Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

Kalendarz wydarzeń MPB

wystawy czasowe

KOMPLEKSJA LALKI

Wernisaż wystawy 24 stycznia 2019 r. o godz. 17.00
Wystawa będzie eksponowana do 15 kwietnia 2019 r.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Kompleksja lalki”
24 marca 2019 r., godz. 11.00
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie  czasowej „Kompleksja lalki”. Kurator wystawy Beata Janowicz opowie o najstarszych lalkach ze zbiorów Białostockiego Teatru Lalek i przedstawi dzieła sztuki autorstwa najwybitniejszych scenografów Teatru Lalek drugiej połowy XX wieku i współczesności: Wiesława Jurkowskiego, Edward Lutczyna, Adam Kiliana, Andrzeja Dworakowskiego i innych.

Czas trwania: 60 min.
Zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl
Wstęp:  2 zł.


Wystawa łączy dwa światy przeszłość z teraźniejszością. Przedstawienia teatralne odchodzą w przeszłość. Raz powołane do życia postacie, lalki, maski, teatralne rekwizyty, kostiumy i dekoracje, nie giną. Ukryte w magazynach teatralnych wspominają swoją teatralną przygodę i marzą o powrocie na scenę.

Wystawa podzielona zostanie na dwie przestrzenie, z której jedna przeniesie odbiorcę w świat magicznej przeszłości, w którym poznamy bohaterów występujących w repertuarze Białostockiego Teatru Lalek. Najstarsze lalki pochodzące z lat 60. XX w. oraz fragmenty dekoracji pozwolą rozkoszować się wspaniałymi dziełami sztuki, autorstwa najwybitniejszych scenografów Teatru Lalek drugiej połowy XX w. i współczesności: Wiesława Jurkowskiego, Edwarda Lutczyna, Adama Kiliana, Andrzeja Dworakowskiego i innych.

Druga przestrzeń to teraźniejszość, przedstawiająca lalki jako bohaterki współczesnych sztuk wystawianych na deskach w BTL, Teatru K3 oraz Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego w Białymstoku.

Kurator wystawy: Beata Janowicz
Scenografia i aranżacja: Łucja Grzeszczyk aktorka Białostockiego Teatru Lalek

Patroni medialni: Radio Białystok, TVP3, Wrota Podlasia, Kurier Poranny

   

Honorowy patronat: Marszałek Województwa Podlaskiego

Partnerzy: Białostocki Teatr Lalek, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie – Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku