Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

edukacja – oferta dla grup zorganizowanych

 
Do dnia 27 października 2020 r. odwołane są w Ratuszu w Białymstoku wszystkie
zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych. Przepraszamy

Do odwołania zajęcia edukacyjne mogą odbywać się maksymalnie dla 10 osób łącznie z obsługą.
 

ZAPRASZAMY DO BIAŁOSTOCKIEGO RATUSZA
NA LEKCJE MUZEALNE I ZAJĘCIA INTERAKTYWNE

Zajęcia prowadzone są dla grup liczących nie więcej niż 30 osób.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu w Dziale Promocji i Edukacji, od wtorku do piątku w godzinach 9.00 - 17.00
tel. 85 740 77 42, kom. 509 336 740

Obowiązują następujące opłaty:

lekcja z prezentacją multimedialną

 • dzieci i młodzież szkolna – 7 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny – 4 zł od osoby
 • grupy przedszkolne - 6 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny – 4 zł od osoby

zajęcia interaktywne

 • dzieci i młodzież szkolna - 8 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny – 4 zł od osoby
 • grupy przedszkolne - 6 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny – 4 zł od osoby

 

OFERTA EDUKACYJNA DLA KLAS IV-VIII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
na wystawie czasowej „Kossakowie. Juliusz Kossak (1824-1899) | Wojciech Kossak (1856-1942)”

KOSSAKOWIE – SZTUKA W GENACH
Juliusz i Wojciech to dwa pokolenia malarzy w rodzinie Kossaków. Ojciec był samoukiem o nieprzeciętnym talencie, syn zaś zdobył wszechstronne wykształcenie w kierunku malarstwa. Obaj malowali sceny historyczne, batalistyczne, sceny rodzajowe z życia arystokracji i mieszkańców podkrakowskich wsi, ale głównym ich bohaterem zawsze był koń. Przyglądając się prezentowanej ekspozycji zaobserwujemy jak to piękne i majestatyczne zwierzę uwieczniał akwarelami Juliusz, a w jaki sposób Wojciech wprowadzał je w sam środek bitwy. Podsumowaniem lekcji będzie rozwiązanie karty zadań.

• Zajęcia odbywają się w białostockim Ratuszu do końca 2020 r., od wtorku do piątku w godz. 10.00 - 16.00.
• Liczba uczestników w grupie do 25 osób.
• Czas trwania lekcji: ok. 60 min.

 

STAŁA OFERTA EDUKACYJNA DLA SZKÓŁ
zajęcia edukacyjne prowadzone w oparciu o zbiory malarstwa polskiego i archiwalia

Propozycje dla grup przedszkolnych (5 i 6 lat) oraz klas „0”

Zajęcia interaktywne (czas trwania ok. 60 min):

 1. Pocztówka z Muzeum – moja pierwsza wizyta w Muzeum
 2. Galeria przedszkolaka
 3. Gra w kolory
 4. Cztery pory roku w pejzażu
 5. Jak powstaje portret?

Propozycje dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych

Muzealni detektywi na tropie! Tajemnice malarstwa - zajęcia z zeszytem edukacyjnym*
Zajęcia interaktywne (czas trwania ok. 75 min)
Dla każdego dziecka jednorazowy koszt zakupu zeszytu wykorzystywanego w całym cyklu zajęć wynosi 8 zł. Więcej o zeszycie: klik

 1. Tajemniczy artysta na dworze Branickiego
 2. Zagadka niezwykłych kolorów
 3. Pastelowy ślad
 4. Wędrówki śladami pejzażystów
 5. Tajemnicza kompozycja - martwa natura
 6. Życie codzienne pod lupą
 7. Na tropie zwierząt w Muzeum
 8. Antek Astronom i zagadka zmieniających się pór roku

*Możliwa jest realizacja jednego lub kilku wybranych tematów bez zeszytu edukacyjnego, a tym samym bez motywów detektywistycznych.

 

Propozycje dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych

Zajęcia interaktywne (czas trwania ok. 60 min)

 1. Obraz na warsztat
 2. Mistrzowie portretu
 3. Barwny pejzaż
 4. Patriotyzm na płótnie

Lekcje z prezentacją multimedialną (czas trwania ok. 60 min):

 1. Dzieje białostockiego Rynku i Ratusza
 2. Spacerkiem po przedwojennym mieście – ulice Białegostoku

 

Propozycje dla uczniów szkół ponadpodstawowych
Zajęcia interaktywne (czas trwania ok. 75 min):

 1. Firma portretowa „S. I. Witkiewicz” zaprasza!
 2. Młoda Polska w pigułce
 3. Nastrojowy pejzaż

Lekcje z prezentacją multimedialną (czas trwania ok. 60 min):

 1. Spacerkiem po przedwojennym mieście – ulice Białegostoku

 

OPISY ZAJĘĆ

Opis zajęć dla grup przedszkolnych


Pocztówka z Muzeum – moja pierwsza wizyta w Muzeum
Uczestnicy poznają historię białostockiego Ratusza, zwiedzą wystawę stałą i wystawy czasowe. Posumowaniem zajęć będzie zaprojektowanie pocztówki inspirowanej wizytą w Muzeum.

Galeria przedszkolaka
Na muzealnej Galerii Malarstwa Polskiego dzieci poznają różne tematy malarskie: portret, krajobraz, martwą naturę. Następnie same będą mogły „zawiesić” swój obraz na galerii, kolorując go na specjalnie przygotowanym długim pasie papieru.

Gra w kolory
Jak powstaje kolor fioletowy lub pomarańczowy? Czy kolory mają temperaturę? Co sprawia, że obrazy wydają nam się wesołe albo smutne? Na zajęciach odbędziemy podróż w tajemniczą i piękną krainę kolorów. Poznamy różne barwy i odszukamy je na obrazach. Następnie uczestnicy sami stworzą barwne prace.

Cztery pory roku w pejzażu
Wędrując po muzealnej galerii poznamy różne rodzaje malarstwa pejzażowego, zwracając uwagę na sposoby przedstawiania krajobrazu o różnych porach roku. W części warsztatowej każdy z uczestników namaluje farbami barwny pejzaż.

Jak powstaje portret?
Jakiego króla przedstawia portret reprezentacyjny eksponowany na muzealnej galerii? Kogo artysta malował tworząc autoportret? Czy kilka postaci to portret zbiorowy, a może scena rodzajowa? Uczestnicy zajęć poznają typy portretów oraz sposoby portretowania postaci.

 

Opis zajęć interaktywnych dla klas 1-3 szkół podstawowych

Muzealni detektywi na tropie! Tajemnice malarstwa

Tajemniczy artysta na dworze Branickiego
Pałac Branickich to najbardziej okazała budowla w Białymstoku. Rozbudową rodzinnej rezydencji zajął się w XVIII wieku Jan Klemens Branicki, który był również właścicielem miasta. Sprowadził on do Białegostoku architektów, inżynierów, malarzy i rzeźbiarzy, którzy pracowali nie tylko na dworze Branickich, ale także przy wielu projektach budowlanych w samym mieście. Pośród nich był malarz Augustyn Mirys, który pozostawił ślad swojej artystycznej działalności w jednym z białostockich kościołów, zwanym przez białostoczan białym kościołem. Drugi ślad prowadzi do białostockiego Ratusza… Podążając tym tropem dowiemy się jakie plany rozbudowy Białegostoku miał jego ówczesny właściciel i co z ich realizacji przetrwało do dziś. Podsumowaniem wiedzy będzie quiz.

Zagadka niezwykłych kolorów
Jak powstaje kolor zielony lub pomarańczowy? Czy kolory mają temperaturę? Co sprawia, że obrazy wydają nam się wesołe albo smutne? Mali muzealni detektywi wezmą pod lupę barwy i odkryją tajemnice operowania kolorem przez dawnych mistrzów. Poznają kolory podstawowe, pochodne, ciepłe i zimne. W części warsztatowej sami stworzą własną paletę kolorów i namalują barwne prace.

Pastelowy ślad
Jakiego króla przedstawia portret reprezentacyjny eksponowany na muzealnej galerii? Kogo artysta malował tworząc autoportret? Czy kilka postaci to portret zbiorowy, a może scena rodzajowa? Śledząc twórczość malarzy portrecistów spróbujemy natrafić na pastelowy ślad i sprawdzić do kogo on nas doprowadzi… W części warsztatowej każdy z uczestników zajęć namaluje jeden z poznanych typów portretu wykorzystując pastele suche.

Wędrówki śladami pejzażystów
Nie ma to jak dobry kamuflaż! Dzieci poznają na zajęciach pejzaże, czyli obrazy, które przybrały zielone barwy maskujące. Wędrując po muzealnej galerii dowiemy się, jak przedstawiano w sztuce przyrodę oraz co to znaczy wyjść w plener. Odszukamy też najbardziej tajemniczy rodzaj pejzażu, malowany zwykle w czarnych barwach. W części warsztatowej uczestnicy sami namalują przyrodę.

Tajemnicza kompozycja – martwa natura
Malarze często przedstawiali na swoich obrazach różne przedmioty (jak np. naczynia, kwiaty, owoce) jako elementy wzbogacające treść dzieła malarskiego. Z czasem przedmioty te stały się samodzielnym tematem, zwanym w malarstwie martwą naturą. Niektóre z nich skrywały w sobie tajemnice i ciekawe historie, a malarz nadawał im symboliczne znaczenie. Muzealni detektywi podejmą próbę rozszyfrowania ukrytego znaczenia zwykłych/niezwykłych przedmiotów. W części warsztatowej z różnych rekwizytów stworzą własną kompozycję i przeniosą ją na papier posługując się pastelami olejnymi.

Życie codzienne pod lupą
Przed detektywami szczególne zadanie: muszą stwierdzić, czy można w ciekawy sposób przedstawić na płótnie zwykłe codzienne życie. Jako baczni obserwatorzy wyśledzą na obrazach postaci uchwycone podczas pracy, odpoczynku czy zabawy. Dowiedzą się, czym jest scena rodzajowa oraz dlaczego czasem mamy wrażenie, jakbyśmy podglądali namalowane postaci przez dziurkę od klucza. W części warsztatowej uczestnicy zajęć zagrają w kalambury, a następnie namalują wybraną scenę ze swojego życia codziennego.

Na tropie zwierząt w Muzeum
Lupy w dłoń! Przed nami niezwykłe śledztwo: tropimy futerkowych, skrzydlatych i rogatych bohaterów obrazów. Mali muzealni detektywi przekonają się, który polski artysta najbardziej lubił malować konie oraz jakie zwierzęta najczęściej występowały na pejzażu wiejskim. W części warsztatowej dzieci stworzą kolorowe magnesy przedstawiające ich ulubione zwierzęta.

Antek Astronom i zagadka zmieniających się pór roku
Od najdawniejszych czasów ludzie bacznie obserwowali niebo i zachodzące na nim zjawiska. Rozgwieżdżone niebo czy zachód słońca często były inspiracją dla artystów do stworzenia dzieł literackich i malarskich lub utworów muzycznych. Na galerii malarstwa odnajdziemy obrazy inspirowane obserwacjami astronomicznymi, będą one cenną wskazówką do wyjaśnienia zagadki zmieniających się pór roku. W części plastycznej stworzymy własne gwiazdozbiory zodiakalne.

 

Opis zajęć interaktywnych dla klas 4-8 szkół podstawowych

Obraz na warsztat
Jakich narzędzi używa artysta przy malowaniu obrazu? Jak mieszać ze sobą kolory i zestawić je potem na płótnie? Z czego wykonuje się farbę akwarelową, a z czego olejną? Na zajęciach przekonamy się, jakie są etapy powstawania obrazów, czym kierowali się artyści przy wyborze danej techniki oraz jakie narzędzia znajdowały się w pracowni malarskiej. W części warsztatowej sami spróbujemy swoich sił w malowaniu obrazu.

Mistrzowie portretu
Przed artystą malarzem niezwykle trudne zadanie: czy malując portret oddać całą prawdę o portretowanym, czy lekko idealizując postać spotkać się z pewną aprobatą zamawiającego? Wędrując po muzealnej galerii poznamy portrety z kolekcji Muzeum Podlaskiego. Na zajęciach plastycznych każdy z uczestników – przyszłych portrecistów namaluje jeden z poznanych typów portretu.

Barwny pejzaż
Lupy w dłoń! Na zajęciach przyjrzymy się przyrodzie i różnym sposobom jej przedstawiania na obrazach. Dowiemy się, jakie są rodzaje pejzaży, co to znaczy wyjść w plener oraz w jaki sposób artyści przedstawiali na pejzażach swoje uczucia i emocje. W części warsztatowej wcielimy się w pejzażystów i namalujemy krajobrazy, obrazujące nasze nastroje.

Patriotyzm na płótnie
W listopadzie 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Okres niewoli i dążenia do odzyskania własnej państwowości znalazł swoje odbicie również w malarstwie. Do jakich wydarzeń z historii Polski odnosili się wówczas artyści? Jakich bohaterów ukazywali na płótnie? Czemu miały służyć takie nawiązania do historii? Uczniowie dowiedzą się tego wędrując po muzealnej galerii i odnajdując przykłady ukazania tematyki historycznej. Porozmawiamy również o polskich symbolach narodowych oraz o przejawach patriotyzmu dawniej i dziś. W części warsztatowej uczestnicy wykonają biało-czerwone kokardy narodowe.

 

Opis lekcji z prezentacją multimedialną dla klas 4-8 szkół podstawowych

Dzieje białostockiego Rynku i Ratusza
Na lekcji zostaną omówione kolejne etapy przebudowy Rynku, dowiemy się na czym polegała funkcja handlowa Ratusza i jak doszło to tego, że stał się siedzibą Muzeum. Podsumowaniem wiedzy będzie quiz.

Spacerkiem po przedwojennym mieście – ulice Białegostoku
Lekcja jest ciekawą formą wirtualnego spaceru po dawnym Białymstoku. Dzięki projekcji przedwojennych, unikatowych zdjęć przespacerujemy się głównymi ulicami miasta: Lipową, Sienkiewicza, Warszawską, Kilińskiego. Udamy się na Rynek Kościuszki i zajrzymy do ogrodów Pałacu Branickich. Uczniowie poznają historię miejsc, budynków i obiektów, po których dziś nie ma już śladu i umieszczą je na współczesnym planie centrum miasta.

 

Opis zajęć dla szkół ponadpodstawowych

Firma portretowa „S. I. Witkiewicz” zaprasza!
Stanisław Ignacy Witkiewicz - malarz, filozof, pisarz, fotograf. Artysta wszechstronny. Na zajęciach poznamy regulamin jego firmy portretowej oraz dowiemy się co decydowało o jej popularności. W drugiej części uczestnicy namalują portret wybranej osoby z grupy. Wzorując się na Witkacym wybierają typ portretu i tworzą własny kod opisywania obrazu.

Młoda Polska w pigułce
Młoda Polska była jedną z najbardziej barwnych i różnorodnych epok w polskim życiu kulturalnym. Jakie tematy podejmowali młodopolscy artyści? Dlaczego fascynował ich folklor? Jakie inspiracje przywozili z podróży? Kim byli peleryniarze? Dowiemy się tego oglądając obrazy na Galerii Malarstwa Polskiego. W drugiej części zajęć młodzież wykonana smartfonami zdjęcia, obrazujące poszczególne tendencje i zjawiska obecne w Malarstwie Młodej Polski. Uczestnicy stworzą „żywe obrazy”, wykorzystując odpowiednie stroje i rekwizyty oraz ramy do obrazów. Opiszą je też przy pomocy hasztagów. W części podsumowującej obejrzymy wykonane zdjęcia. Prosimy młodzież o przyniesienie na zajęcia smartfonów.

Nastrojowy pejzaż
Na zajęciach prześledzimy, jak zmieniał się krajobraz na płótnie od czasów najdawniejszych do współczesności. Poznamy najwybitniejszych polskich pejzażystów takich, jak świetny akwarelista Julian Fałat czy Jan Stanisławski, nazywany twórcą „polskiej szkoły pejzażu”. W części warsztatowej młodzież stworzy pracę plastyczną, odwołującą się do młodopolskiej fascynacji naturą. Artyści poszukiwali wówczas odzwierciedlenia własnego nastroju w przyrodzie, a zarazem kontemplowali ją przez pryzmat swoich uczuć i emocji. Uczestnicy zajęć wykorzystując suche pastele namalują własne nastrojowe pejzaże.

 

Opis lekcji z prezentacją multimedialną dla szkół ponadpodstawowych

Spacerkiem po przedwojennym mieście – ulice Białegostoku
Lekcja jest ciekawą formą wirtualnego spaceru po dawnym Białymstoku. Dzięki projekcji przedwojennych, unikatowych zdjęć przespacerujemy się głównymi ulicami miasta: Lipową, Sienkiewicza, Warszawską, Kilińskiego. Udamy się na Rynek Kościuszki i zajrzymy do ogrodów Pałacu Branickich. Uczniowie poznają historię miejsc, budynków i obiektów, po których dziś nie ma już śladu i umieszczą je na współczesnym planie centrum miasta.