NOC MUZEÓW 2018

Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza 19 maja (sobota) 2018 r. na Europejską Noc Muzeów pod hasłem UTRACONE-ODZYSKANE. Na zwiedzających czekają specjalne atrakcje w Ratuszu, Muzeum Historycznym i Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku oraz w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy i Muzeum Ikon w Supraślu. Warto dobrze zaplanować tę jedną noc w roku.

Program Nocy Muzeów 2018

Ratusz w Białymstoku
18.00 – 24.00

Zwiedzający do Ratusza wchodzić będą co 20 min. w 20-osobowych grupach, którymi opiekować się będą przewodnicy. Zwiedzający będą poruszać się po muzeum uczestnicząc w zaplanowanym dla nich programie zwiedzania ekspozycji i pokazów z zabytkami.

  • Izabela i Jan Klemens Braniccy. Powrót po latach – prezentacja portretów Branickich, zakupionych w grudniu 2017 r. więcej
  • Biedermeier – zwiedzanie wystawy zorganizowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Muzeum Podlaskim w Białymstoku. więcej
  • Ocalone skarby – zwiedzanie wystawy ze zbiorów Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. więcej
  • Z granicy do muzeum – prezentacja dóbr kultury zatrzymanych na podlaskich przejściach granicznych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i przekazanych w 2017 i 2018 roku do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wyeksponowanych zostanie 680 osiemnastowiecznych monet o nominale 5 kopiejek z wizerunkiem Katarzyny Wielkiej, których przemyt udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z przejścia granicznego w Połowcach, 40 szt. biżuterii pochodzącej z epoki brązu i żelaza zatrzymanej na przejściu granicznym w Bobrownikach oraz wczesnośredniowieczne militaria: 3 szable, hełm oraz 5 bojowych czekanów, których próbę przemytu do Polski również udaremnili funkcjonariusze z Bobrownik. Dzięki pracy i staraniom Służby Celno-Skarbowej sąd zdecydował o przepadku tych przedmiotów na rzecz Skarbu Państwa oraz o ich przekazaniu właśnie do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

22.00 SPACER HISTORYCZNY
Utracone – odzyskane? Obrazy dawnego Białegostoku w pamięci jego mieszkańców. Na spacer zaprasza dyrektor Andrzej Lechowski. Zbiórka przed Ratuszem o godz. 22.00.


Muzeum Historyczne w Białymstoku
18.00 – 24.00

Zwiedzanie wystaw:

  • W białostockiej kamienicy – ekspozycja odtwarzająca wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX/XX w., zrealizowana głównie z przedmiotów używanych w białostockich domach oraz przywracająca klimat sprzed stu lat. więcej
  • Hotel Ritz – makieta legendarnego hotelu rozbudowana o animację 3D, odtwarzająca nie tylko wygląd hotelu oraz wnętrze restauracji, ale także jego otoczenie z pocz. XX w. więcej
  • Dzieje papieru i papiernictwa. Jubileuszowa wystawa Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju – w ramach zwiedzania zapraszamy na wyjątkowy pokaz oraz samodzielną próbę stworzenia swojej własnej kartki papieru tradycyjną choć tajemniczo brzmiącą metodą „czerpania”. więcej

Chanajki w VR
Prezentacja projektu Adriana Górynowicza zrealizowanego w ramach stypendium artystycznego prezydenta Białegostoku. Pozwala on na podróż w przestrzeni i czasie do żydowskich dzielnic Białegostoku. Zapraszamy na spacer nieistniejącą ulicą Głuchą lat 30. XX w.

Kino ”Plener”
zaprasza na seans filmu fabularnego „Czarna dama”:

  • 21.00 – wstęp historyczny dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Andrzeja Lechowskiego
  • 21.15 – seans filmu
  • po seansie zapraszamy na spotkanie z twórcami filmu

Na seans obowiązują bilety (wydrukowane na wzór autentycznych biletów do białostockich kin z lat międzywojennych) do odebrania w dniach 11-18 maja 2018 r. w Muzeum Historycznym. Na seans przeznaczamy 200 biletów.

Czarna dama to kryminalna historia tajemniczej kobiety, która uciekając przed trudną przeszłością, wraca do rodzinnego Białegostoku. W prowincjonalnym mieście przeplatają się historie podlaskiej sekty, polskich i rosyjskich sąsiadów oraz mafijnych interesów żydowskiego półświatka. To pierwsza fabularna produkcja filmowa, której akcja rozgrywa się na terenach przedwojennej Białostocczyzny.


Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku
18.00 – 24.00

Zajęcia edukacyjne:

18.00 – Warsztaty edukacyjne dla dzieci niepełnosprawnych (ok. 60 min.) –  uczestnicy poznają wybitnych Polaków, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość w 1918 r. Osoby z dysfunkcjami będą mogły obejrzeć portrety poprzez dotyk dłońmi i wysłuchać komentarza w języku migowym. W pracowni plastycznej ,we współpracy z opiekunami, wykonają dzieło w glinie, którego inspiracją będzie wizyta w muzeum.

19.00 – Patriotyczne pamiątki. Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 7-12 lat (ok.60 min.) – uczestnicy zapoznają się z kilkoma dziełami sztuki o wyraźnym patriotycznym charakterze: Opłakiwanie Ojczyzny i Polonia Restituta pochodzącymi z kolekcji wybitnego rzeźbiarza Alfonsa Karnego. Gromadzone przez lata są dzisiaj świadectwem patriotycznych zachowań naszych przodków. Dzieci wykonają symboliczne bransoletki-opaski na rękę o narodowym charakterze.

Liczba miejsc ograniczona do 15 osób.
Zapisy przyjmujemy pod nr tel. 509 336 862.

20.00 – Patriotą być. Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 7-12 lat. (ok.60 min.) – uczestnicy poznają historię polskich symboli narodowych. Wspólnie zastanowimy się nad znaczeniem pojęć patriotyzm i niepodległość. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym była dla naszych przodków utrata niepodległości i jej odzyskanie po 123 latach niewoli? Jak manifestowano szacunek do bohaterów powstań narodowych i w jaki sposób edukowano dzieci w czasie zaborów? Na zakończenie wykonamy kolaż, na którym umieścimy polskie symbole narodowe, wizerunki najważniejszych postaci, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r.

Liczba miejsc ograniczona do 15 osób.
Zapisy przyjmujemy pod nr tel. 509 336 862.

Wystawy:

  • 20.00 – wernisaż wystawy „Rzeźba Michał Jackowski. Antique Games” więcej
  • 21.45 – ekspozycja instalacji-rzeźby „Sticky Pink” oraz performance nią inspirowany na Rynku Kościuszki (przy Astorii) – więcej

Muzeum Ikon w Supraślu
19.00 – 24.00

Zwiedzanie wystaw:

  • Ikona – Obraz i Słowo. Między tym co ulotne a wieczne więcej
  • Podlaskie historie – odnalezione ikony z Supraśla więcej
  • Panno Święta, […] co w Ostrej świecisz Bramie – ekspozycja czasowa zorganizowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości – więcej

Arcydzieła sztuki ikony:

  • pierwsza publiczna prezentacja odnalezionych ikon z siedemnastowiecznej przegrody ołtarzowej cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu
  • pierwsza publiczna prezentacja fotografii cerkwi i klasztoru Zwiastowania Bogarodzicy w Supraślu wykonanych w latach 1907–1910 przez P. Pokryszkina na zlecenie Cesarskiej Komisji Archeologicznej – obecnie w zbiorach Archiwum Naukowego Instytutu Historii Kultury Materialnej Rosyjskiej Akademii Nauk w Sankt Petersburgu.

Zajęcia edukacyjne:

19.00-20.00 – Mali konserwatorzy  zajęcia dla rodzin z dziećmi, związane z historią fresków supraskich. Bezpłatne wejściówki do odebrania w recepcji muzeum (liczba miejsc ograniczona).
Zwiedzający będą zapraszani na ekspozycję na bieżąco.


Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy
18.00 – 24.00

Wszystko o biżuterii (wystawa, wykład i warsztaty):

  • 19.00 – Biżuteria orężem, czyli o pierścieniach patriotów i zakochanych – wykład dr Dagmary Wójcik
  • Klejnoty i uczucia – wystawa czasowa, na której prezentowana jest dawna biżuteria ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. więcej
  • Biżuteria informacyjna – zajęcia plastyczne polegające na samodzielnym wykonania biżuterii informacyjnej
    Biżuteria pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale może mieć też znaczenie religijne, użytkowe i czysto informacyjne. W tej ostatniej grupie znajdują się nieśmiertelniki – wojskowy system identyfikacji żołnierzy. Chociaż były, są i będą częścią wojskowego życia, to obecnie nosi je również wielu cywili, np. motocykliści, sportowcy, pracownicy ochrony czy fani militariów. Jest to też sposób na szybkie przekazanie informacji z takimi danymi jak: imię nazwisko, adres, telefon, grupa krwi oraz chorobach czy alergiach.
    W Noc Muzeów w Choroszczy można będzie wykonać zawieszkę-identyfikator z danymi w formie breloczka do bagażu, plecaka lub kluczy.

Prezentacje:

  • Zagubione – znalezione: prezentacja obrazu „Rinaldo i Armida” pochodzącego z dawnego pałacu Branickich w Choroszczy
    Rinaldo i Armida to postacie z poematu Torquato Tassa „Jerozolima wyzwolona” (wł. „La Gerusalemme Liberata”) z 1581 r. Jego tło stanowią dzieje pierwszej krucjaty – oblężenie i zdobycie Jerozolimy pod wodzą Godfreda de Bouillon. Historia Rinalda i Armidy zainspirowała wielu artystów, m.in. kompozytorów Georga Friedricha Handela i Gioacchino Rossiniego oraz malarzy Nicolasa Poussin, Antonego van Dycka i Franoçisa Bouchera. Z artykułu Zygmunta Glogera zamieszczonego w „Kłosach” w 1874 r. wynika, że w salonie pałacu w Choroszczy w XVIII wieku znajdował się obraz wzorowany dość wiernie na obrazie tego ostatniego malarza. Francuski artysta wybrał moment, gdy Armida zaklęciem przetrzymuje Rinalda w swoim zaczarowanym pałacu, a dwaj jego towarzysze, Carlo i Ubaldo, przybywają aby go uwolnić. Zygmunt Gloger ocalił od zniszczenia i zapomnienia wiele pamiątek po Branickich, wśród nich znalazł się też obraz „Rinaldo i Armida”, który do tej pory znajduje się w posiadaniu jego potomków.
  • Zapoznane – przywołane: przypomnienie mało znanych przedstawicieli rodu Moes, właścicieli fabryki w Choroszczy.
    W XIX wieku fabrykancka rodzina Moesów stworzyła w Choroszczy jeden z największych ośrodków przemysłowych w okolicy Białegostoku. Wytwarzane tu tkaniny wełniane zdobywały medale na licznych wystawach, sprzedawano je w Warszawie, Moskwie, Petersburgu i na Dalekim Wschodzie. Działalność Moesów nie ograniczała się tylko do Choroszczy: Carl August Moes [II], był długoletnim radnym miejskim Białegostoku i przewodniczącym zarządu Towarzystwa Białostockiej Manufaktury „Eugen Becker & Co.”. Camillus Alfred prowadził gospodarstwo ogrodnicze w Nowosiółkach, jego brat Konstanty „Oskargiełło” był lekarzem i jednym z popularyzatorów wegetarianizmu. Najmłodszy z braci Julius Alexander, z wykształcenia chemik, unowocześnił i rozbudował zakłady papiernicze w Wierbce. Jego żona i syn Władysław zostali uwiecznieni przez Tomasza Manna w słynnej powieści „Śmierć w Wenecji”.