PRZEMIENIENIE | JERZY NOWOSIELSKI, LEON TARASEWICZ

Wystawa eksponowana od 22 sierpnia do 20 grudnia 2020 r.

20 grudnia 2020 r. zapraszamy na wirtualny finisaż wystawy PRZEMIENIENIE | JERZY NOWOSIELSKI, LEON TARASEWICZ, prezentowanej w sali im. prof. Jerzego Nowosielskiego w Muzeum Ikon w Supraślu.
Emisja materiału video z finisażu i prezentacji katalogu do wystawy od godz. 18.00 na profilu FB Fundacja Villa Sokrates i profilu FB Muzeum Ikon w Supraślu.

Tego samego dnia w godz. od 10.00 do 12.00 zapraszamy do wysłuchania na antenie Polskiego Radia Białystok w programie "Podróże po kulturze” relacji z rozmowy redaktor Dorotą Sokołowską z autorem wystawy Leonem Tarasewiczem i Ewą Zalewską kierownik Muzeum Ikon w Supraślu.

W trakcie trwania ekspozycji została przygotowana publikacja zawierająca teksty omawiające kluczowe zagadnienia twórczości obu artystów:

• dr Krystyny Czerni - historyczki sztuki, wybitnej znawczyni twórczości Nowosielskiego, autorki biografii artysty oraz wielu opracowań o sztuce sakralnej jego autorstwa;
  • Andy Rottenberg - historyczki sztuki, krytyczki i kuratorki wystaw, pełniącej funkcję dyrektorki Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w latach 1993–2001;
  • o. Konstantego Bondaruka - tekst przybliżający kwestie teologiczne dotyczące istoty święta Przemienienia.

Teksty publikowane w trzech językach: polskim, angielskim i białoruskim.

Katalog zawiera również dokumentację fotograficzną prezentowanej wystawy.

Publikacja będzie rozpowszechniana po finisażu wystawy 20 grudnia 2020.

Na pierwszym planie mężczyzna trzymający obraz. W tle rzeka Supraślanka, w oddali zielone drzewa i monaster w Supraślu.
fot. Grzegorz Dąbrowski

O wystawie>>>