Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

Kalendarz wydarzeń MPB

Konferencja prasowa i publiczna prezentacja zakupionych dzieł Alfonsa Karnego

Muzeum wzbogaciło kolekcję o cztery portrety

konferencja prasowa i publiczny pokaz

13 sierpnia 2018 r., godz. 12.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku (Świętojańska 17)

Zapraszamy na konferencję prasową i publiczny pokaz dzieł sztuki zakupionych w ramach realizacji II projektu ”Rozbudowa kolekcji rzeźby Alfonsa Karnego w zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku”.

Stała ekspozycja Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku została wzbogacona o dzieła, które są najcenniejsze w wymiarze artystycznym, historycznym i narodowym. Mowa o wykonanych przez Alfonsa Karnego portretach przywódcy Powstania Styczniowego  Romualda Traugutta, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego oraz jego żołnierza Wacława Sieroszewskiego, którym tak wiele zawdzięczamy w długiej walce o odzyskanie  niepodległości. Po 123 latach niewoli Polacy odzyskali wolność i rozpoczęli odbudowę państwa. Symbolem tego narodowego odrodzenia jest osoba prof.  Jana Czochralskiego, światowej sławy  chemika, bohatera Powstania Warszawskiego, którego portret również został zakupiony w ramach projektu.  Dzieła te współtworzą Galerię Wielkich Polaków i uzupełniają biograficzną część stałej ekspozycji w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

Zakupów dokonano w ramach realizacji drugiego projektu „Rozbudowa kolekcji rzeźb Alfonsa Karnego w zbiorach Muzeum Podlaskiego”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

 

 

 

Patroni medialni: