Muzeum online

Zapraszamy Państwa do skorzystania z oferty online przygotowanej przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Wirtualnie można zwiedzić nasze Oddziały, poznać wystawy i zbiory. Prezentujemy zabytkowe wnętrza i muzealne kolekcje, a także ciekawostki edukacyjne. Odwiedźcie nas wirtualnie!

Po lewej stronie napis: Wirtualne wycieczki. Zobaczcie nasze wystawy stałe online! Po prawej stronie wystawa stała w Muzeum Ikon w Supraślu.

EDUKACJA

Po prawej stronie na zdjęciu widać młoda kobietę oraz aparat fotograficzny. Po środku brązowa rzeźba na postumencie, którą dotykają dzieci. Po lewej fotograf robiący zdjęcie szkicowi. Obok napis: Platforma edukacyjna ,,Sztuka bez granic''

Po lewej stronie napis: Rodzinna Niedziela online w białostockim Ratuszu. Po prawej widać kolorowe kredki w kolorowych kubeczkach.

Zapraszamy rodziny z dziećmi do skorzystania z bezpłatnych materiałów edukacyjnych, w formie wirtualnych spotkań ze sztuką i historią.

Jesienne pejzaże

Jesień była wielką inspiracją dla artystów, a kolorowe liście, ciepłe promienie słońca i nastrojowa mgła to idealne składniki jesiennego pejzażu. Sprawdźmy, jak z namalowaniem jesieni na płótnie radzili sobie artyści malarze.

Obejrzyj film 

Rozwiąż kartę zadań 


Pastelowa technika

Pastele są wdzięcznym narzędziem dla artystów, używał ich sam Leonardo da Vinci. Poznajcie tajniki tej niezwykłej techniki malarskiej.

Obejrzyj film

Rozwiąż kartę zadań


Juliusz Kossak – malarz koni

Koń to bardzo wymagający model. Trudno mu wytrwać w bezruchu lub w pozie, której życzyłby sobie malarz. Posłuchajcie jak z tak trudnym modelem radził sobie Juliusz Kossak.

Obejrzyj film

Rozwiąż kartę zadań


Nokturny – obrazy pełne mroku

Noc, schyłek dnia, ciemność rozświetlona skrzącym światłem księżyca – to idealny przepis na nastrojowy nokturn. Czy są to obrazy malowane tylko czarnym kolorem i czy coś na nich w ogóle widać? Przekonajmy się!

Obejrzyj film

Rozwiąż kartę zadań


Autoportret artysty

Wielu polskich malarzy zajmowało się portretowaniem, ale byli też tacy, którzy sami stawali się modelami, tworząc autoportrety. Często przedstawiali siebie przy pracy w swoim warsztacie malarskim, w otoczeniu rodziny, a nawet – jak Jacek Malczewski – wcielali się w postacie historyczne i mitologiczne. Chcecie dowiedzieć się więcej?

Obejrzyj film

Rozwiąż kartę zadań


Zimowe pejzaże

Czy artyści malując śnieg używali tylko białego koloru? Jakie były najciekawsze zimowe inspiracje ukazywane na płótnie? Przyjrzyjmy się zimowym krajobrazom!

Obejrzyj film

Rozwiąż kartę zadań


Francja elegancja! O modzie na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego

Moda to nie tylko domena pań. Posłuchajcie jak modnie ubierał się pierwszy w Polsce elegant.

Obejrzyj film

Rozwiąż kartę zadań


Muzealne love story

Miłość to uczucie, które ma wiele odsłon, ale tą najbardziej romantyczną często poprzedzają zaloty. Te nierzadko kończą się ślubem, a nawet zdarza się, że podwójnym…

Obejrzyj film

Rozwiąż kartę zadań


Kolorowa wieś

Wieś stała się ulubionym tematem obrazów w okresie tzw. Młodej Polski. Nazywano tak epokę, która rozpoczęła się w 1890 roku i trwała około 30 lat. Artyści zachwycili się wtedy wsią i jej mieszkańcami. Podobały im się kolorowe stroje i żywiołowe obyczaje. Prawie każdy malarz chciał nawiązać chociaż jednym obrazem do tego modnego tematu.

Obejrzyj film

Rozwiąż kartę zadań

 

WYSTAWY

Po lewej stronie napis: Fajanse angielskie od połowy XVIII do k. XIX wieku z kolekcji prof. Wojciecha W. Kowalskiego. Po prawej widać talerze fajansowe w kolorze niebieskim.

Na wystawie w białostockim Ratuszu prezentujemy 250 wyrobów ceramicznych, wyprodukowanych nie tylko w wytwórniach angielskich, ale i szkockich. Trzon ekspozycji stanowi tzw. creamware – czyli fajans delikatny będący efektem różnorodnych poszukiwań i eksperymentów technologicznych dokonywanych w środkowej Anglii od końca XVII wieku poprzez następne stulecie. >>> więcej o wystawie

Filmy prezentujące wybrane zabytki z wystawy:

Koszyk na orzechy

Dzbanek z portretem Jerzego Waszyngtona

Cukiernica z wizerunkiem Horacego Nelsona

Puszka na herbatę

Talerz ze wzorem ,,Willow”

Talerz z widokiem pokoju, w którym urodził się Szekspir

Talerze z przedstawieniem karpi i raków

Technika druku naszkliwnego glue bat transfer printing

Talerz z podgrzewaczem

Wzór cebulowy

Talerze ozdobione wzorem etruskim

Czarka do herbaty

Technika druku podszkliwnego

Po lewej stronie napis Sala Wielka Synagogi w Tykocinie. Po prawej wnętrze Synagogi przedstawiające bimę.

Drzwi Wielkiej Synagogi w Tykocinie są wciąż zamknięte dla zwiedzających, dlatego zapraszamy Państwa do wirtualnej wędrówki po jej wnętrzu.

Aron ha-kodesz, czyli święta arka

Po lewej stronie napis Kossakowie. Po prawej fragment obrazu przedstawiający konie ciągnące sanie z dwiema osobami. W tle krajobraz zimowy i biegnące psy.

Batalistyczne i historyczne malarstwo Juliusza i Wojciecha Kossaków, przedstawicieli rodu bogatego w talenty artystyczne, literackie i naukowe, cieszy się w Polsce niesłabnącą od ponad stu lat popularnością. Zapraszamy na wirtualne zwiedzanie wystawy „Kossakowie. Juliusz Kossak (1824–1899) | Wojciech Kossak (1856–1942)”, prezentowanej w białostockim Ratuszu. >>> więcej o wystawie

Opowieść o Juliuszu Kossaku

Opowieść o Wojciechu Kossaku

ZBIORY

Po lewej stronie napis: Muzealny express, po prawej fasada budynku  Muzeum Historycznego w Białymstoku

Muzeum Historyczne w Białymstoku prezentuje wybrane eksponaty ze swoich zbiorów.

Moneta. 1 złoty 1929 r.

Miś Bazyl

Okulary

Pacynka Bonifacy

Ostrzałka do żyletek

Indeksowa maszyna do pisania

Pianinko zabawka

Tymf lwowski Jana Kazimierza, 1663 r.