Podlaski Tydzień Seniora 2022
Od 20 do 29 października Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku i Rada Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego organizują Podlaski Tydzień Seniora – wydarzenie adresowane do seniorów z województwa podlaskiego oraz młodzieży i osób dorosłych, zainteresowanych dialogiem międzypokoleniowym.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku włącza się w tą szczytną akcję. Wszystkie organizowane wydarzenia są bezpłatne.
20.10.2022, Teatr Dramatyczny w Białymstoku
Teatr Dramatyczny w Białymstoku proponuje dla pierwszych dziesięciu osób (seniorów z województwa podlaskiego) bezpłatne dwuosobowe zaproszenie na dowolny, wybrany przez nich spektakl grany w następujących terminach:
– 22 października: “Treny”, godz. 16:00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury), “Boeing, Boeing”, godz. 19:00 (Aula Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku),
– 23 października: “Treny”, godz. 16:00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury), “Boeing, Boeing”, godz. 19:00 (Aula Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku).
Pozostałe osoby (które nie zdobędą darmowego zaproszenia) mają możliwość nabycia biletów w promocyjnej cenie 30 zł na spektakle wyżej wymienione. Akcja będzie obowiązywać w dniu 20.10.2022 r. Zarówno przy odbiorze zaproszeń, jak i kupnie biletów prosimy o okazanie dokumentu potwierdzającego wiek emerytalny. Odbiór zaproszeń oraz sprzedaż biletów w promocyjnej cenie będzie obowiązywać tylko w kasie biletowej Teatru (ul. Suraska 1, budynek NSZZ Solidarność), która jest czynna od wtorku do soboty w godzinach: 14:00-20:00 oraz w niedzielę: 12:00-14:00” (informacje: Teatr Dramatyczny w Białymstoku). Hasło do odbioru biletów: „Podlaski Tydzień Seniora”.
20.10.2022, godz. 10.00-15.00, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
„Ziołolecznictwo dawniej i dziś” – wykład mgr farm. Ewy Czyżewskiej, wspólne przygotowywanie mieszanek ziołowych, ich zaparzanie oraz degustacja. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się jak zrobić i do czego stosować octy ziołowe i owocowe, które z łatwością można przygotować w domu.
Kolejną atrakcją przewidzianą tego dnia będzie możliwość zwiedzania wystaw z przewodnikiem: „Polska tkanina dwuosnowowa”, „Sztuka ludowa Podlasia”, „Wystawa wnętrz dworskich we dworze z Bobry Wielkiej” oraz „Wiejska szkoła w czasach PRL-u w budynku szkoły z Kalinowa-Solek”, gdzie uczestnicy przypomną sobie swoje dziecięce lata. Po zajęciach zapraszamy na wspólne ognisko (uczestnicy proszeni są o zabranie swoich koszyczków).
Na zajęcia obowiązują zapisy pod nr tel. 509 336 816 lub mailowo: edukacja@pmkl.pl.
21.10.2022, godz. 11.00-12.00, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
„Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności” – wykład policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
22.10.2022, godz. 16.00-17.30, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
Spotkanie z dietetyk Agnieszką Kucharczyk „Dieta długowieczności – co i jak jeść, żeby żyć długo i zdrowo?”.
24.10.2022, godz. 18.00-22.00, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
Planszówki u Johnny’ego.
25 października, Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37
cz. I godz. 10.00–12.00 i cz. II godz.13.00–15.00 “Łączymy pokolenia. Moja i Twoja historia”
Muzeum Historyczne w Białymstoku zaprasza na kreatywne warsztaty międzypokoleniowe seniorki i seniorów z przyjaciółmi oraz wnukami.
cz. I, godz. 10.00–12.00
W trakcie pierwszej części spotkania pod czujnym okiem prowadzącej uczestnicy będą mogli rozwijać swoje talenty i umiejętności rękodzielnicze, inspirując się zabytkami z kolekcji Muzeum Historycznego. Wspólnie wykonamy łapacze snów techniką makramy. Wykorzystamy do tego celu także babcine serwetki szydełkowe, dając im drugie życie.
cz. II, godz.13.00–15.00
Drugie spotkanie rozpocznie się od zwiedzania buduaru mieszczącego się w kamienicy Cytronów, w którym pani domu odpoczywała, spędzała wolny czas dbając o swoją urodę, czytając, a także wyszywając. Wykonane przez nią piękne serwety i obrusy z misternymi monogramami i ornamentami nadawały domostwu splendoru i urody. Uczestnicy otrzymają torby materiałowe, które ozdobią za pomocą podstawowych ściegów hafciarskich, markerów i guzików.
Stworzona przez uczestników dokumentacja fotograficzna zostanie zaprezentowana na muzealnym Fanpage. Liczymy na to, że seniorzy wesprą młodych uczestników w haftach, a młodsi pomogą seniorom swoimi umiejętnościami w obsłudze telefonu czy smartfonu. Międzypokoleniowe warsztaty będą okazją do wspomnień i wymiany doświadczeń. Zapraszamy do wspólnej zabawy, wymiany umiejętności, a co najważniejsze – oddania się pasji twórczej.
Prosimy o rezerwację pod nr tel. 509 336 878
25 października, godz. 16.00, Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego w Białymstoku, ul. Świętojańska 17
Patriotyzm łącznikiem pokoleń
Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego w Białymstoku zaprasza na inspirującą opowieść o twórczości rzeźbiarza Alfonsa Karnego oraz międzypokoleniową dyskusję o patriotyzmie.
Dziełem życia rzeźbiarza Alfonsa Karnego była Galeria Portretów Wielkich Polaków. Artysta uwiecznił wizerunki wybitnych postaci z dziedziny kultury, nauki i polityki, których dokonania na trwałe wpisały się w historię naszego kraju. Na ekspozycji w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego dostrzeżemy głowy Józefa Piłsudskiego, Jana Ignacego Paderewskiego, Fryderyka Chopina, Jana Łukasiewicza, Romualda Traugutta, Artura Rubinsteina, Stanisława Noakowskiego, Stefana Starzyńskiego, Jana Czochralskiego. Wszystkich łączyła jedna wspólna cecha: działać jak najlepiej dla dobra Ojczyzny.
Czy te postacie są dla dzisiejszego pokolenia atrakcyjne? Czy są wzorcem do naśladowania? Jak są postrzegane przez pokolenie seniorów, a jak przez dzisiejszą młodzież? Zapraszamy na spotkanie, którego celem będzie przybliżenie postaci znajdujących się na Galerii Portretów Wielkich Polaków i ich roli w oddziaływaniu na kolejne pokolenia Polaków. Spotkanie będzie okazją do dyskusji o patriotyzmie – jak postrzega go młode pokolenie i czym jest dla seniorów?
Bez rezerwacji
25 października, godz. 11.00, Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, ul. Mickiewicza 45
Z mistrzem w plenerze
Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim zaprasza na warsztaty fotograficzne połączone ze zwiedzaniem wystawy czasowej „Malowane obiektywem Wiktora Wołkowa”
W związku z przypadającą w 2022 roku osiemdziesiątą rocznicą urodzin oraz dziesiątą rocznicą śmierci wybitnego artysty – fotografika Wiktora Wołkowa zapraszamy seniorów na warsztaty fotograficzne „Z mistrzem w plenerze” połączone ze zwiedzaniem wystawy czasowej „Malowane obiektywem Wiktora Wołkowa”. Po zapoznaniu się z twórczością fotografa odbędzie się fotograficzny „plener z mistrzem”, podczas którego uczestnicy wykonają zdjęcia dawną techniką fotograficzną – cyjanotypią.
Prosimy o rezerwację pod nr tel. 509 336 841
25 października, godz. 11.00, Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1
Sztuka Ikony: „Błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia…” Słynące łaskami ikony na Podlasiu
Spotkanie połączone ze zwiedzaniem ekspozycji w Muzeum Ikon
Muzeum Ikon w Supraślu zaprasza na spotkanie z cyklu „Sztuka Ikony” poświęcone ikonom maryjnym prezentowanym na wystawie czasowej „Błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia…” Słynące łaskami ikony na Podlasiu.
Ikony maryjne były i wciąż pozostają jednym z najcenniejszych skarbów, stanowiąc pewnego rodzaju realizację proroczych słów Maryi: „Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” [Łk 1, 48-49].
Magnificat stał się inspiracją tytułu oraz wystawy. W czasie spotkania zostanie przedstawiona ikonografia, historia i kult czczonych podlaskich ikon Matki Bożej: z Drohiczyna, Hodyszewa, Bielska Podlaskiego, Brańska, Hodyszewa, Juchnowca Kościelnego, Leśnej Podlaskiej, Różanegostoku, Strabli oraz Wasilkowa. Pośród prezentowanych zabytków znajdują się wizerunki datowane od XVII do XX wieku. Najstarsza z prezentowanych ikon Matki Bożej datowana jest na rok 1640 i pochodzi z prawosławnej parafii pw. Świętego Mikołaja Cudotwórcy w Drohiczynie.
Prosimy o rezerwację pod nr tel. 509 336 829
25 października, godz. 13.00, Muzeum w Tykocinie, ul. Kozia 2
Symbolika w żydowskiej sztuce kultowej na przykładzie synagogi w Tykocinie
Muzeum w Tykocinie zaprasza na spotkanie poświęcone żydowskiej sztuce kultowej połączone ze zwiedzaniem Wielkiej Synagogi w Tykocinie.
W judaistycznym kręgu religijnym w obiektach sakralnych nie przedstawia się postaci, zgodnie z zasadą, że nie można personifikować idei Boga. W wystroju synagog i sztuki sepulkralnej spotykamy się z bogatą symboliką odwołującą się do wydarzeń biblijnych i charakteryzującą postaci oraz ich rolę w życiu społecznym. Na podstawie symboli występujących w przestrzeni synagogi w Tykocinie opowiemy o żydowskiej sztuce kultowej. Odniesiemy się do powszechnie znanych symboli tj. menory, gwiazdy Dawida, ale opowiemy również o wiewiórce i jej symbolice w mozaistycznej egzegezie oraz wielu innych intrygujących symbolach.
Bez rezerwacji
26.10.2022, godz. 13.00-14.15, Podlaski Instytut Kultury
Występ kabaretu seniorów „Szpilka” i Chóru im. Stanisława Moniuszki.
Chór im. Stanisława Moniuszki działa od 30 lat. Znaczna część obecnych członków zespołu to byli chórzyści ZPiT „Kurpie Zielone”. Chór niejednokrotnie uświęcał uroczystości w Polsce i za granicą m.in. na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Włoszech i
Niemczech. Od 2018 roku dyrygentem jest Marta Szałkiewicz. Obecnie chór składa się z 30 osób i koncertuje przeważnie na terenie województwa podlaskiego. W swoim repertuarze zespół ma utwory religijne, patriotyczne,
świeckie i ludowe.
Kabaret Seniorów „Szpilka” powstał w 1981 r. w trudnym czasie stanu wojennego. W ciągu 40 lat „Szpilka” dała 781 koncertów. Kabaret występował nie tylko w Polsce, ale również za granicą: w Holandii, Niemczech, Litwie, Białorusi, Łotwie i Ukrainie. Zespół wystąpił na Europejskim Zjeździe Seniorów w Stuttgarcie oraz statystował do filmu „Boża Podszewka”.
Grupa jest laureatem pierwszych miejsc w wielu konkursach i przeglądach. Znak rozpoznawczy „Szpilki” to humor, uśmiech i zabawa.
Bezpłatne wejściówki do odebrania w Spodkach PIK, ul. św. Rocha 14 od 17 października.
6.10.200, godz. 16.00 – 19.00, Książnica Podlaska w Białymstoku, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 14 A
Turniej Szachowy o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego.
27.10.2022, Supraśl, podsumowanie Podlaskiego Tygodnia Seniora,
organizator: Biuro Kultury UMWP, dzień I.
28.10.2022, Supraśl, podsumowanie Podlaskiego Tygodnia Seniora,
organizator: Biuro Kultury UMWP, dzień II.
29.10.2022, godz. 18.00-22.00, Książnica Podlaska w Białymstoku
„Dyskoteka międzypokoleniowa. Potańcówka z DJ Wiką”.