Dział Archeologii
Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
15 – 369 Białystok, ul. Bema 11
tel. 85 74-217-20, 85 74-265-53, kom. 509 336 849
e-mail: archeologia@muzeum.bialystok.pl
Kierownik – Halina Karwowska
Miło nam poinformować, że Muzeum Podlaskie w Białymstoku otrzymało wyróżnienie, w kategorii: Projekty naukowo-badawcze, w 40. Edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2019.
Wyróżniony został archeologiczny projekt badawczy „Fortece na bagnach. Interdyscyplinarne rozpoznanie obiektów obronnych z epoki brązu na Podlasiu” prowadzony w roku 2019 przez Aleksandra Piaseckiego i Adama Wawrusiewicza z Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Załącznik 1.8
do Zarządzenia Nr 12/2020
Z dnia 03.06.2020
ZASADY OBOWIĄZUJACE W DZIALE ARCHEOLOGII MUZEUM PODLASKIEGO W BIAŁYMSTOKU W OKRESIE ZAGROŻENIA COVID 19
Zwiedzający zobowiązani są do przestrzegania „Regulaminu zwiedzania Muzeum” oraz poniższych zasad wprowadzonych w związku z pandemią.
- Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego będzie dostępny tylko dla osób posiadających własne maski zasłaniające usta i nos (nie dotyczy dzieci poniżej 4 roku życia) zgodnie z par. 18 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 poz.964).
- Interesanci obowiązani są do dezynfekcji rąk lub rękawiczek płynem dezynfekującym umieszczonym przy wejściu do pomieszczeń Działu Archeologii.
- Na bieżąco będzie załatwiany tylko jeden interesant. Pozostali muszą czekać w odstępach 1,5 m – 2 m.
- Udostępnianie dokumentacji znajdującej się w Archiwum oraz materiałów zabytkowych z zasobów Działu Archeologii będzie możliwe po wcześniejszym umówieniu się na konkretny dzień i godzinę. Interesanci są zobowiązani do przestrzeganie reżimu sanitarnego.
dr Waldemar Wilczewski
Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Dział Archeologii w Muzeum Podlaskim istnieje od 1956 roku. Od tego okresu rozpoczęto gromadzenie zabytków archeologicznych. Pierwsze przedmioty pochodziły z przypadkowych znalezisk i były przekazywane przez znalazców w formie darów. Wkrótce zbiory działu zaczęły się powiększać o materiały z badań wykopaliskowych prowadzonych razem z Konserwatorem Zabytków Archeologicznych w Białymstoku. Muzeum samodzielne prace wykopaliskowe rozpoczęło w 1961 r. od badań ratowniczych na cmentarzysku kurhanowym z V-VI i VI-VII w. w Krzywólce k/ Suwałk. Najdłużej trwającymi terenowymi pracami muzealnymi (1962 – 1975) były badania wykopaliskowe wczesnośredniowiecznego kompleksu osadniczego (składającego się z grodziska dwóch osad i cmentarzyska) w Świecku Strumianach k/ Wysokiego Mazowieckiego.
Od kilku lat Dział prowadzi z młodzieżą, na terenie placówek muzealnych i szkolnych interaktywne zajęcia o tematyce archeologicznej.