Muzeum Podlaskie w Białymstoku prezentuje ,,Zabytek miesiąca” – styczeń 2023

W styczniu prezentujemy Wam wyjątkowy srebrny NASZYJNIK odkryty w miejscowości Czarna Wielka datowany na koniec XI – połowę XII w.

Naszyjnik wykonano z dziesięciu drutów skręconych parami, które następnie owinięto wokół siebie. Stanowi on masywną obręcz, która uformowana została w taki sposób, aby jej przednia część prezentowała się najokazalej, miała największą średnicę. Końce drutów wlutowano w srebrne sztabki, które rozklepano w taśmy, zwężające się ku końcom. Jedno z zakończeń naszyjnika zwinięto w rurkowate uszko, koniec drugiego jest odłamany. Od zewnątrz taśmy ozdobione zostały ornamentem kreskowanych linii.

Ozdoby tego typu znane są z terenów Słowiańszczyzny zarówno wschodniej, jak i zachodniej. Przeważnie stanowią elementy skarbów, rzadziej znajdowane są na cmentarzyskach. Zabytek z Czarnej Wielkiej do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku przekazano jako dar. Według relacji jego znalazcy pochodzi z cmentarzyska z grobami w obudowach kamiennych.

NASZYJNIK, Czarna Wielka, gm. Grodzisk, woj. podlaskie, koniec XI – połowa XII w., srebro, MB/A/215, kat. 930, ze zbiorów Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku 

Trwa konkurs ZABYTEK MIESIĄCA. Regulamin dostępny tu>>>