Nowe logo Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

13 maja 2021 r. o godz. 12.00 odbyła się konferencja prasowa podczas której zaprezentowano nowy logotyp, będący częścią nowej identyfikacji wizualnej Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Logo zaprojektowała i opracowała Ewa Zalewska.

Gościem honorowym konferencji był Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.

Kolorystyka znaku i idea projektu

W drugiej połowie lat 70. XVIII wieku posłowie gromadzący się na obradach sejmowych rozpoczęli proces wprowadzenia jednolitego odświętnego stroju noszonego przez szlachtę poszczególnych województw. Mundury wojewódzkie miały składać się z kontusza ozdobionego wyłogami oraz żupana. Stroje miały być szyte z sukna krajowego w obranych przez brać szlachecką barwach. Brać szlachecka województwa podlaskiego przyjęła kontusz szafirowy z karmazynowymi wyłogami, ze srebrną szlifą, białymi guzikami oraz białym żupanem. Do podlaskich barw wojewódzkich z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów nawiązuje nowe logo Muzeum Podlaskiego.

dr Waldemar F. Wilczewski