wystawy czasowe

Wystawa Dyplomów LP w Supraślu

Wernisaż 19 kwietnia 2018 r., godz. 17.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (Świętojańska 17)

Wystawa czynna do 13 maja 2018 r.

 

Podczas tegorocznej wystawy zostaną zaprezentowane pierwsze dyplomy z nowo powstałych specjalizacji w Liceum Plastycznym im. Artura Grottgera w Supraślu: Realizacje Intermedialne i Techniki Rzeźbiarskie. Tradycyjnie już zaprezentujemy dyplomy specjalizacji: Tkanina Artystyczna i Techniki Druku Artystycznego.

Techniki w jakich powstały tegoroczne dyplomy: animacja, fotografia- emulsje światłoczułe, fotokolaż, fotomontaż, ceramika szkliwiona, drewno, metal, tkanina przestrzenna, aplikacja, akwaforta, akwatinta, linoryt oraz oryginalne rozwiązania autorskie.

Fotorelacja z wernisażu, fot. Damian Stankiewicz


Rzeźba. Michał Jackowski

Antique games

Wernisaż 19 maja 2018 r., godz. 20.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (Świętojańska 17)

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyła prezentacja instalacji-rzeźby „Sticky Pink” oraz performance nią inspirowany, który rozpocznie się na Rynku Kościuszki o godz. 21.45.

Wystawa czynna do 30 lipca 2018 r.

Sticky Pink-performance to spektakl z udziałem 10 tancerzy, z muzyką i efektami świetlnymi. Jest to pełna ekspresji opowieść o relacjach międzyludzkich, w które wkrada się sztuczność, plastik, komercja, egoizm. Opowiedziana ruchem droga ludzi od związania się powierzchownością (której symbolem jest tu różowa guma do żucia) po zerwanie jej i odnalezienie relacji prawdziwej.

Reżyseria: Michał Jackowski
Choreografia: tancerze What’s up Studio
Muzyka: Grioot Groove

Michał Jackowski ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Tematem rzeźb artysty jest człowiek i jego kondycja duchowa oraz relacje międzyludzkie. Używając ponadczasowej klasycznej stylistyki i szlachetnych materiałów (marmur , brąz) ukazuje nieprzemijalność nurtujących ludzkość problemów. Zestawianie klasyki ze współczesnymi elementami, zapożyczonymi ze świata popkultury, pozwala artyście uzyskać atrakcyjną dla współczesnego widza formę i zachęcić go do autorefleksji. Jackowski, będąc twórcą zakorzenionym w tradycji rzeźbiarskiej antyku, z wielkim wyczuciem wiąże ją ze współczesną mitologią ery konsumpcyjnej. Efektem są prace, które w nienagannej estetycznie formie ukrywają trudne pytania o nasze wnętrze.

Bohaterami prac są zarówno idee (piękno, miłość, narcyzm), jak również everyman pod postacią odindywidualizowanych klasycznych twarzy mężczyzn i kobiet. Symbole z popkultury, takie jak dymek komiksu, guma do żucia, tekst z piosenki the Beatles czy fastfood w zestawieniu z ponadczasowymi ideami pozwalają stworzyć intrygujące i głębokie związki, wprowadzające widza w dialog z dziełami.
Prace Michała Jackowskiego zostały nagrodzone i dostały specjalne wyróżnienie podczas ostatniego Międzynarodowego Biennale sztuki we Florencji 2017. Z białostockiej ekspozycji powędrują na wystawę RHY Basel towarzyszącą jednej z największych wystaw sztuki na świecie – ART Basel w Szwajcarii.