Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

Kalendarz wydarzeń MPB

MUZEALNE ŚRODY DLA SENIORÓW: Powstanie Warszawskie – w walce o wolność i niepodległość

Powstanie Warszawskie
– w walce o wolność i niepodległość

26 września 2018 r., godz. 11.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku (ul. Świętojańska 17)

Fot. A. Karny, Warszawa, ul. Wspólna, sierpień 1944 r., z kolekcji rzeźbiarza.

Trwający 63 dni zryw niepodległościowy był próbą wyzwolenia stolicy przez wojska powstańcze spod okupacji niemieckiej, zanim do miasta wkroczy Armia Czerwona. Ze względu na ogromne straty ludzkie i materialne, decyzja o rozpoczęciu powstania do dzisiaj budzi wiele kontrowersji i jest przyczyną wielu zagorzałych dyskusji. Multimedialna prelekcja przybliży nam przyczyny wybuchu powstania, jego przebieg i skutki oraz wpływ jakie wywarło na dzisiejsze pokolenie Polaków.

Płonęła moja pracownia pod 67, pełniłem wtedy dyżur. Wiatr był duży i przenosił ogień… Niemcy byli otoczeni w urzędowych budynkach, ich snajperzy zabijali każdego kogo zobaczyli… W ogniu straciłem granity, które pod wpływem wysokiej temperatury rozsypały się. Brązy wcześniej zakopałem na Solcu. O ironio uratowałem jedynie jedną nadpaloną książkę „Rozmyślanie o sztuce”.

Alfons Karny

Czas trwania: około 60 minut
Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo:
muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl

Wstęp: 2 zł

 

Spotkanie realizowane w ramach projektu “Rozbudowa kolekcji rzeźby Alfonsa Karnego w zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury  oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.