Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

RODZINNA NIEDZIELA W RATUSZU: Styl mieszczański nie tylko dla mieszczan. O modzie okresu Biedermeier

Biedermeier

Zapraszamy do białostockiego Ratusza dzieci w wieku od 8-12 lat w niedziele o godz. 12.00 na zajęcia interaktywne na wystawie czasowej „Biedermeier”.

Tematy zajęć interaktywnych i terminy spotkań:

Styl mieszczański nie tylko dla mieszczan. O modzie okresu Biedermeier
3 czerwca 2018 r., godz. 12.00

Bernhardt Peter von Rausch (1793-1865), Portret dwóch dziewcząt w ogrodzie, 1830, olej, płótno, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

W XIX wieku źródłem wiedzy na temat ówczesnej mody były magazyny mód ilustrowane grafikami prezentującymi garderobę na różne pory dnia i roku, a także akcesoria mody używane w zależności od okoliczności. Panie mogły odnaleźć w nich wzory bogato zdobionych sukien z szerokimi, kilkuwarstwowymi spódnicami i długimi, bufiastymi rękawami typu barani udziec. Podstawę męskiej garderoby stanowiły surdut i frak, z których pierwszy stał się najpopularniejszym ubiorem dziennym, drugi został zarezerwowany na strój wieczorowy. Ważnym dopełnieniem każdego stroju były odpowiednio dobrane dodatki, akcesoria, fryzura. Jakie? Tego na zajęciach dowiedzą się uczestnicy spotkania, tworząc modowe projekty do jednego z numerów magazynu mód.