Koncert z historią

17 grudnia 2017 r., godz. 17.00, Ratusz w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10)

Wystąpią:

  • Tomasz Tomaszewski – skrzypce
  • Ewa Tomaszewska – fortepian

Kierownictwo artystyczne Koncertów z historią
prof. Leszek Sokołowski

Prowadzenie i gawęda historyczna
dyrektor Andrzej Lechowski

Wstęp 1 zł

Program koncertu:

  • Alexander Tansman – Pięć Utworów na skrzypce i fortepian
  • Henryk Wieniawski – Legenda
  • Henryk Wieniawski – Dwa Mazurki Op.19
    No.1 „Obertas”
    No.2 „Dudziarz”
  • Gioacchino Rossini – Un Mot á Paganini- Elegia
  • JönoHubay – HejreKati

Tomasz Tomaszewski Początki wykształcenia muzycznego w PSM w Opolu. Średnią Szkołę Muzyczną w Opolu ukończył z wyróżnieniem w roku 1969 w klasie Danuty Sujaty. Dalej studiował w klasie Prof.Tadeusza Wrońskiego i Doc. Stanisława Kawalli w Akademii Muzycznej w Warszawie. Dyplom magisterski 1976. W latach 1974 do 1979 uczestniczył w rozmaitych kursach muzycznych pracując z O. Krysą, B. Drużyninem, W. Marschnerem, J. Fournierem, H. Szeryngiem.

W 1979 roku dzięki stypendium Ministerstwa Kultury wyjechał na roczne studia podyplomowe do Leningradu gdzie studiował w klasie skrzypiec prof. Borysa Gutnikowa oraz klasie kameralnej Prof.Tamary Fidler. Od roku 1980 z przerwami do roku 1982 pracował znowu pod kierunkiem Prof. Marschnera we Freiburgu. W 1970 roku, w czasie studiów w Warszawie został członkiem Orkiestry Kameralnej „Con moto ma cantabile”, a potem od 1971 do 1976 był członkiem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcja Karola Teutscha. Z orkiestrą tą występował – również jako solista w wielu krajach Europy, w USA i w Japonii. Od 1975 do 1979 r. był członkiem a potem koncertmistrzem Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka z którą występował także jako solista.

Od 1974 do 1979 r. był drugim skrzypkiem Kwartetu Polskiego, który w 1975 r.  zdobył I nagrodę na Konkursie w Belgradzie oraz III nagrodę na konkursie ARD w Monachium w 1976 r. Od 1980 r. mieszka w Niemczech. Od grudnia 1980 do czerwca 1981 był koncertmistrzem Orkiestry w Baden – Baden.W 1981 r. był członkiem Orkiestry National Theater w Mannheim. Od sierpnia 1982 do dzisiaj zajmuje stanowisko 1 koncertmistrza Orkiestry Deutsche Oper Berlin. Od października 1983 jest docentem Hochschule der Künste Berlin – od 2002 roku z tytułem Profesora. Jako koncertmistrz DOB a także gościnnie innych orkiestr grał pod dyrekcją wielu sławnych dyrygentów takich jak: Barenboim, Sinopoli, Stein, Rattle, Tielemann, Viotti, Frübeck de Burgos, Bertini, Barszaj, Mariner, Hoogwod, Abbado, Gergiev i inni.

Tomasz Tomaszewski prowadzi ożywioną działalność jako solista i kameralista. W ciągu ostatnich 35 lat swojej muzycznej kariery działał w rozmaitych formacjach:

  • jako wieloletni członek a także jako solista orkiestry kameralnej
  • PHILHARMONISCHE STREICHER SOLISTEN
  • ARTE QUARTETT BERLIN
  • zespołu D’AL SOLO AL TUTTI
  • DEBUSSY ENSEMBLE BERLIN”
  • STRADIVARI SEXTETT HABISREUTINGER
  • EUROPEAN FINE ARTS TRIO
  • jako założyciel i prymariusz POLISH STRING QUARTET Deutsche Oper Berlin
  • jako założyciel i kierownik artystyczny orkiestry kameralnej: KAMMERSOLISTEN DER DEUTSCHEN OPER BERLIN
  • jako założyciel i Steh Geiger SALON ORCHESTER DER DEUTSCHEN OPER BERLIN
  • jako koncertmistrz i Doradca Artystyczny Orkiestry BALTIC NEOPOLIS

Jako kameralista współpracował z pianistami: Bruno Canino, FabioBidinim, François Kilianem, Jerzym Tosikiem – Warszawiakiem,Alicją Paletą – Bugaj, Eleną Nogaevą, Ewą Tomaszewską, MająNosowską, Elzbietą Neumann.

Tomasz Tomaszewski jest Inicjatorem i Dyrektorem Artystycznym działającego od 2002 roku Festiwalu ŚLĄSKIE LATO MUZYCZNE. Jest też prezydentem założonego w 2000 roku w Berlinie INTERNATIONALE BEETHOVEN GESELLSCHAFT oraz założycielem i prezesem zarządu
EUROPEJSKIEGO FORUM MUZYKI POLSKIEJ w Berlinie.
Tomasz Tomaszewski jest też Dyrektorem i przewodniczącym Jury MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU MUZYKI KAMERALNEJ IM.LUDWIGA VAN BEETHOVENA, który od 2015 odbywa się co dwa lata w EUROPEJSKIM CENTRUM MUZYKI KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO W LUSŁAWICACH.

Tomasz Tomaszewski jest dwukrotnym zdobywcą nagrody fonograficznej FRYDERYK:

  • w 2001 roku za nagrania triów fortepianowych Chopina i Debussego z EUROPEAN FINE ARTS TRIO
  • jako dyrygent i solista za nagrania muzyki Pawła Łukaszewskiego i Mikołaja Góreckiego
    z BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA

W 1998 r Tomasz Tomaszewski za wybitne osiągnięcia artystyczne i rozpowszechnianie kultury polskiej za granicą otrzymał z rąk prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi.
W tym samym roku otrzymał też od berlińskiego Kultur Senatora tytuł Kammervirtuose.
Tomasz Tomaszewski jest Honorowym Obywatelem miasta Opola i miasta Tortorici na Sycylii.

Ewa Tomaszewska pochodzi z Opola, gdzie uczyła się gry na fortepianie pod kierunkiem Celiny Hellerowej. Studia pianistyczne ukończyła w klasie prof. Andrzeja Stefańskiego w Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie. Od wielu lat mieszka w Berlinie.

Ewa Tomaszewska jest uznaną kameralistką i akompaniatorką. Występuje z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak skrzypek Daniel Stabrawa, wiolonczeliści Michael Hussla i Catalin Ilea, śpiewaczka Julia Johnson, pianiści Alicia Paleta-Bugaj, Elzbieta Stabrawa i Barbara Polonek.

W repertuarze koncertowym Ewy Tomaszewskiej znajdują się dzieła wybitnych kompozytorów polskich: Aleksandra Tansmana, Witolda Szalonka, Szymona Laksa, a także Piotra Mossa i Jacka Domagały, którzy dedykowali jej swoje utwory.