Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Promocja tomu wierszy Musy Czachorowskiego pt. Niebo zalewa mi oczy

Zapraszamy na promocję tomu wierszy Musy Czachorowskiego pt. Niebo zalewa mi oczy oraz rozmowę o najnowszych publikacjach Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

9 grudnia 2022 r. (piątek), godz. 18.00, Muzeum Historycznym w Białymstoku, ul. Warszawska 37

Niebo zalewa mi oczy, czyli najnowszy zbiór wierszy Musy Czachorowskiego, opublikowany w połowie listopada 2022 roku przez Oficynę Wydawniczą Akwedukt z Wrocławia, jest wyjątkowy z kilku powodów. Przede wszystkim ze względu na swoją dwujęzyczność: utwory są po polsku oraz w tłumaczeniu na tatarski. Oto wiersze polskiego Tatara zaczęły funkcjonować w języku dalekich przodków, tym samym wprowadzając nowy akcent do polskiej literatury. Do tatarskiej również, bowiem poetycka twórczość Musy Czachorowskiego znana jest już w Tatarstanie. I chociaż poetyka w obu krajach różni się od siebie, to jego wiersze zostały tam przyjęte z autentycznym zrozumieniem. Tłumaczył je poeta, wydawca i dziennikarz z Kazania, Lenar Szajeh, znany polskim czytelnikom ze swoich opowiadań, które w ramach literackiej twórczej współpracy tłumaczył Musa. Mały krok do wzajemnego poznania na szczególnej, bo duchowej przecież płaszczyźnie. Kolejny element wzbogacania tatarskiego, ale przecież także polskiego dziedzictwa. Pewnie tytułowe niebo, które zalewa autorowi oczy, w wyobraźni jest tatarskie, to jednak w rzeczywistości polskie. I między innymi dlatego piękne.

W czasie spotkania zaprezentowane zostaną publikacje przygotowane w 2022 roku przez wydawnictwo Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP dzięki dotacjom Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Tomik wierszy będzie dostępny na spotkaniu.