MUZEALNE ŚRODY DLA SENIORÓW

Kruche piękno z miśnieńskiej porcelany

23 stycznia 2019 r. godz. 11.00 Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, ul. Świętojańska 17

Niemiecki alchemik J.F. Boettger, który poszukiwał recepty na „produkcję złota” wynalazł porcelanę. W ten sposób August II Mocny w Miśni w 1710 r. założył pierwszą w Europie  manufakturę produkującą tę szlachetną ceramikę. Wyroby manufaktury miśnieńskiej po dzień dzisiejszy są synonimem luksusu i perfekcyjnej jakości wykonania. Uczestnicy spotkania  poznają proces wytwarzania porcelany, różnorodność wytwarzanych form i sposobów zdobnictwa oraz usłyszą wiele ciekawostek związanych z Augustem II i jego miłością do „białego złota”, jak dawniej nazywano porcelanę. Zaprezentowane zostaną również wyroby manufaktury w Miśni pochodzące z kolekcji Alfonsa Karnego.

Czas trwania: 60 min.

zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl

Wstęp:  2 zł/os.

Kartoteka według Krzysztofa Raua

13 lutego 2019 r., godz. 11.00

Spotkanie poprowadzi Profesor Krzysztof Rau, reżyser,  dramatopisarz i autor scenariuszy, aktor lalkarz, wieloletni dyrektor i twórca sceny dla dorosłych w  Białostockim Teatrze Lalek.

Tematem wiodącym prelekcji będzie historia Teatru Lalek w Białymstoku. Spotkanie wzbogacone będzie osobistymi doświadczeniami teatralnej drogi zawodowej i naukowej Profesora i założyciela Akademii Teatralnej w Białymstoku Krzysztofa Raua.

Czas trwania: 60 min.

zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl