Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

Kalendarz wydarzeń MPB

wystawy czasowe

Władysław Skoczylas (1883 – 1934). Malarstwo i grafika

Kurator: Katarzyna Karpińska

Wernisaż 9 marca 2018 r., godz. 18.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

Wystawa czynna do 15 kwietnia 2018 r.

Na wystawie prezentowane są najważniejsze prace Władysława Skoczylasa wykonane w różnych technikach graficznych, obrazy olejne oraz akwarele, a także zachowane do dziś elementy jego warsztatu.

Władysław Skoczylas był jednym z najważniejszych artystów dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Twórca ten realizował się między innymi jako pedagog, malarz, grafik, projektant wnętrz, a także scenograf. Do dnia dzisiejszego uznawany jest za ojca współczesnego drzeworytu. Był entuzjastą tzw. „stylu narodowego” odnoszącego się między innymi do polskiej sztuki ludowej.

W 1910 r. wyjechał na Académie de la Grande Chaumière do Emile Antoine’a Bourdelle’a, w celu kształcenia się z zakresu rzeźby. Przypisuje się mu autorstwo gipsowego popiersia pt. „Głowa starca”, które zachowało się jedynie w formie fotografii. Od 1903 r. do 1913 r. poświęcił się malarstwu. Przeważnie uwieczniał za pomocą farb i pędzla widoki miast, pejzaże oraz życie wiejskiej ludności. Portretował również własną rodzinę. Jego prace malarskie charakteryzuje harmonia barw, skupienie na kompozycji oraz formie. W przypadku najwcześniejszych obrazów olejnych widoczne są inspiracje twórczością Jana Stanisławskiego. Z przyczyn zdrowotnych musiał zrezygnować z pogłębiania swojego warsztatu malarskiego i rzeźbiarskiego.

Najprawdopodobniej za sprawą Jana Rubczaka zainteresował się akwafortą i innymi technikami metalowymi, które porzucił w 1913 r. na rzecz drzeworytu. W tym czasie pobierał nauki w Königliche Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe w Lipsku. Skoczylas przywiązywał bardzo dużą wagę do samego materiału, w którym pracował. Uważał, że drewno posiada pierwiastek metafizyczny, symbolicznie odnosi się do polskiej architektury drewnianej, mającej bezpośredni związek ze sztuką ludową.

Wystawa została zorganizowana ze zbiorów: Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum im. Prof. Stanisława Fischera w Bochni, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Muzeum Żup Krakowskich, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Zdjęcia z wernisażu wystawy (fot. Iwona Malesińska):


Wystawa Dyplomów LP w Supraślu

Wernisaż 19 kwietnia 2018 r., godz. 17.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (Świętojańska 17)

Wystawa czynna do 13 maja 2018 r.

 

Podczas tegorocznej wystawy zostaną zaprezentowane pierwsze dyplomy z nowo powstałych specjalizacji w Liceum Plastycznym im. Artura Grottgera w Supraślu: Realizacje Intermedialne i Techniki Rzeźbiarskie. Tradycyjnie zaprezentowane były już dyplomy: Tkanina Artystyczna i Techniki Druku Artystycznego.

Techniki w jakich powstały tegoroczne dyplomy: animacja, fotografia- emulsje światłoczułe, fotokolaż, fotomontaż, ceramika szkliwiona, drewno, metal, tkanina przestrzenna, aplikacja, akwaforta, akwatinta, linoryt oraz oryginalne rozwiązania autorskie.