XXI JARMARK NA JANA
w niedzielę 23 czerwca 2013 r.
w godz. 9.00 -15.00 na Rynku Kościuszki

i towarzyszący Jarmarkowi
II FESTIWAL KATARYNEK
21 – 23 czerwca 2013 r.

zaprasza Dział Etnografii
Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Kup Pan grabie…
Kup Pan chomonto, a koń się ucieszy….
Krysia Marysia za łożku bierysia, Barbara wczoraj nabrała, komu, komu, bo idę do domu… Amerykańska awtomata do wiązania krawata….

W tym roku na Rynku Kościuszki, stawi się ponad stu wystawców z Podlasia i innych regionów Polski, Litwy i Białorusi: garncarze, kowale, tkaczki, plecionkarzy, rzeźbiarze ze świątkami i rzeźbionymi drewnianymi ptaszkami, producenci sit, łyżek, szczotek, zabawek, oraz grabiami, które jak przed laty nadal są symbolem Jarmarku na Jana.

Swoje wyroby wystawiają też producenci tradycyjnych produktów spożywczych – miodów z podlaskich pasiek, serów, wędlin, pieczywa, ciast: sękaczy, mrowisk i makowców, oraz ziół z Polski i Litwy.

II FESTIWAL KATARYNEK

W ludyczną atmosferę gości jarmarku wprowadzą kataryniarze, którzy przez trzy dni od 21 do 23 czerwca uczestniczyć będą w II Festiwalu Katarynek.

Festiwal Katarynek stawia sobie za cel promocją europejskich tradycji kataryniarskich. W tym roku w festiwalu uczestniczyć będą dwie duże kiermaszowe katarynki zbudowane w latach 1910 i 1924 Ludwiga Blome z Petershagen k. Hannoveru, orkiestra 6 katarynek ręcznych z Düsseldorfu, oraz katarynka Warszawskiego Kataryniarza Piotra Bota.

Przez trzy dni koncertujące katarynki spotkać będziemy mogli na Rynku Kościuszki, ul. Lipowej i Plantach.

W piątek, nawiązując do tradycji muzykowania stacjonarnych katarynek w salach tańca, organizatorzy zapraszają na „Świętojańską potańcówkę na Rynku przy dźwiękach katarynek”. Katarynki były bowiem w zachodniej Europie od końca XIX do połowy XX wieku stałym element wyposażenia sal tanecznych Występowały też w Polsce. Zabawa – retro - adresowana jest do miłośników tańca towarzyskiego i ludowego. Rozpocznie się o godz. 19.00 i potrwa do 21.00.

Na zamknięcie Festiwalu w niedzielę o godz. 20.30 w białostockiej Katedrze wystąpi orkiestra katarynek z Düsseldorfu z koncertem muzyki poważnej. W programie utwory m.in. Mozarta, Bacha, Pachelbela, Händla, Percella w aranżacjach na katarynkę opracowanych przez wybitnych niemieckich organistów.

PROGRAM FESTIWALU KATARYNEK
Piątek 21 czerwca 2013 r.
- 11.00 - 16.00 - koncerty katarynek – Rynek Kościuszki i ul. Lipowa
- 19.00 - 21.00 - Świętojańska potańcówka na Rynku przy dźwiękach katarynek – Rynek
Sobota 22 czerwca 2013 r.
- do południa – koncert katarynek - Rynek Kościuszki, ul. Lipowa
- po południu do godzin wieczornych – koncert katarynek - Planty
Niedziela 23 czerwca 2013 r.
- 9.00-15.00 – Jarmark na Jana- Rynek Kościuszki
- wieczorem – koncert katarynek – Rynek Kościuszki
- 20.30 – koncert orkiestry katarynek w Farze

Jarmark i Festiwal Katarynek jest imprezą organizowaną w ramach Dni Miasta Białegostoku pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

Podczas trwania Jarmarku można nas obejrzeć w obiektywach dwóch kamer dostępnych w Internecie: