Muzeum Podlaskie w Białymstoku prezentuje ,,Zabytek miesiąca” – październik 2021

Zabytkiem miesiąca w październiku jest NAPIERŚNIK ŁAŃCUCHOWY czyli jeden z najpiękniejszych okazów pradziejowej biżuterii w naszych zbiorach.
Ozdobę tworzyło siedem łańcuszków przymocowanych do dwóch trapezowatych płytek. Każdą z nich dekoruje ażurowy motyw wirujących w przeciwnych kierunkach tarcz słonecznych, zaś zewnętrzne krawędzie pokrywa efektowny ornament geometryczny. Uszka w górnej kra wędzi płytek zdobi motyw linii rytych. Przez kółka w uszkach przekładano parę szpil lub szpilę i zapinkę, rzadziej dwie zapinki, przytwierdzające ozdobę do odzieży.
Biżuterię tego typu szczególnie chętnie nosiły mieszkanki terenów dzisiejszej zachodniej Litwy i południowo -zachodniej Łotwy. Efektowny napierśnik z Żywej Wody mógł być importem właśnie stamtąd. Jest świadectwem wysokiego poziomu sztuki i kunsztu jubilerskiego Bałtów.
Dopełnianiem ekspozycji zabytku jest karta okolicznościowa z opisem. Można ją nabyć w kasie Muzeum.

NAPIERŚNIK ŁAŃCUCHOWY, Żywa Woda, gm. Jeleniewo, pow. suwalski, cmentarzysko kurhanowe, grób nr 1, kurhan 14, kultura sudowska, III w., stop miedzi. Ze zbiorów Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku