Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Recital fortepianowy Alberto Lodolettiego z okazji Święta Wojska Polskiego

W niedzielę 13 sierpnia o godz. 17.00 zapraszamy do białostockiego Ratusza na recital fortepianowy włoskiego wirtuoza Alberto Lodolettiego. W programie utwory Roberta Schumanna oraz Fryderyka Chopina.

Wstęp – 20 zł
Bilety dostępne w sprzedaży od 1 sierpnia w kasie Muzeum /nie prowadzimy rezerwacji biletów/
Liczba miejsc ograniczona

Poruszył publiczność swoją dojrzałą interpretacją.
„Zaczarował publiczność swoją wirtuozerią.”
Tölzer Kurier

Jego subtelna gra przeniosła publiczność do innego świata.
Siebenbürgische Zeitung

Zaprezentował bardzo emocjonalną interpretację.
Urzekł publiczność swoją charyzmą.
Murnauer Tagblatt
 

Alberto Lodoletti już we wczesnym dzieciństwie rozpoczął naukę gry na fortepianie, idąc w ślady swojej babki - paryskiej pianistki Nelly Schröder. Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Muzyczne im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie pod kierunkiem Vincenzo Balzaniego. Następnie doskonalił grę na fortepianie, będąc uczniem W. Krafta w prestiżowej Münchener Musikseminar w Monachium. Pobierał także prywatne lekcje pod kierunkiem M. Cozziego, L. Sanny i R. Campisiego. Brał udział w wielu warsztatach muzycznych, szkoląc się u takich mistrzów fortepianu jak: O. Marshev, G. U. Battel, M. Sirbu, B. Berman, J. M. Luisada.

Alberto Lodoletti jest laureatem wielu konkursów pianistycznych. W bardzo młodym wieku został zakwalifikowany do Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Ispra. Był zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Paul Harris” w Verbanii (Włochy) oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Camaiore (Włochy), gdzie oprócz pierwszej nagrody, jury przyznało mu specjalne wyróżnienie za interpretację muzyki C. Debussy’ego. Uzyskał także pierwsze miejsce oraz nagrodę publiczności w Konkursie Pianistycznym w Follonice (Włochy). W 2005 r. został laureatem Międzynarodowego Konkursu Młodych Muzyków w Beaulieau-sur-Mer we Francji, gdzie otrzymał również nagrodę specjalną.

Włoski pianista od najmłodszych lat koncertował jako solista, m.in. we Włoszech, Austrii, Bułgarii, Niemczech, Francji, Rumunii, Szwajcarii, Monako, Polsce, Tajwanie, Hiszpanii i w Stanach Zjednoczonych. Jego koncerty odbywały się w wielu prestiżowych miejscach we Włoszech, m.in.: w Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie, Amici del Loggione del Teatro alla Scala w Mediolanie, Fontana Paola al Gianicolo w Rzymie, Palazzo Albrizzi w Wenecji, Villa Carlotta w Tremezzo, Teatro Bibiena w Mantui. Zagranicą koncertował m.in. w: Théâtre des Variétés w Monte Carlo (Monako), Château de Chabenet (Francja), Sala Thalia w Sibiu-Hermannstadt (Rumunia), Sala Ateneu w Bacau (Rumunia), Filharmonia w Botosani (Rumunia), Fillharmonia w Shumen (Bułgaria), Europa-Haus w Meyrhofen (Austria), Dreikönigskirche - Haus der Kirche w Dreźnie (Niemcy), oraz Sali Koncertowej Gasteig w Monachium (Niemcy). Od 2014 r. Alberto Lodoletti regularnie odwiedza Stany Zjednoczone, gdzie na Uniwerstecie Tampa w stanie Floryda prowadzi warsztaty Master Class, które cieszą się dużym uznaniem amerykańskich studentów i profesorów. Niejednokrotnie występował jako solista z orkiestrami symfonicznymi pod batutą m.in. Renato Beretta (Włochy), Ovidiu Balana (Rumunia) i Roberta Guttera (Stany Zjednoczone). Nagrał płytę dla wytwórni Sipario Dischi z utworami: Beethovena, Chopina, Liszta, Scarlattiego, Bacha, Rimskiego-Korsakowa oraz Moszkowskiego.

Program: 
Robert Schumann
Arabeska op. 18
Karnawał wiedeński op. 26
I. Allegro
II. Romanza
III. Scherzino
IV. Intermezzo
V. Finale

Fryderyk Chopin

Nokturn cis-moll op. posth.
Fantazja-Impromptu cis-moll op. posth. 66
Ballada nr 1 g-moll op. 23
Polonez As-dur op. 53 „Heroiczny”

📸 Fotorelacja R. Olkowski

red.: JR