Koncert z historią

4 marca 2018 r., godz. 17.00, Ratusz w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10)

Kierownictwo artystyczne Koncertów z historią: prof. Leszek Sokołowski

Prowadzenie i gawęda historyczna: dyrektor Andrzej Lechowski

Wstęp 2 zł

Wykonawcy:

  • Roman Hoffmann – wiolonczela
  • Magdalena Wolanin-Witek – fortepian

Program:

  • J. S. Bach – I Suita G – dur na wiolonczelę solo
    Prelude
    Allemande
    Courante
    Sarabande
    Menuett I, II
    Gigue
  • J. Massenet – Medytacje
  • W. Ratusińska – Blue Note
  • G. Faure – Elegia op.24
  • D. Popper – Rapsodia węgierska op. 68

Roman Hoffmann ukończył Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Orkisza. Studia kontynuował w Hochschule fur Musik w Kolonii i Detmold oraz w Hans Eisler Hochschule fur Musik w Berlinie.
Przez wiele lat był wiolonczelistą Kwartetu Camerata (1984 – 2017)
Jako kameralista jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów muzycznych, m. in:
w Tokio (1989), w Monachium (1990) oraz w Paryżu (1990 – I nagroda).
Występował w znanych ośrodkach muzycznych Europy, USA, Meksyku, Japonii, Chin.
Za swoją działalność artysta otrzymał wiele nagród i wyróżnień m. in:
Nagrodę im. St. Wyspiańskiego (1991), tytuł „Płyty Roku” (za nagranie kwartetów Fr. Schuberta – przyznanej przez miesięcznik muzyczny Studio), Fryderyk 99 (w dziedzinie muzyki kameralnej), Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009).
Roman Hoffmann zajmuje się również działalnością pedagogiczną.
Jako członek Kwartetu Camerata prowadził Mistrzowskie Kursy w Gorlicach (1994 – 2017).
Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fr. Chopina w Warszawie
na Wydziale w Białymstoku.
W roku 2013 uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej.

Magdalena Wolanin-Witek naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku lat sześciu u Haliny Śródkowskiej w PSM I st. w Białymstoku. Kontynuując swą edukację muzyczną u Krystyny Wachowskiej ukończyła PSM II st. w Białymstoku, a następnie rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Kształcąc się u wybitnych pedagogów: w klasie fortepianu u prof. Alicji Palety-Bugaj i prof. Jana Ekiera oraz kameralistów: prof. Andrzeja Guza i prof. Krystyny Borucińskiej, ukończyła studia w 1995 r.
Od 1994r. jest pracownikiem białostockiej filii AMFC w Warszawie – teraz UMFC wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku. Od 1998r. była asystentką w klasie fortepianu prof. Witalisa Raczkiewicza – do śmierci Profesora w 2007r., i nauczycielem fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku. Od 2007 r. była adiunktem UMFC w klasie fortepianu u prof. Ludmiły Kasjanenko (do 2013r.), prof. Edwarda Wolanina i prof. Leszka Kota. Równocześnie współpracowała z pedagogami głównie klas instrumentów dętych drewnianych (m.in. z prof. Beniaminem Przeździękiem) Obecnie – jako starszy wykładowca białostockiej uczelni współpracuje w klasie fortepianu prof. Mariusza Ciołko i akompaniuje w klasie wiolonczeli prof. Romana Hoffmanna.
Magdalena Wolanin-Witek prowadzi szeroką działalność pedagogiczną w swym rodzinnym mieście, ucząc na wszystkich poziomach zaawansowania oraz przygotowując studentów – przyszłych pianistów-pedagogów do wykonywania zawodu.
Jako pianistka – kameralistka wielokrotnie współpracowała w letnich warsztatach mistrzowskich klas instrumentów dętych drewnianych oraz smyczkowych ( Busko-Zdrój, Żagań, Łańcut, Zamość).Od lat współpracuje również z muzykami białostockimi.
W maju 2007 r. uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Jest starszym wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku oraz nauczycielem dyplomowanym Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku.