Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Kalendarz wydarzeń MPB

Rodzinna Niedziela w Muzeum Historycznym

Ze względu na sytuację epidemiczną zapisy na zajęcia zostały wstrzymane i ich terminy zostaną przesunięte. O nowych terminach zajęć poinformujemy najszybciej, jak będzie to możliwe.

 

MALI HISTORYCY – WIELKIE HISTORIE

Zapraszamy dzieci w wieku 712 lat na zajęcia interaktywne, prowadzone w oparciu o zbiory Muzeum Historycznego w Białymstoku.  

Na owalnym obrazie w pozłacanej ramie widać kobietę w średnim wieku, Izabelę Branicką. Trzyma otwartą książkę.

Z WIZYTĄ U IZABELI BRANICKIEJ

Izabela Branicka była gospodynią XVIII-wiecznego Białegostoku, modną arystokratką i kobietą oświeconą, dbającą o rozwój kultury i szkolnictwa. Jak brzmiało jej prawdziwe imię? Jak wyglądały jej pałacowe komnaty? Kiedy obchodziła imieniny? Na zajęciach dzieci dowiedzą się więcej o życiu tej niezwykłej damy. Obejrzymy widowisko multimedialne „Wersal Północy – wśród dźwięków i świateł” na makiecie barokowego miasta. Sprawdzimy też, jak wyglądały stroje Izabeli Branickiej oraz czego dokonała w naszym mieście. W części warsztatowej uczestnicy, zainspirowani dawną modą, ozdobią wachlarz.

Na owalnym obrazie w pozłacanej ramie widać postać mężczyzny w średnim wieku, hetmana Jana Klemensa Branickiego w zbroi, z buławą w ręku.

HETMAN – MAGNAT – MECENAS

Jan Klemens Branicki był gospodarzem barokowego miasta przekształcił swoją białostocką rezydencję w „Wersal Podlaski”. Jak wielki majątek posiadał i jakie sprawował urzędy? Ilu rzemieślników zatrudniał na swoim dworze? Co jadał na co dzień oraz w co się ubierał? Na zajęciach obejrzymy widowisko multimedialne „Wersal Północy – wśród dźwięków i świateł” i przekonamy się, w jaki sposób hetman zarządzał miastem. W części warsztatowej dzieci same zaprojektują Białystok, tworząc kolorowe kolaże z charakterystycznymi budynkami, symbolami i ulicami miasta.

 

Liczba uczestników w grupie: 8 osób

Czas trwania zajęć: ok. 90 min
Koszt: 12 zł dziecko, 6 zł opiekun, z Kartą Dużej Rodziny 4 zł dziecko, 4 zł opiekun

Informacje i zapisy: 517 484 349

 

Dbamy, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom zajęć. Edukatorzy prowadzą zajęcia w maskach ochronnych, pomoce dydaktyczne są rozkładane w rękawiczkach, stoły, krzesła i wszelkie przybory są dezynfekowane, a sale wietrzone.

 

Prosimy, by pamiętać o zasadach zwiedzania obowiązujących w okresie zagrożenia Covid19. W zajęciach mogą uczestniczyć tylko dzieci posiadające własne maski zasłaniające usta i nos. Uczestnicy zobowiązani są do dezynfekcji rąk lub rękawiczek płynem dezynfekującym dostępnym w Muzeum.