BIELSKIE MUZEUM Z POKAZEM MODY W TVP BIAŁYSTOK

W piątek 21 maja 2010 r. o godzinie 18.00 byliśmy gośćmi „Studio Weekend” w TVP Białystok.


 

 

NOC MUZEÓW W MUZEUM W BIELSKU PODLASKIM

noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc noc

NOC MUZEÓW W MUZEUM W BIELSKU PODLASKIM.
Wybrali Muzeum zamiast snu.


Zegar wybija północ. Ostatni zwiedzający przychodzą do Muzeum w Bielsku Podlaskim, aby wziąć udział w pierwszej nocy muzealnej organizowanej w naszym mieście. W ciągu jednego wieczoru przez muzealne sale przewinęło się ponad trzysta osób w różnym wieku.

Jak się okazało najbardziej wyczekiwanym przez bielszczan punktem programu była „Wystawa jednego dokumentu” prezentująca oryginalny pergamin z 1430 roku, w którym to Witold nadaje wójtostwo bielskie Andrzejowi. Blisko 600 – letni dokument opatrzony majestatyczną pieczęcią zrobił wrażenie na zwiedzających. Pergamin został wypożyczony na „Noc Muzeów” z Biblioteki PAU i PAN w Krakowie, z okazji przypadającej w tym roku 580 rocznicy nadania Bielsku wójtostwa. Wystawa była ukłonem w kierunku bielszczan i została pomyślana specjalnie z myślą o tych wszystkich, którzy kochają swoje miasto.

Nocna akcja rozpoczęła się już o 18.00. Organizatorzy we współpracy z dwoma bielskimi liceami i Kołem Szachowym przy Osiedlowym Domu Kultury przygotowali partię „Żywych szachów”. Naprzeciw siebie stanęli – Monika Tur z I LO im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim oraz Piotr Stadnicki z II LO z BJN im. Br. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. Zwycięstwo przypadło w udziale I LO. Lepsza drużyna otrzymała w nagrodę karnety wstępu do wszystkich oddziałów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Mamy nadzieję, że za rok dojdzie do pasjonującego rewanżu. Wiele osób zainteresowała prelekcja na temat herbu Bielska Podlaskiego, którą poprowadził Pan Kazimierz Prus oraz rodzinne warsztaty heraldyczne przygotowane przez Alinę Dębowską, kierownik bielskiego Muzeum.

Ze swojej strony serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, którzy zechcieli odwiedzić nas tej nocy i obejrzeć unikatowy dokument, będący pięknym świadectwem naszej historii. Tym którzy przyszli szczerze gratulujemy, że potrafili wykorzystać sposobność kontaktu z historią miasta i to w jej najlepszym wydaniu.

 

 

MUZEALNE WIECZORY PRZY HERBACIE

1. „Bielsk Podlaski w starej pocztówce” - 28.01.2010 r.

2. „Pasje Bielszczan. Spotkanie z Arseniuszem Artysiewiczem” - 04.02.2010 r.

3. „Łosinka. Parafia na skraju Puszczy Ladzkiej. Spotkanie z autorami: o.Grzegorzem Sosną, Antoniną Troc-Sosną i Doroteuszem Fionikiem” - 23.02.2010 r.

4. „Prawosławne cerkwie na starych pocztówkach w kolekcji Aleksandra Sosny” - 04.03.2010 r.

5. „Żydzi w Bielsku. Początki i koniec. Spotkanie z Wojciechem Konończukiem (Ośrodek Studiów Wschodnich, Warszawa)” - 11.03.2010 r.

6. „Rezultaty badań nad problematyką żydowską na Podlasiu i wschodniej Rzeczpospolitej w kontekście tajemnic, które skrywają żydowskie cmentarze. Spotkanie z Tomaszem Wiśniewskim (Stowarzyszenie "Szukamy Polski")” - 18.03.2010 r.

7. „Życie codzienne społeczności żydowskiej w Bielsku Podlaskim w XIX w na początku XX wieku. Spotkanie z H. Siemienczukiem (Uniwersytet im. J. Kupały w Grodnie oraz Uniwersytet Jagielloński)” - 25.03.2010 r.

8. Inscenizacja żydowskiego wesela „Pod chupą” w wykonaniu młodzieży z Koła Historycznego przy Zespole Szkół im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim - 17.06.2010 r.


 

 

MARYSIA I MAMA IDĄ DO MUZEUM.
KIERUNKI EDUKACJI MUZEALNEJ.


Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku w dniach 22-23 IV 2010 r. zorganizowało konferencję „Marysia i mama idą do Muzeum. Kierunki edukacji muzealnej”. W sympozjum wzięło udział około pięćdziesięciu edukatorów reprezentujących ponad dwadzieścia muzeów z Polski, Białorusi i Ukrainy.

Konferencję otworzył Andrzej Lechowski dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, który mówił o potrzebie zrozumienia przez samych muzealników roli muzeów w procesie edukacji. Wartość działań Muzeum w Bielsku Podlaskim podkreślali obecni goście: Starosta Bielski Sławomir Snarski, Wicestarosta Piotr Bożko, Wiceburmistrz Miasta Bielsk Podlaski Mirosław Gołębiowski, Wicekurator Podlaski Wiesława Ćwiklińska oraz Dziekan Bielski ks. Ludwik Olszewski.

Uczestnicy konferencji przyznali, że nowoczesna edukacja muzealna powinna być przede wszystkim atrakcyjna i skierowana do jak najszerszego grona odbiorców, począwszy od dzieci, skończywszy na dorosłych. Dyskutowano o potrzebie zaktywizowania nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Stąd m.in. pomysł na wprowadzenie dogodnych dla osób pracujących godzin otwarcia oraz przygotowania atrakcyjnych witryn internetowych, zachęcających do odwiedzenia muzeów.

Jeden z wielu wniosków, które nasuwają się po sympozjum jest taki, że coraz więcej muzeów w Polsce stawia na edukację poprzez niekonwencjonalne działania realizowane w przestrzeni muzealnej. Okazuje się, że ośrodki z nowoczesnym podejściem do zwiedzającego mają znacznie więcej do zaoferowania i Marysi i jej mamie, a wystawy są często punktem wyjścia dla dalszych działań edukacyjnych.

I tak np. pracownia Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w Warszawie pokazała podczas konferencji w jaki sposób można wykorzystać do celów edukacyjnych motywy roślinne zdobiące zamkowe komnaty.

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu w ramach Europejskiej Nocy Muzeów postanowiło odtworzyć sceny z „Wesela” Wyspiańskiego. Korowód uczestników, pomiędzy których wmieszali się muzealnicy, wędrując wytyczoną trasą po skansenie, napotykał po drodze różne postaci i scenki, które zaskakiwały i bawiły widza.

Z kolei Małgorzata Ocytko z Uniwersytetu w Białymstoku mówiła o możliwościach, jakie daje nowe narzędzie edukacyjne w rękach muzealników, a mianowicie e-learning. Tą formą edukacji może się pochwalić m.in. Muzeum Pałac w Wilanowie. Prowadzi ono także Forum Edukatorów Muzealnych służące wymianie doświadczeń związanych z edukacją muzealną.

Ważnym tematem poruszonym przez Małgorzatę Bociąga z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego była dostępność muzeów dla gościa niepełnosprawnego, poprzez przystosowanie pomieszczeń, wybudowanie podjazdów czy usytuowanie wind, ale również odpowiednie przygotowanie materiałów edukacyjnych m.in. dla osób niewidomych. Jednym z ośrodków przyjaznych niepełnosprawnym jest Muzeum w Stalowej Woli. Również Muzeum Podlaskie w Białymstoku ma w planach wprowadzenie ułatwienia zwiedzania osobom niewidomym i niedowidzącym w formie audiodeskrypcji.

Z doświadczeń pracowników Muzeum w Bielsku Podlaskich wynika, że ważną rolę w procesie edukacji muzealnej odgrywają nauczyciele. Ich zadaniem jest przyprowadzenie młodzieży do muzeum i późniejsze usystematyzowanie wiedzy zdobytej podczas zajęć muzealnych. O swoich doświadczeniach i korzyściach wynikających ze współpracy z Muzeum w Bielsku Podlaskim opowiedzieli nauczyciele - Barbara Skiepko z Zespołu Szkół z DNJB im. J. Kostycewicza w Bielsku Podlaskim oraz Andrzej Jarząbek z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim.

Swoimi osiągnięciami w edukacji muzealnej pochwalili się również gospodarze w osobie Aliny Debowskiej, kierownika Muzeum w Bielsku Podlaskim. Goście obejrzeli pokaz mody ludowej zatytułowany „Raz na ludowo” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. J. Kostycewicza w Bielsku Podlaskim. Wrażenie zrobiła wystawa czasowa „Żyć z pasją. Dzwonki Lecha Pileckiego”, po której osobiście oprowadzał kolekcjoner.

W programie konferencji nie zabrakło zwiedzania różnorodnego pod względem religijnym i kulturowym miasta. Goście obejrzeli bielskie świątynie: kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Niezapomniana była wizyta w jedynym w skali kraju Studium Ikonograficznym.

Sam fakt spotkania w tak znakomitym i sympatycznym gronie był dla nas dużym wyróżnieniem. Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas, wymianę doświadczeń i niezapomnianą atmosferę, która nie byłaby możliwa bez Was – naszych gości.

konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja konferencja

PROGRAM KONFERENCJI
rozwiń >>>

 

 

Do Bielska Podlaskiego zawitał zespół Radość - Joy z Kanady - grupa wokalno-taneczna popularna w środowisku Polonii kanadyjskiej. Jego członkami są dzieci oraz młodzież polskiego pochodzenia w wieku od 13 do 20 lat. Dzięki pracy w zespole, młodzi ludzie wychowani na obczyźnie, poznają kulturę i folklor ojczystego kraju swoich rodziców. Grupa ceniona jest za różnorodność programu. W repertuarze, oprócz pieśni i tańców ludowych z różnych regionów Polski, znajduje się dynamiczny taniec "cygański”, piosenki dla najmłodszych oraz tak popularne utwory jak „Polskie kwiaty”, „Kraj rodzinny”, „Góral”. Zespół nagrał kilka płyt CD. Występuje w domach seniora, domach dziecka, w szpitalach, a także na festiwalach, bankietach oraz kameralnych spotkaniach.

Grupę tą, działającą przy parafii św. Maksymiliana Kolbego, założyła w 1992 r. roku Ania Piwowarczyk. Otrzymała ona Złoty Krzyż Zasługi w dziedzinie krzewienia i propagowania polskiej kultury i tradycji na ziemi kanadyjskiej i amerykańskiej.

2 lipca 2009r. w bielskim Muzeum odbyły się warsztaty taneczno – wokalne, w których wzięła udział młodzież z zespołów Radość- Joy i „Żemerwa”. Spotkanie zakończyło się przed bielskim ratuszem wspólnym występem dla mieszkańców miasta.

Zespół Radość - Joy z Kanady Zespół Radość - Joy z Kanady Zespół Radość - Joy z Kanady Zespół Radość - Joy z Kanady Zespół Radość - Joy z Kanady Zespół Radość - Joy z Kanady Zespół Radość - Joy z Kanady Zespół Radość - Joy z Kanady Zespół Radość - Joy z Kanady