Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

Kalendarz wydarzeń MPB

edukacja – oferta dla grup zorganizowanych

Muzeum w Bielsku Podlaskim prowadzi działalność edukacyjną, której celem jest przybliżenie dzieciom i młodzieży historii Bielska Podlaskiego i okolic, rozbudzenie zainteresowania szeroko rozumianą sztuką, kształtowanie wrażliwości estetycznej, przygotowanie do udziału w życiu kulturalnym. Skierowana jest ona do wszystkich grup wiekowych - dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na ofertę edukacyjną Muzeum w Bielsku Podlaskim składają się lekcje muzealne oraz zajęcia interaktywne łączące wiedzę teoretyczną z zajęciami praktycznymi. Obejmują zagadnienia m.in. zakresu historii, archeologii, sztuki, etnografii.

Zajęcia prowadzone są dla grup liczących nie więcej niż 30 osób.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu, tel. 85 730 22 44 tel. kom. 509 336 841 (nie prowadzimy zajęć z grupami wcześniej nie zgłoszonymi).

Czas trwania zajęć: 45 – 60 minut.

Obowiązują następujące opłaty:

lekcja muzealna

 • dzieci i młodzież szkolna – 6 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł od osoby
 • grupy przedszkolne - 4 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł od osoby

zajęcia interaktywne

 • dzieci i młodzież szkolna - 7 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł od osoby
 • grupy przedszkolne - 4 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł od osoby

 

I. CYKLE WARSZTATÓW INTERAKTYWNYCH:

 • TWÓJ HERB - TWOJE LOGO
  Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zaprasza na zajęcia „Twój herb - Twoje logo” wszystkich, którzy chcą się wyróżnić z tłumu i stworzyć własny znak rozpoznawczy – logo. Uczestnicy zajęć dowiedzą się również czym jest herb, na jakich zasadach był tworzony oraz poznają historię herbu Bielska Podlaskiego.
  Zajęcia są dedykowane dla grup zorganizowanych (najstarsze grupy przedszkolne oraz klasy 1-3 szkół podstawowych).
 • RĘCZNIKOWA DRAKA DLA UCZNIAKA
  To cykl interaktywnych warsztatów etnograficzno – plastycznych dla uczniów szkół podstawowych. Podczas zajęć dzieci poznają proces powstawania ręcznika. Warsztaty są niezwykłą wyprawą w świat tradycyjnej kultury ludowej Ziemi Bielskiej. Tematy zajęć:
 1. Zanim utkano ręcznik
 2. Hafty i koronki
 3. Ręcznikowa łąka
 4. W wiejskiej izbie
 5. W tradycji ludowej
 6. Z kufra prababci
 • OD NASIONKA DO RĘCZNIKA LUDOWEGO
  To cykl zajęć interaktywnych realizowanych na wystawie „Tajemniczy ręcznik”. Zajęcia prowadzone są w oparciu o pakiety edukacyjne, które uczestnicy zajęć otrzymują bezpłatnie.
 • Tematy dla klas II – VI szkół podstawowych:

  1. Muzeum – kulisy pracy. To zajęcia wprowadzające w kulisy pracy muzealników. Uczestnicy dowiadują się, czym jest wymieniona instytucja, w jakim celu i w jaki sposób pozyskuje zabytki oraz otrzymują „dawkę” fachowego słownictwa muzealnego, które pozwoli im się znaleźć w każdej przestrzeni muzealnej.
  2. Zanim utkano ręcznik. Przy wykorzystaniu zbiorów muzealnych, w tym narzędzi służących do obróbki lnu, eksponatów z wystawy czasowej „Tajemniczy ręcznik” oraz pakietu edukacyjnego, uczestnicy zajęć zapoznają się z procesem powstawania tkaniny lnianej.
  3. Hafty i koronki. Czym różni się haft krzyżykowy od płaskiego? Jakie motywy wykorzystywano w hafcie i koronce? Odpowiedź na te i inne pytania uczestnicy zajęć znajdą na wystawie „Tajemniczy ręcznik”.
  4. Tajemnicze symbole. Ręczniki ludowe są przestrzenią, w której doskonale czują się symbole. Zajęcia o nich w atrakcyjny sposób wyjaśniają, że w barwie i ornamencie ręcznikowym nie ma przypadku, a symbolika stosowana przez twórczynie ludowe to przekaz, który w prosty sposób sami jesteśmy w stanie rozszyfrować.
  5. W tradycji ludowej. Zanim ręcznik trafił do Muzeum, zajmował centralną część izby mieszkalnej, zwaną świętym katem, a także uczestniczył w ważnych wydarzeniach rodzinnych jak ślub czy narodziny dziecka. Z tych zajęć uczestnicy wyniosą garść wiedzy na temat roli ręcznika ludowego w codziennym życiu ludzi.

   

 • Tematy dla klas VII - VIII szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych:

  1. Zanim utkano ręcznik. Przy wykorzystaniu zbiorów muzealnych, w tym narzędzi służących do obróbki lnu, eksponatów z wystawy czasowej „Tajemniczy ręcznik” oraz pakietu edukacyjnego, uczestnicy zajęć zapoznają się z procesem powstawania tkaniny lnianej.
  2. Hafty i koronki. Czym różni się haft krzyżykowy od płaskiego? Jakie motywy wykorzystywano w hafcie i koronce? Odpowiedź na te i inne pytania uczestnicy zajęć znajdą na wystawie „Tajemniczy ręcznik”.
  3. Tajemnicze symbole. Ręczniki ludowe są przestrzenią, w której doskonale czują się symbole. Zajęcia o nich w atrakcyjny sposób wyjaśniają, że w barwie i ornamencie ręcznikowym nie ma przypadku, a symbolika stosowana przez twórczynie ludowe to przekaz, który w prosty sposób sami jesteśmy w stanie rozszyfrować.
  4. W tradycji ludowej. Zanim ręcznik trafił do Muzeum, zajmował centralną część izby mieszkalnej, zwaną świętym katem, a także uczestniczył w ważnych wydarzeniach rodzinnych jak ślub czy narodziny dziecka. Z tych zajęć uczestnicy wyniosą garść wiedzy na temat roli ręcznika ludowego w codziennym życiu ludzi.

  Gra planszowa „Od nasionka do ręcznika” – podsumowanie cyklu zajęć. Wielkoformatowa gra planszowa będzie okazją do podsumowania i sprawdzenia wiedzy zdobytej podczas cyklu zajęć „Od nasionka do ręcznika ludowego”.

  II. LEKCJE MUZEALNE:

  1. Muzeum bez ściemy. Zajęcia, które pokazują całą prawdę o pracy muzealników oraz wyjaśniają rolę i misję tej instytucji.
  2. Arytmometr kontra tablet. To muzealny ring, na którym zmierzy się stara myśli techniczna ze współczesnymi wynalazkami.
  3. Wehikuł czasu. Sentymentalna podróż do lat minionych i historii Bielska Podlaskiego.
  4. Czym jest drzewo bez korzeni? Jest tym, czym człowiek bez swojej historii. Dlatego proponujemy lekcję, która zachęci do poznawania historii własnej rodziny.
  5. Twój herb - Twoje logo. Zajęcia dla tych, którzy chcą się wyróżnić z tłumu i stworzyć własny znak rozpoznawczy – logo. Uczestnicy zajęć dowiedzą się również czym jest herb, na jakich zasadach był tworzony oraz poznają historię herbu Bielska Podlaskiego.
  6. „Soroczka style” To doskonała okazja, aby zobaczyć tradycyjny strój ziemi bielskiej i dowiedzieć się czegoś więcej o krojach, surowcach czy zdobieniach, które cenili sobie nasi przodkowie, a które my możemy z powodzeniem wykorzystywać we współczesnej modzie.
  7. „Gęsim piórem pisanie” To zajęcia z kaligrafii, umożliwiające zmierzenie się z niełatwą sztuką pisania gęsim piórem.
  8. „Czerpanie papieru” Oprócz dawki wiedzy na temat historii papiernictwa proponujemy wykonanie artystycznych i ekologicznych kartek z makulatury i zużytych papierów.
  9. „Wypukłe techniki graficzne” Na zajęciach uczestnicy zapoznają się z różnorodnymi technikami graficznymi oraz wykonują własne matryce i odbitki w technice linorytu.

   

 • III. ZAJĘCIA INTERAKTYWNE:

  Moja pierwsza wizyta w muzeum

  Uczestnicy: grupy zorganizowane z przedszkoli (3-6 lat).
 • To zajęcia wprowadzające w kulisy pracy muzealników. Uczestnicy dowiadują się, czym jest wymieniona instytucja, w jakim celu i w jaki sposób pozyskuje zabytki oraz otrzymują „dawkę” fachowego słownictwa muzealnego, które pozwoli im się znaleźć w każdej przestrzeni muzealnej. W ramach zajęć przedszkolacy samodzielnie przygotują swoją pierwszą ekspozycję.

 

 • Zrób to sam - spotkania z rękodziełem

  1. Warsztaty wielkanocne. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z tradycyjnymi elementami kultury i obrzędami związanymi z okresem wielkanocnym. Wykonają bibułkowe kwiaty, stworzą kartki techniką wycinanki oraz linorytu.
  2. Warsztaty bożonarodzeniowe. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z tradycyjnymi elementami kultury i obrzędami związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia. W części warsztatowej wykonają tradycyjne ozdoby choinkowe z papieru i bibuły, takie jak gwiazdy, anioły, jeżyki, łańcuchy i wiele innych.
  3. Warsztaty ceramiczne. Uczestnicy zapoznają się z rzemiosłem garncarskim, które przez wieki kwitło w okolicach Bielska Podlaskiego. W ramach zajęć wypróbują różne techniki kształtowania gliny – od ręcznego lepienia naczyń, przez toczenie na kole garncarskim, po formy przestrzenne.

   

 • Spotkania ze sztuką

  1. Sztuka dla malucha. Cykl warsztatów, których grupę docelową stanowią dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas 0-III. Poprzez zabawę, warsztat plastyczny oraz prezentację wybranych dzieł współczesnej kolekcji muzealnej prac bielskich artystów przybliżymy dzieciom takie pojęcia ze świata sztuki, jak barwa, kształt, forma, czy linia.
  2. Czarne na białym. To cykl warsztatów, podczas których przybliżamy niekoniecznie i nie zawsze czarno – biały świat grafiki. Postaramy się, aby uczestnicy wyszli z zajęć bogatsi o wiedzę i umiejętności z zakresu kalkografu, frotażu, monotypii i linorytu.