wystawy czasowe

Bukiety Baroku

17 czerwca – 31 sierpnia 2022 r.
wernisaż 17 czerwca 2022 godz. 18.00, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2 

Kompozycje kwiatowe to jeden z tematów obecnych w sztukach plastycznych od zarania dziejów do czasów współczesnych. W starożytności za pomocą kwiatów oddawano cześć bóstwom, składano hołd władcom oraz wyrażano uznanie zwycięzcom. W średniowieczu niektóre rośliny nabrały nowego znaczenia związanego z religią chrześcijańską. Natomiast w czasach baroku, narodził się nowy gatunek malarski – martwa natura, której tematem wiodącym są kwietne bukiety. Przedstawione na płótnach charakterystyczne dla epoki zasady układania roślin sprawiły, że do dzisiaj we wzornictwie i florystyce takie barokowe kompozycje są bardzo popularne.

Prezentowana wystawa składa się z prac artystów pochodzących zarówno z północy, jak i południa Europy. Zobaczyć na niej będzie można obrazy pokazujące bukiety zarówno jako samodzielne martwe natury, jak i będące fragmentem większych ujęć. Wśród tych ostatnich do najbardziej efektownych dzieł zaliczyć należy przedstawienie: „Madonny z Dzieciątkiem w otoku owoców i kwiatów”, „Alegorię Powonienia” oraz portret królowej Maria Kazimiery w otoczeniu dam dworu. Eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego oraz: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Wydarzenie towarzyszące – koncert Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis” oraz Zespołu Muzyki Dawnej „Ars Decorum” Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku, w ramach V Festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki.

 

Patronat medialny: