KATALOG RĘCZNIKÓW LUDOWYCH GMINY ORLA

1 marca 2020, godz. 12:00, Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1 

Wstęp wolny

Program wydarzenia:

12.00 – 14.00

  • Promocja „Katalogu ręczników ludowych gminy Orla”. Autorzy: Alina Dębowska, Katarzyna Sołub, Jerzy Sołub, Wydawca: Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Białystok 2019
  • „Kanwy historyczne stosowane w podobraziach malarskich na przykładzie obrazów dawnych mistrzów i siedomnastowiecznych ikon-reliktów z wrót diakońskich ikonostasu supraskiego” – wykład Marty Pokojowczyk.
  • „Oczyszczenie” – wystawa prac Borysa Fiodorowicza

Zapraszamy Państwa na promocję „Katalogu ręczników ludowych gminy Orla”. Publikacja jest rezultatem projektu „Śladami ręcznika ludowego ziemi orlańskiej” realizowanego w 2019 roku przez pracowników Muzeum w Bielsku Podlaskim przy wsparciu studentów z Instytutów Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu w Cieszynie oraz uczniów bielskich liceów. Z efektami tego projektu będzie się można zapoznać 1 marca o godz. 11.00 w Muzeum Ikon w Supraślu.

Wzorem lat ubiegłych badania prowadzone w ramach projektu miały charakter kompleksowy, co oznacza, że realizatorzy dotarli do 24 miejscowości w gminie Orla: Antonowo, Czechy Zabłotne, Dydule, Gredele, Gregorowce, Koszele, Koszki, Kruhłe, Krywiatycze, Malinniki, Mikłasze, Moskiewce, Oleksze, Orla, Paszkowszczyzna, Pawlinowo, Reduty, Spiczki, Szczyty Dzięciołowo, Szczyty Nowodwory, Szernie, Topczykały, Wólka i Wólka Wygonowska.

Przeprowadzony w terenie rekonesans przyczynił się nie tylko do pozyskania nowych informacji, ale również domknął temat na danym obszarze administracyjnym, co pozwala spojrzeć na kwestie związane z ręcznikiem ludowym z pewnej perspektywy, dającej pełniejszy obraz zjawiska.

Podczas projektu sporządzono dokumentację 436 ręczników. Najstarsze z nich pochodzą z początku XX w. – to dwie sztuki wyszyte w Wólce między 1900 a 1905 rokiem. Niewiele młodszy jest ręcznik datowany na lata 1908/1909, który wykonano na Syberii, a odnaleziony w Moskiewcach. Kilka ręczników pochodzi z 1917 roku. Z kolei najmłodsze, na które natrafili badacze, wykonano i odnaleziono w Topczykałach – to dwa ręczniki autorstwa tej samej kobiety, pochodzące z 2019 roku.

W wyniku badań wiedza muzealników wzbogaciła się o kolejne 436 ręczników. Imponujące wrażenie robi również ostateczna baza danych ręczników ludowych zawierająca kompleksowe informacje z gminy Bielsk Podlaski, Boćki, Brańsk, Rudka, Wyszki oraz Orla. Wystarczy tylko wspomnieć, że zapisano w niej 1339 rekordów (ręczników), z których każdy jest opisany w blisko czterdziestu aspektach. To ogrom danych pozwalających dokonywać analiz naukowych pod różnym kątem.

Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Zainteresowane osoby będą mogły pozyskać wydawnictwo (bezpłatna dystrybucja).

Promocji katalogu towarzyszyć będzie wykład Marty Pokojowczyk, artystki, specjalistki w dziedzinie tkaniny artystycznej: „Kanwy historyczne stosowane w podobraziach malarskich na przykładzie obrazów dawnych mistrzów i siedemnastowiecznych ikon-reliktów z wrót diakońskich ikonostasu supraskiego”.

Na zakończenie zapraszamy do obejrzenia ekspozycji czasowej prezentowanej w Muzeum Ikon w Supraślu, która doskonale wpisuje się w tematykę wydarzenia. „Oczyszczenie” – to wystawa prac Borysa Fiodorowicza, inspirowanych ikoną i ręcznikiem – motywami i ich znaczeniami występującymi na tkaninach obrzędowych.