Wszystkie zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych zostały zawieszone do odwołania.
ZAPRASZAMY DO PAŁACU W CHOROSZCZY
NA LEKCJE MUZEALNE I ZAJĘCIA INTERAKTYWNE
Zajęcia prowadzone są dla grup liczących nie więcej niż 30 osób
Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie tel. 85 71-91-233 lub kom. 509 336 795
Obowiązują następujące opłaty:
lekcja muzealna
zajęcia interaktywne
Sztuka polska i europejska wybranych epok
Wykład ilustrowany slajdami.
Zajęcia dostosowane są do różnych grup wiekowych
Czas trwania ok. 60 min.
Z modą przez stulecia - historia ubioru od starożytności po czasy współczesne
Wykład ilustrowany slajdami oraz przykładami na ekspozycji.
Zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół ponadpodstawowych
Czas trwania ok. 60 min.
Zajęcia interaktywne kierowane do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.
W trakcie zajęć uczestnicy poznają najpiękniejsze i najciekawsze budowle z epoki baroku oraz związane z nimi nazwy detali architektonicznych. Następnie wykorzystując różne techniki plastyczne samodzielnie zaprojektują i wykonają makietę frontu pałacu.
Czas trwania: 60 min.
Ilość miejsc ograniczona do 30 osób.
Prosimy o rezerwację z trzydniowym wyprzedzeniem pod nr tel: 509 336 795, 85 7191233 lub e-mail: muzeum.wnetrz@muzeum.bialystok.pl
Zajęcia kierowane są do grup zorganizowanych, w przedziale wiekowym od 6 do 15 lat.
Uczestnicy otrzymują rymowany przewodnik po apartamentach Branickich, w których czekają ich rozmaite zagadki do rozwiązania.
Czas trwania: ok. 60 min.
Ilość miejsc ograniczona do 30 osób.
Zajęcia prowadzone są od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 15.00
Zajęcia kierowane są do grup zorganizowanych, w przedziale wiekowym od 6 do 15 lat.
Celem spotkań jest rozwijanie u uczestników twórczej ekspresji, kształtowanie wyobraźni i myślenia twórczego. Spotkania składają się z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej, w trakcie prezentacji, zapoznamy z podstawami różnych technik wykonywania i ręcznego zdobienia wyrobów ceramicznych oraz szklanych w minionych epokach. Następnie uczestnicy, poprzez kontakt z zabytkami rzemiosła artystycznego znajdującymi się na ekspozycji, zapoznają się z rodzajami zdobienia na poszczególnych tworzywach: fajansie, szkle i porcelanie. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik zaprojektuje i wykona swój własny, niepowtarzalny pojemnik na drobiazgi.
Czas trwania: 60 – 90 min.
Zajęcia prowadzone są od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 13.30
Zajęcia kierowane są do grup zorganizowanych, w przedziale wiekowym od 6 do 15 lat.
Tematem zajęć biżuteria, pełniąca w naszym życiu szczególną rolę: jako wyjątkowy dodatek upiększający i zmieniający wizerunek, a także pozwalający zwrócić na siebie uwagę otoczenia. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak zmieniały się formy, rodzaje i funkcje biżuterii na przestrzeni wieków oraz własnoręcznie wykonają ozdobę, do wyboru: broszę, wisior, bransoletę (manelę), itp.
Czas trwania zajęć – ok. 90 min.
Ilość miejsc ograniczona do 30 osób.
Zajęcia kierowane są do grup zorganizowanych, w przedziale wiekowym od 6 do 12 lat.
Nakrycia głowy są bardzo ważnym elementem ubioru. Ich głównym zadaniem była i jest ochrona głowy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: zimnem, słońcem, deszczem, wiatrem. Ale mają też inną rolę do spełnienia, przez stulecia dopełniały stroju charakterystycznego dla danej epoki, pozwalały odróżnić szlachcica od mieszczanina, damę od pokojówki. Świadczyły również o guście ich posiadaczy. Wiele z nich przetrwało do dnia dzisiejszego jak np. kapelusz, beret czy czapka. Zmienił się materiał i ozdoby.
Zajęcia składają się z dwóch części:
Część pierwsza obejmuje wprowadzenie połączone z pokazem slajdów.
Część druga to zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy wykonają własne nakrycie głowy.
Zajęcia plastyczne inspirowane portretem konturowym, nazywanym również silhouette od nazwiska twórcy francuskiego polityka Etienne de Silhouette, który w l. 60 XVIII wieku wymyślił tani zamiennik drogich portretów olejnych. Moda na tworzenie portretów konturowych: czarnych na białym tle lub na odwrót, stała się bardzo popularna w całej ówczesnej Europie. Uczestnicy zajęć wykonają własny portret tą dawną techniką.
Czas trwania: 60 min.
Ilość miejsc ograniczona do 25 osób.
Zajęcia interaktywne adresowane do przedszkoli i szkół podstawowych dotyczące etykiety związanej ze spożywaniem posiłków, jak i odpowiedniej zastawy, jak powinna znaleźć się na stole.
Zajęcia składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
W części teoretycznej uczestnicy w oparciu o pokaz slajdów prześledzą przemiany jakie zachodziły w sposobach wspólnego spożywania posiłków i nakrycia stołu od starożytności po czasy współczesne. Część druga obejmuje zajęcia praktyczne polegające na samodzielnym nakryciu stołu. Całość uzupełniają zagadki dotyczące dawnych nazw dzisiejszych potraw.
Czas trwania: 60 min.
Ilość miejsc ograniczona do 25 osób.
Wykład ilustrowany planszami + zajęcia interaktywne. Podczas zajęć uczestnicy śledzą wędrówkę, jaką przeszły litery od obrazka do dzisiejszego kształtu. Zajęcia mają charakter ćwiczeniowy - polegający na odtwarzaniu dawnych sposobów przekazywania wiadomości, oraz operacyjny - polegający na wyjaśnieniu pojęć związanych z pismem (piktogram, pismo klinowe, tabliczki gliniane, papirus, skryba, pergamin, iluminacja itp.).
Zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych
Czas trwania ok. 60 min.
Zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych klas V–VIII i szkół średnich (licea, technika).
Warsztaty które są połączeniem wiedzy z zakresu historii i języka polskiego. Ich celem jest zapoznanie z wybranymi faktami z historii i dziełami sztuki poprzez kształtujące wyobraźnię ćwiczenia literackie, zabawy ze słowem. Każde zajęcia składają się z trzech stałych elementów: zwiedzania ekspozycji, prezentacji tekstów oraz samodzielnych prób literackich.
Proponujemy trzy tematy zajęć:
Czas trwania ok. 60 min.
Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej.
Zajęcia w parku z zeszytem edukacyjnym, który zawiera informacje o roślinach i zwierzętach oraz zmianach, jakie zachodzą w przyrodzie w ciągu roku.
Czas trwania ok. 60 min.
Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej
Zajęcia w parku z zeszytem edukacyjnym, który zawiera informacje dotyczące gatunków prawnie chronionych, zasad bezpiecznej obserwacji zwierząt oraz różnorodne zadania do samodzielnego wykonania, które pozwolą przypomnieć i utrwalić zdobyte wiadomości.
Czas trwania ok. 60 min.
Zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół średnich (licea, technika).
Zajęcia w parku z zeszytem edukacyjnym, który zawiera wiadomości dotyczące rodzajów spotkanych krajobrazów, form ich ochrony i pielęgnacji.
Czas trwania ok. 60 min.