Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

Kalendarz wydarzeń MPB

konkursy

Rozstrzygnięcie wyników Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”

W ramach XVIII Dnia Papieskiego w Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku rozstrzygnięto Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”. Trzynasta edycja konkursu, podobnie jak wszystkie poprzednie była inspirowana hasłem Dnia Papieskiego. Tym razem brzmiało ono: „Promieniowanie ojcostwa” i zostało zaczerpnięte z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka, stanowi bowiem tytuł dramatu Karola Wojtyły z 1964 roku.

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbyło się w Muzeum w Bielsku Podlaskim 16 października 2018 r. o godz. 10.00.
W uroczystości wziął udział J.E. Biskup Drohiczyński Tadeusz Pikus, który zauważył, że udział w konkursie jest wielkim dziełem dla dziecka, które pozostawi ślad w jego życiu. – Przez trudy uzyskujemy to co najwartościowsze – mówił biskup.
wyniki konkursu>>>

Jan Paweł II wielokrotnie odwoływał się do misji ojcostwa. W książce zawierającej osobiste wspomnienia i przemyślenia „Wstańcie, chodźmy!” jeden z rozdziałów nosi tytuł: Ojcostwo na wzór św. Józefa, w którym właśnie św. Józef jest postawiony za wzór dla „wszystkich powołanych do ojcostwa – w rodzinie, albo w kapłaństwie”.

W nadesłanych pracach ojcostwo również pojawia się w kontekście rodziny i kapłaństwa. Ojcowska miłość w kapłaństwie przedstawiana na przykładzie Jana Pawła II emanuje promieniowaniem przybierającym formę promieni słonecznych, blasku bijącego od Ducha Świętego czy tęczy będącej symbolem przymierza z Bogiem, tym samym wyrazem ojcowskiej miłości Boga do ludzkości.

Patrząc na tegoroczną twórczość uczestników Konkursu, powołanie do ojcowskiej miłości w kapłaństwie, przynosi bogactwo skojarzeń z pontyfikatem Jana Pawła II, co doskonale widać w pracach zamieszczonych w folderze pokonkursowym oraz na wystawie. Wśród dostrzeżonych prac jedna zwraca uwagę swoją prostotą z jednej strony, z drugiej niebywale silną metaforą. Znajdujemy w niej Ojca Świętego pochylonego, całującego ziemię – ojcowiznę. To obraz wielokrotnie widziany podczas pielgrzymek do Polski. Ten prosty gest to również wyraz szacunku do Boga, którego ojcowskiej miłości zawdzięczamy wszystko co dobre. Tę prostą scenę dopełnia mocne tło – bezkresny wszechświat, nasza ojcowizna, dzieło Stwórcy.

Na XIII edycję konkursu plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” wpłynęło blisko 1,6 tys. prac, z czego ponad 50 ze Świata (Wielka Brytania, Białoruś, Austria, Niemcy, Irlandia, Ukraina, Rosja). To ogromna dawka pozytywnej energii płynącej od uczestników konkursu, która pomaga nam z wiarą spoglądać w przyszłość, ku XIV edycji. Cieszy nas niesłabnące zainteresowanie tematem i nauczaniem Jana Pawła II oraz zaangażowanie autorów prac, rodziców, katechetów, opiekunów bez których nasz konkurs niemiałby racji bytu. Jednocześnie serdecznie gratulujemy nagrodzonym, wyróżnionym oraz wszystkim uczestnikom. Dziękujemy każdej i każdemu z Was za czas, pracę i serce włożone w wykonanie tych pięknych dzieł oraz propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II.

Organizatorzy Konkursu:
Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie
Dekanat Bielski

Honorowy Patronat:

J.E. Biskup Drohiczyński Tadeusz Pikus
Instytut Teologii Pastoralnej i Katechetyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska
Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński
Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski
Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski

 

Wystawa pokonkursowa

„Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”

Wernisaż 16 października 2018 r. o godz. 10.00 w Muzeum w Bielsku Podlaskim
Wystawa czynna do 31 grudnia 2018 r.


Święty Jan Paweł II w oczach dziecka to wystawa prac nagrodzonych i wyróżnionych w międzynarodowym konkursie plastycznym, który od ponad dekady przyciąga dzieci i młodzież z Polski i spoza jej granic. Niesłabnące zainteresowanie konkursem świadczy o tym, jak wielkie znaczenie ma osoba Świętego dla kolejnego pokolenia. Pokolenia, które nie miało okazji poznać Ojca Świętego. Pokolenia, które zna Jana Pawła II z przekazów dorosłych, licznych publikacji i samego nauczania Świętego.
Wzorem lat minionych młodzi artyści tworzą prace zainspirowane aktualnym hasłem Dnia Papieskiego, które w tym roku brzmi: Promieniowanie ojcostwa. Jak zinterpretowali to hasło uczestnicy Konkursu z różnych zakątków świata? Jakie wskazania moralne z nauczania Papieża Polaka wybrzmią w dziecięcej twórczości? Odpowiedź na te pytania znajdziemy w pracach, które nadesłali uczestnicy Konkursu na XIII już edycję.

Partnerzy:
- Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie
- Dekanat Bielski
Honorowy Patronat:
- J. E. Biskup Drohiczyński Tadeusz Pikus
- Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
- Instytut Teologii Pastoralnej i Katechetyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
- Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska
- Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński
- Starosta Powiatu Bielskiego Sławomir Jerzy Snarski
- Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski

 

XIII Międzynarodowy Konkurs Plastyczny

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Święty Jan Paweł II w oczach dziecka.

Wzorem lat minionych temat konkursu jest zbieżny z aktualnym hasłem Dnia Papieskiego, które w tym roku brzmi: Promieniowanie ojcostwa. Poza tym przypominamy, że rok 2018 obfituje w ważne rocznice, takie jak 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, 60. rocznica sakry biskupiej Karola Wojtyły i 40. rocznica wyboru Polaka na Stolicę Apostolską. Włączając się w obchody, zapraszamy do udziału w naszym konkursie plastycznym. Niech Jan Paweł II i jego nauki będą Wam inspiracją.

Konkurs plastyczny Święty Jan Paweł II w oczach dziecka od ponad dekady przyciąga dzieci i młodzież z całej Polski i Świata. Niesłabnące zainteresowanie świadczy o tym, jak wielkie znaczenie ma osoba Świętego dla kolejnego pokolenia, które nie miało okazji poznać Ojca Świętego. Pokolenia, które zna Jana Pawła II z przekazów dorosłych, licznych publikacji i samego nauczania Świętego. Dlatego tak ważna jest rola dorosłych w przybliżaniu najmłodszym osoby i nauczania Jana Pawła II.

Organizatorzy:
- Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
- Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie
- Dekanat Bielski

Honorowy Patronat:
- J. E. Biskup Drohiczyński Tadeusz Pikus
- Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
- Instytut Teologii Pastoralnej i Katechetyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
- Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska
- Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński
- Starosta Powiatu Bielskiego Sławomir Jerzy Snarski
- Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski

Pliki do pobrania:

 

ARCHIWUM KONKURSÓW