Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Recital fortepianowy Alberto Lodolettiego z okazji Święta Wojska Polskiego

14 sierpnia 2022 r., Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10, godz. 17.00

RECITAL FORTEPIANOWY
w wykonaniu 
ALBERTO LODOLETTIEGO (Włochy)

Wstęp 4 zł
Liczba miejsc ograniczona.

Program: 

Ludwig van BEETHOVEN 
(Bonn, 1770 - Wiedeń, 1827)
Sonata c-moll op. 13 “Patetyczna”
1. Grave - Allegro di molto e con brio
2. Adagio cantabile
3. Rondò: Allegro

Fryderyk CHOPIN
(Żelazowa Wola, 1810 - Paryż, 1849)
Ballada nr 1 g-moll op. 23
Scherzo nr 2 b-moll op.31

Ferenc LISZT
(Raiding, 1811 - Bayreuth, 1886)
Rapsodia węgierska nr 2 cis-moll

Alberto Lodoletti już we wczesnym dzieciństwie rozpoczął naukę gry na fortepianie, idąc w ślady swojej babki - paryskiej pianistki Nelly Schröder. Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Muzyczne im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie pod kierunkiem Vincenzo Balzani. Następnie doskonalił grę na fortepianie, będąc uczniem W. Krafta w prestiżowej Münchener Musikseminar w Monachium. Pobierał także prywatne lekcje pod kierunkiem M. Cozzi, L. Sanna i R. Campisi. Brał udział w wielu warsztatach muzycznych, szkoląc się u takich mistrzów fortepianu jak: O. Marshev, G. U. Battel, M. Sirbu, B. Berman, J. M. Luisada.

Alberto Lodoletti jest laureatem wielu konkursów pianistycznych. W bardzo młodym wieku został zakwalifikowany do Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Ispra. Był zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego “Paul Harris” w Verbania (Włochy) oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Camaiore (Włochy), gdzie oprócz pierwszej nagrody, jury przyznało mu specjalne wyróżnienie za interpretację muzyki C. Debussy’ego. Uzyskał także pierwsze miejsce oraz nagrodę publiczności w Konkursie Pianistycznym w Follonica (Włochy). W 2005 r. został laureatem Międzynarodowego Konkursu Młodych Muzyków w Beaulieau-sur-mer we Francji, gdzie również otrzymał nagrodę specjalną. Włoski pianista od najmłodszych lat koncertował jako solista, m.in. we Włoszech, Austrii, Bułgarii, Niemczech, Francji, Rumunii, Szwajcarii, Księstwie Monako, Polsce, Tajwanie, Hiszpanii i w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jego koncerty odbywały się w wielu prestiżowych miejscach we Włoszech, m.in.: w Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie, Amici del Loggione del Teatro alla Scala w Mediolanie, Fontana Paola al Gianicolo w Rzymie, Palazzo Albrizzi w Wenecji, Villa Carlotta w Tremezzo, Teatro Bibiena w Mantui. Za granicą koncertował m.in. w: Théâtre des Variétés w Monte Carlo (Monako), Château de Chabenet (Francja), Sala Thalia w Sibiu-Hermannstadt (Rumunia), Sala Ateneu w Bacau (Rumunia), Filharmonia w Botosani (Rumunia), Fillharmonia w Shumen (Bułgaria), Europa-Haus w Meyrhofen (Austria), Dreikönigskirche - Haus der Kirche w Dreźnie (Niemcy), oraz Sala Koncertowa Gasteig w Monachium (Niemcy). Od 2014 r. Alberto Lodoletti regularnie odwiedza Stany Zjednoczone Ameryki, gdzie na Uniwerstecie Tampa w stanie Floryda prowadzi warsztaty Master – Class, które cieszą się dużym uznaniem amerykańskich studentów i profesorów. Niejednokrotnie występował jako solista z orkiestrami symfonicznymi pod batutą m.in. Renato Beretta (Włochy), Ovidiu Balan (Rumunia) i Roberta Guttera (Stany Zjednoczone Ameryki).

Nagrał płytę dla wytwórni Sipario Dischi z utworami: Betowena, Chopina, Lista, Scarlattiego, Bacha, Rimskiego-Korsakowa oraz Moszkowskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=YaR98j4Hm8g&t=359s