Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Przy książce na ławeczce – promocja albumu i wystawa w Rudce

Przy książce na ławeczce – promocja albumu i wystawa w Rudce

10 czerwca 2018 r. (niedziela) o godz. 12.30 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce odbędzie się promocja albumu "Katalog ręczników ludowych gminy Boćki, Brańsk, Rudka, Wyszki"

10-20 czerwca na ogrodzeniu ZS CKR będzie prezentowana wystawa "Spotkajmy się na ławeczce".

 

Projekt „Spotkajmy się na ławeczce", którego celem było zinwentaryzowanie jak największej liczby ręczników ludowych w gminie Boćki, Brańsk, Rudka i Wyszki, realizowało Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Ze względu na dużą skalę przedsięwzięcia do współpracy zaproszono studentów z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Państwowego im. A. Puszkina w Brześciu. Podczas spotkania zaprezentowany zostanie nowy katalog ręczników ludowych oraz wyniki badań terenowych.

Wzorem lat ubiegłych badania miały charakter kompleksowy i prowadzono je we wszystkich miejscowościach wymienionych gmin. Rekonesans ręczników ludowych prowadzony w ramach projektu „Spotkajmy się na ławeczce” spowodował pozyskanie nie tylko nowych informacji, ale również nowego rodzaju danych, pozwalających w jeszcze szerszym kontekście wniknąć w temat. O tym i o wielu innych rzeczach związanych z projektem będzie mowa podczas podsumowania, na które serdecznie zapraszamy.

Projekt „Spotkajmy się na ławeczce. Badania terenowe studentów ręcznika ludowego Ziemi Bielskiej” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe, priorytet kultura ludowa i tradycyjna.