Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Muzeum online

Zapraszamy Państwa do skorzystania z oferty online przygotowanej przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Wirtualnie można zwiedzić nasze Oddziały, poznać wystawy i zbiory. Prezentujemy zabytkowe wnętrza i muzealne kolekcje, a także ciekawostki edukacyjne. Odwiedźcie nas wirtualnie!

Po lewej stronie napis: Wirtualne wycieczki. Zobaczcie nasze wystawy stałe online! Po prawej stronie wystawa stała w Muzeum Ikon w Supraślu.

WYSTAWY

Po lewej stronie napis Kossakowie. Po prawej fragment obrazu przedstawiający konie ciągnące sanie z dwiema osobami. W tle krajobraz zimowy i biegnące psy.

Batalistyczne i historyczne malarstwo Juliusza i Wojciecha Kossaków, przedstawicieli rodu bogatego w talenty artystyczne, literackie i naukowe, cieszy się w Polsce niesłabnącą od ponad stu lat popularnością. Zapraszamy na wirtualne zwiedzanie wystawy „Kossakowie. Juliusz Kossak (1824–1899) | Wojciech Kossak (1856–1942)”, prezentowanej w białostockim Ratuszu. >>> więcej o wystawie

Opowieść o Juliuszu Kossaku

Opowieść o Wojciechu Kossaku

Po lewej stronie napis: Fajanse angielskie od połowy XVIII do k. XIX wieku z kolekcji prof. Wojciecha W. Kowalskiego. Po prawej widać talerze fajansowe w kolorze niebieskim.

Na wystawie w białostockim Ratuszu prezentujemy 250 wyrobów ceramicznych, wyprodukowanych nie tylko w wytwórniach angielskich, ale i szkockich. Trzon ekspozycji stanowi tzw. creamware – czyli fajans delikatny będący efektem różnorodnych poszukiwań i eksperymentów technologicznych dokonywanych w środkowej Anglii od końca XVII wieku poprzez następne stulecie. >>> więcej o wystawie

Filmy prezentujące wybrane zabytki z wystawy:

Koszyk na orzechy

Dzbanek z portretem Jerzego Waszyngtona

Cukiernica z wizerunkiem Horacego Nelsona

Puszka na herbatę

Talerz ze wzorem ,,Willow''

Talerz z widokiem pokoju, w którym urodził się Szekspir

Talerze z przedstawieniem karpi i raków

Technika druku naszkliwnego glue bat transfer printing

Talerz z podgrzewaczem

Po lewej stronie napis Sala Wielka Synagogi w Tykocinie. Po prawej wnętrze Synagogi przedstawiające bimę.

Drzwi Wielkiej Synagogi w Tykocinie są wciąż zamknięte dla zwiedzających, dlatego zapraszamy Państwa do wirtualnej wędrówki po jej wnętrzu.

Aron ha-kodesz, czyli święta arka

ZBIORY

Po lewej stronie napis: Muzealny express, po prawej fasada budynku  Muzeum Historycznego w Białymstoku

Muzeum Historyczne w Białymstoku prezentuje wybrane eksponaty ze swoich zbiorów.

Moneta. 1 złoty 1929 r.

Miś Bazyl

Okulary

Pacynka Bonifacy

Ostrzałka do żyletek

Indeksowa maszyna do pisania

Pianinko zabawka

Tymf lwowski Jana Kazimierza, 1663 r.

EDUKACJA

Po lewej stronie napis: Rodzinna Niedziela online w białostockim Ratuszu. Po prawej widać kolorowe kredki w kolorowych kubeczkach.

Zapraszamy rodziny z dziećmi do skorzystania z bezpłatnych materiałów edukacyjnych, w formie wirtualnych spotkań ze sztuką i historią.

Jesienne pejzaże

Jesień była wielką inspiracją dla artystów, a kolorowe liście, ciepłe promienie słońca i nastrojowa mgła to idealne składniki jesiennego pejzażu. Sprawdźmy, jak z namalowaniem jesieni na płótnie radzili sobie artyści malarze.

Obejrzyj film 

Rozwiąż kartę zadań 


Pastelowa technika

Pastele są wdzięcznym narzędziem dla artystów, używał ich sam Leonardo da Vinci. Poznajcie tajniki tej niezwykłej techniki malarskiej.

Obejrzyj film

Rozwiąż kartę zadań


Juliusz Kossak - malarz koni

Koń to bardzo wymagający model. Trudno mu wytrwać w bezruchu lub w pozie, której życzyłby sobie malarz. Posłuchajcie jak z tak trudnym modelem radził sobie Juliusz Kossak.

Obejrzyj film

Rozwiąż kartę zadań


Nokturny – obrazy pełne mroku

Noc, schyłek dnia, ciemność rozświetlona skrzącym światłem księżyca – to idealny przepis na nastrojowy nokturn. Czy są to obrazy malowane tylko czarnym kolorem i czy coś na nich w ogóle widać? Przekonajmy się!

Obejrzyj film

Rozwiąż kartę zadań