niedziela rodzinna w ratuszu

 

Biedermeier

Zapraszamy do białostockiego Ratusza dzieci w wieku od 8-12 lat w niedziele o godz. 12.00 na zajęcia interaktywne na wystawie czasowej „Biedermeier”.

Tematy zajęć interaktywnych i terminy spotkań:

Styl mieszczański nie tylko dla mieszczan. O modzie okresu Biedermeier
3 czerwca 2018 r., godz. 12.00

Bernhardt Peter von Rausch (1793-1865), Portret dwóch dziewcząt w ogrodzie, 1830, olej, płótno, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

W XIX wieku źródłem wiedzy na temat ówczesnej mody były magazyny mód ilustrowane grafikami prezentującymi garderobę na różne pory dnia i roku, a także akcesoria mody używane w zależności od okoliczności. Panie mogły odnaleźć w nich wzory bogato zdobionych sukien z szerokimi, kilkuwarstwowymi spódnicami i długimi, bufiastymi rękawami typu barani udziec. Podstawę męskiej garderoby stanowiły surdut i frak, z których pierwszy stał się najpopularniejszym ubiorem dziennym, drugi został zarezerwowany na strój wieczorowy. Ważnym dopełnieniem każdego stroju były odpowiednio dobrane dodatki, akcesoria, fryzura. Jakie? Tego na zajęciach dowiedzą się uczestnicy spotkania, tworząc modowe projekty do jednego z numerów magazynu mód.

 

Mali architekci – projektanci wnętrz
17 czerwca 2018 r., godz. 12.00

Sekretera Śląsk lub południowe Niemcy, 1820–1830 drewno brzozowe i sosnowe z fornirem z brzozy falistej, tui i jabłoni, intarsja z drewna bukszpanu, czernione drewno brzozowe, okucia mosiężne i stalowe; Muzeum Narodowe w Warszawie, nr inw. SZMb 265 MNW w MNW od 1946

Estetycznie i funkcjonalnie – tak miał być urządzony dom epoki Biedermeieru. Wygodne meble i piękne drobiazgi pozwalały na stworzenie przytulnego domowego ogniska. Na zajęciach obejrzymy biedermeierowskie salony, w których gromadzili się domownicy na wspólne rozmowy, gry i zabawę. Sprawdzimy dlaczego sekretery miały tajne skrytki oraz jak ozdabiano ściany pomieszczeń. W części warsztatowej uczestnicy zaprojektują makietę przedstawiającą salon z epoki Biedermeieru i wyposażą go w wygodne meble, instrumenty muzyczne, dekoracyjne bibeloty i kwiaty.

Czas trwania zajęć ok. 90 min.
Liczba uczestników w grupie do 15 osób.
Koszt: 10 zł – dziecko, 5 zł – opiekunowie (z Kartą Dużej Rodziny 2 zł – dziecko, 2 zł – opiekun).

Informacje i zapisy:
Dział Promocji i Edukacji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Ratusz, Rynek Kościuszki 10, tel. (85) 740-77-41 lub 509 336 740.