Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

archiwum konkursów

ARCHIWUM KONKURSÓW

<<< Powrót

2022

Konkurs ,,Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” pod hasłem ŻYĆ W PRAWDZIE

Jan Paweł II we wnętrzu kaplicy przy klęczniku. Przed nim figura Matki bożej Fatimskiej z kwiatami. W tle za oknem drzewo, ludzie, budynek.

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku już po raz XVII zaprasza dzieci i młodzież z całego świata do udziału w konkursie plastycznym „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”, poświęconym Papieżowi Polakowi.

Kolejne edycje Konkursu cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony młodego pokolenia. W ciągu 16 lat trwania wzięło w nim udział ponad 21 000 młodych ludzi. Prace nadchodziły z Polski i najdalszych zakątków świata, jak chociażby z dalekiego Hongkongu. Liczba uczestników na przestrzeni lat oraz zasięg konkursu świadczą o tym, iż dziedzictwo Papieża Polaka jest bliskie kolejnym pokoleniom ludzi, niezależnie od szerokości geograficznej i warto to przedsięwzięcie kontynuować.

W tym roku zapraszamy do wykonywania prac plastycznych pod hasłem „Żyć w prawdzie” inspirowanych hasłem XXII Dnia Papieskiego „Blask prawdy”, które odnosi się do dziesiątej encykliki Jana Pawła II o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła, ogłoszonej 6 sierpnia 1993 roku.   

Zachęcamy katechetów, nauczycieli oraz rodziców do wspólnego z dziećmi zgłębiania tegorocznego hasła i stworzenia prac plastycznych a Dyrektorów szkół i placówek kultury oraz nauczycieli i instruktorów prosimy o pomoc w promocji Konkursu.

Prace wraz z kartą zgłoszeniową i "stopką'' należy składać do dnia 10 października 2022 r. osobiście w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim lub wysłać pocztą (decyduje data wpływu) na adres: Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, ul. Mickiewicza 45, 17 - 100 Bielsk Podlaski.

Regulamin Konkursu

Karta zgłoszeniowa - osoby indywidualne

Karta zgłoszeniowa - instytucje

Stopka


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

Kolejna XVII edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Święty Jan Paweł II w oczach dziecka" za nami. Za nami również najprzyjemniejsza część całego przedsięwzięcia, czyli uroczysta gala, spotkanie z nagrodzonymi i wyróżnionymi. Nie zabrakło upominków, nagród, gratulacji i emocji, szczególnie wśród rodziców i najmłodszych. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz naszym gościom. Zapraszamy również do obejrzenia relacji z uroczystości. 

Organizatorzy:
Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie
Dekanat Bielski
Fundacja Mater

Patronat medialny:

Honorowy Patronat:

J. E. Biskup Drohiczyński Piotr Sawczuk,


Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia",


Akademia Katolicka w Warszawie,


Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek,


Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki,


Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski,


Wójt Gminy Bielsk Podlaski Raisa Rajecka,


Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski


2021

Konkurs Święty Jan Paweł II w oczach dziecka
pod hasłem "Nie lękajcie się!" 

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, Fundacja Mater i Dekanat Bielski mają przyjemność ogłosić XVI edycję Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” w ramach obchodów XXI Dnia Papieskiego. 

Od początku istnienia Konkurs przyciąga rzesze młodych ludzi. W ciągu 15 lat wzięło w nim udział ponad 20 000 dzieci i młodzieży z Polski oraz najdalszych zakątków świata, w tym m. in. z Australii, Chin, Hongkongu, USA, Włoch. Tak duża liczba prac świadczy o tym, iż dziedzictwo Papieża Polaka jest bliskie kolejnym pokoleniom ludzi, niezależnie od szerokości geograficznej i warto kontynuować przedsięwzięcie jakim jest Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”.

Rokrocznie tematem konkursu jest hasło Dnia Papieskiego ogłaszanego na dany rok przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W tym roku mottem będą jedne z pierwszych słów Papieża, którymi zwrócił się do wiernych - „Nie lękajcie się”, wypowiedziane w 1978 r. podczas inauguracji pontyfikatu. W dobie pandemii nabierają one nowego znaczenia. Żyjąc w nieustannym lęku przed śmiercią, chorobą czy utratą pracy, z licznymi obostrzeniami sanitarnymi, w dystansie do innych, zmagamy się z własnymi słabościami. Tegoroczne hasło „Nie lękajcie się” daje nadzieję, podnosi na duchu i niesie przesłanie, że nie musimy być sami w tych trudnych czasach. Przez organizację tegorocznej edycji te pokrzepiające słowa wysłać w świat, podnosząc na duchu wszystkich, którzy tego potrzebują, dzieci, rodziców, całe rodziny.

Serdecznie zapraszamy młodych twórców do udziału, a rodziców, katechetów i nauczycieli prosimy o rozpowszechnienie Konkursu wśród dzieci i młodzieży.

Prace wraz z kartą zgłoszeniową należy składać do dnia 30 IX 2021 r. osobiście w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim lub wysłać pocztą (decyduje data wpływu) na adres:
Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim
ul. Mickiewicza 45
17 – 100 Bielsk Podlaski

Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się 22 października 2021 r., o godz. 12.00 w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim.


Regulamin Międzynarodowego Konkursu Plastycznego
Karta zgłoszeniowa 2021_osoby indywidualne
Karta zgłoszeniowa
Stopka 2021

Organizatorzy:
Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, Dekanat Bielski, Fundacja Mater

>>>ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU


Rodzinny Konkurs Plastyczny „Moje Muzeum Obojga Narodów”

Namaluj, narysuj swoje „Muzeum Obojga Narodów”

W roku 2021 Muzeum w Bielsku Podlaskim rozszerza profil swojej działalności oraz zmienia nazwę na Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim. W związku z tym postanowiliśmy zaprosić Was do udziału w rodzinnym konkursie plastycznym pod hasłem “Moje Muzeum Obojga Narodów”, w którym możecie przedstawić swoje wizje oraz wyobrażenia nowych wystaw, eksponatów i wnętrz ratusza. Temat konkursu dotyczy Rzeczypospolitej Obojga Narodów ze szczególnym uwzględnieniem jej wielokulturowego i wielonarodowego charakteru.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. Czekają na Was atrakcyjne nagrody i upominki!

Na prace wraz z wypełnioną Kartą Zgłoszeniową (zeskanowane lub sfotografowane) czekamy do 28.02.2021r. Wysyłajcie je na adres: muzeum.bielsk@muzeum.bialystok.pl z dopiskiem w temacie maila: konkurs „Moje Muzeum Obojga Narodów”. Szczegóły w regulaminie.

Rodzinny Konkurs Plastyczny „Moje Muzeum Obojga Narodów” realizowany jest pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego.

Na pierwszym planie kubek z kolorowymi kredkami. Przy nim kolorowa praca plastyczna. Narysowany ratusz w Bielsku Podlaskim. Obok tytuł konkursu, organizator, kolorowe logotypy i dane kontaktowe.

2020

ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II W OCZACH DZIECKA

Rok 2020 to wyjątkowy czas dla upamiętnienia świętego Jana Pawła II.
W maju obchodziliśmy setną rocznicę urodzin papieża Polaka, a Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Ważnych rocznic związanych z osobą Ojca Świętego jest więcej. Już teraz czekamy na październik i XX Dzień Papieski, a także na kolejną XV edycję międzynarodowego konkursu plastycznego

ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II
W OCZACH DZIECKA”.

Mimo przedłużającego się stanu epidemii, mając na uwadze troskę o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, organizatorzy Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II W OCZACH DZIECKA” postanowili nie rezygnować z Konkursu, a jedynie zmienić jego formułę. Po raz pierwszy prosimy o przesyłanie prac drogą elektroniczną. Liczymy, że ta zmiana nie wpłynie na zainteresowanie konkursem i jak co roku dzieci i młodzież chętnie sięgną po farby i kredki, tworząc prace inspirowane hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego „Totus Tuus”. Na prace czekamy do 20 września 2020 r.


STWÓRZ DRZEWO GENEALOGICZNE SWOJEJ RODZINY

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku informuje, że z przyczyn niezależnych od organizatora konkurs „Drzewo genealogiczne mojej rodziny” zostaje przesunięty na przyszły rok. O wznowieniu konkursu będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej oraz fanepage’u. Zapraszamy do śledzenia naszych stron.

 

KONKURSY ORGANIZOWANE W RAMACH DNIA PAPIESKIEGO

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

 

KONKURSY ZWIĄZANE W MUZEALNYMI WYSTAWAMI

 

2017

2013

2012

2010