b-moll BWV 232 - Paulina Oseńko i Anna Krzysztofik-Buczyńska
7. E.J.de L Guerre III SUITA a–moll
Prelude-Allemande-Chaconne - Anna Krzysztofik-Buczyńska
8. M.A.Cesti INTORNO ALL’IDOL MIO – aria z opery Orontea - Paulina Oseńko i Anna Krzysztofik-Buczyńska


Anna Krzysztofik-Buczyńska

Ukończyła z wyróżnieniem: PSM I st. im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach w klasie fortepianu mgr Haliny Gacki-Krzysztofik, OSM I i II st. w Bytomiu w klasie mgr Marii Zegalskiej oraz studia magisterskie i podyplomowe w Filii AMFC w Białymstoku w klasie prof. Jana Kadłubiskiego. Ukończyła z wyróżnieniem jednolite studia magisterskie na UMFC Wydział w Białymstoku w klasie klawesynu prof. Lilianny Stawarz. W roku 2015 uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka na podstawie rozprawy doktorskiej „Między klawesynem a fortepianem – różnice w interpretacji na podstawie wybranych utworów”. Jako pedagog (pianistka i klawesynistka) pracuje na stanowisku adiunkta na UMFC Filii w Białymstoku na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki. Prowadzi zajęcia klawesynu, zespoły kameralne i wykłady o zagadnieniach wykonawczych muzyki dawnej. Jest wieloletnim akompaniatorem w klasie altówki prof. P. Reichetra. Koncertuje, dyrygując od klawesynu lub fortepianu. Jako muzyk orkiestrowy wchodzi w skład Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, realizując partie fortepianu, klawesynu, czelesty, organów oraz rozmaitych klawiszowych instrumentów elektronicznych. Jest korepetytorem solistów, z którymi pracuje nad przygotowaniem ich partii operowych lub musicalowych. Jako pianista-akompaniator bierze udział w próbach muzycznych i reżyserskich. Pracowała przy realizacji oper: St. Moniuszko „Straszny Dwór”, „Halka wileńska”, G. Verdi „Traviata”, W. A. Mozart „Czarodziejski Flet”, G. Ph. Telemann „Pimpinone”, G. Bizet „Carmen”, J. Strauss „Zemsta Nietoperza”, „Baron Cygański”, G. Puccini „Cyganeria” i „Turandot” a także musicali: Ch. Williams „Korczak”, A. L. Weber „Upiór w operze”, J. Bock „Skrzypek na dachu”, L. Simon „Doktor Żywago” oraz bajek muzycznych: „Adonis ma gościa” J. Lubowicz, „Kot w butach” P. Nazaruk i „Sprawa Kapturka Cz.” P. Klimek. Jest współzałożycielką Zespołu Muzyki Dawnej CONSORT 415. Występuje w nim w charakterze solistki i kameralistki, wykonując partie basso continuo na klawesynie
i pozytywie. Od wielu już lat realizuje projekty koncertowe w zakresie muzyki od XVI-wiecznej do współczesnej, wykorzystując umiejętność gry na kilku instrumentach.

Paulina Oseńko już jako nastolatka rozwijała się muzycznie biorąc udział w licznych festiwalach, koncertach i konkursach na Podlasiu oraz współtworząc chór DWML. W 2012 roku rozpoczęła naukę w Lublinie, gdzie była uczennicą klasy śpiewu pani prof. Ewy Lalki szkole muzycznej II stopnia, śpiewała w Chórze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II koncertując z nim w kraju i za granicą. W 2013 roku artystka zdobyła I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Studencka Umelecka Cinnnost’ w Rużomberoku.
W 2015 roku Paulina Oseńko rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu prof. Marka Rzepki, a następnie prof. Olgi Popowicz. Studia magisterskie kontynuuje w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina – Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku w klasie śpiewu prof. Cezarego Szyfmana. Artystka współpracowała z licznymi zespołami artystycznymi Krakowa, Lublina oraz Białegostoku. Dotychczas koncertowała na Festiwalu Muzyki Sakralnej w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kraków Bach Festiwal, Annum Festiwal, Festiwalu Voice & Piano, Gliwickim Festiwalu Bachowskim i Europejskim Festiwalu Muzycznym „Gloria”.

W koncercie wystąpi także dziewięcioletni Jakub Buczyński. Już trzeci rok uczy się w PSM I st. w klasie fortepianu Anny Sokołowskiej. Jest uzdolniony matematycznie i muzycznie. Próbuje swych sił w komponowaniu miniatur fortepianowych. Jego pasją jest piłka nożna, którą trenuje od 6 roku życia. Obecnie jest zawodnikiem Akademii Piłkarskiej TALENT.