REGULAMIN
dokumentowania zajęć edukacyjnych i spotkań muzealnych oraz zwiedzania ekspozycji muzealnych w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO ZAPRASZA NA LEKCJE MUZEALNE, WARSZTATY PLASTYCZNE I ZAJĘCIA INTERAKTYWNE. PROWADZONE SĄ ONE W OPARCIU O EKSPOZYCJĘ STAŁĄ I WYSTAWY CZASOWE. ZAJĘCIA PRZYBLIŻAJĄ POSTAĆ ALFONSA KARNEGO, JEGO TWÓRCZOŚĆ ORAZ KOLEKCJĘ SZTUKI ZGROMADZONĄ PRZEZ RZEŹBIARZA. CELEM SPOTKAŃ JEST POSZERZENIE WIEDZY UCZESTNIKÓW W ZAKRESIE HISTORII, HISTORII SZTUKI I LITERATURY ORAZ PRAKTYCZNE POZNANIE TECHNIK RZEŹBIARSKICH W PRACOWNI PLASTYCZNEJ.

Zajęcia prowadzone są dla grup liczących nie więcej niż 30 osób.
Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie tel. 85 73-27-392 lub kom. 509 336 862

Obowiązują następujące opłaty:

lekcja muzealna

 • dzieci i młodzież szkolna – bilet ulgowy w cenie 4 zł od osoby + opłata 24 zł od grupy
 • grupy przedszkolne - opłata 24 zł od grupy

zajęcia interaktywne

 • dzieci i młodzież szkolna - bilet ulgowy w cenie 4 zł od osoby + opłata 35 zł od grupy
 • grupy przedszkolne - opłata 35 zł od grupy

Zapraszamy do korzystania z zeszytu edukacyjnego „Alf i ja” adresowanego do dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Przewodnikiem po muzeum jest kot Ralf – przyjaciel rzeźbiarza Alfonsa Karnego. Na czytelnika czeka mnóstwo przygód – zadań i zagadek przygotowanych przez tego niezwykłego znawcę sztuki i historii. Zeszyt można otrzymać bezpłatnie w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego lub pobrać tu:
PDF Zeszyt Alf i ja do pobrania>>>

Zeszyt powstał w ramach projektu „Różnorodność sztuk – sztuka różnorodności” realizowanego w 2016 r. w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
    


Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do korzystania z zeszytu edukacyjnego powstałego w ramach projektu „Inny wymiar Twojego domu” realizowanego w 2017 r. w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku. Jest to ciekawa propozycja, dla tych odbiorców, którzy chcą pogłębić wiedzę na temat twórczości słynnego, białostockiego rzeźbiarza, a także poznać piękno naszego województwa. Wydawnictwo adresowane jest do dzieci w wieku od 8 do 12 lat.  Druk można otrzymać bezpłatnie w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego lub pobrać tu: 
PDF Zeszyt Inny wymiar Twojego domu do pobrania>>>
PDF folder Inny wymiar Twojego domu do pobrania>>>

Tekst: Beata Janowicz
Projekt graficzny: studio io :: Rafał Pudło
Fotografie wykorzystane w wydawnictwach pochodzą ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz archiwum Jacka Marcina i Leszka Ireneusza Frączaków (fot. A. Janowicz, M. Jasiulewicz, K. Karpińska, P. Męcik, M. Sianko, A. Sienkiewicz, A. Sierko-Szymańska, W.Wołkow)

Licencja Creative Commons
Materiały powstałe w ramach projektu "Inny wymiar Twojego domu" dostępne są licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 3.0 Polska.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm jutra".

    


 

OFERTA ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
realizowanych w ramach projektu „Rozbudowa kolekcji rzeźby Alfonsa Karnego
w zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku”. Priorytet „Kolekcje muzealne”
Zapraszamy od 23 maja do 2 czerwca 2017 r. Wstęp wolny

Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym:

1. „MUZYCZNY ŚWIAT IGNISIA”
Spotkanie będzie muzyczną podróżą w twórczość Ignacego Jana Paderewskiego, który był jednym z najbardziej cenionych polskich pianistów i kompozytorów. Dzieci poznają podstawy muzyki i dźwięków pochodzących nie tylko z profesjonalnych instrumentów, ale również z przedmiotów codziennego użytku. Na zakończenie dzieci wykonają kolorową „wydzierankę” ulubionego instrumentu muzycznego.

Czas trwania: 90 minut.
Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu 509-336-862.
Prowadzenie: Iwona Furmankiewicz/Cezary Szymaniuk.

2. „WIELKA PRZYJAŹŃ, CZYLI MADZIA KUNA I ALFONS KARNY”
W trakcie zajęć dzieci dowiedzą się, czym jest przyjaźń, kim jest prawdziwy przyjaciel? Uczestnicy poznają historię uczucia łączącego Madzię Kunę z Alfonsem Karnym. W trakcie spotkania dzieci wykonają płaskorzeźbę z plasteliny przedstawiającą postać swojego najlepszego przyjaciela.

Czas trwania: 90 minut
Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu 509-336-862.
Prowadzenie: Beata Janowicz/Cezary Szymaniuk.

Zajęcia dla grup ze szkół podstawowych:

1. „DWÓCH WYBITNYCH MĘŻÓW STANU, CZYLI SŁÓW KILKA O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM I IGNACYM J. PADEREWSKIM”
Uczestnicy zapoznają się z życiorysami dwóch wybitnych Polaków, których łączyła działalność polityczną i troska o losy Ojczyzny. Polityk-żołnierz oraz polityk-muzyk to wizerunki doskonale znane, dlatego też dzieci wykonają rysunek węglem na dużym formacie i spróbują oddać nie tylko wygląd, ale przede wszystkim charakter tychże osób.

Czas trwania: 90 minut.
Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu 509-336-862.
Prowadzenie: Iwona Furmankiewicz/Cezary Szymaniuk.

2. „JAN ŁUKASIEWICZ – WYBITNY LOGIK I MATEMATYK Z GALERII WIELKICH POLAKÓW AUTORSTWA A. KARNEGO”
Jan Łukasiewicz swoją pracą naukową, jak również działalnością na rzecz oświaty, znalazł się w gronie zasłużonych Polaków i zapisał się chlubnie w naszej historii. Uczestnicy zajęć poznają życiorys i pracę naukowca oraz stworzą prace plastyczne oparte na figurach geometrycznych, które współistnieją w przestrzeni sztuki i architektury.

Czas trwania: 90 minut.
Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu 509-336-862.
Prowadzenie: Iwona Furmankiewicz/Cezary Szymaniuk.

Zajęcia skierowane do młodzieży gimnazjalnej i licealnej:

1. „JÓZEF PIŁSUDSKI I JEGO DROGA DO WOLNOŚCI”
W trakcie zajęć uczestnicy poznają historię życia i działalności Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy odpowiedzą na pytania „Jakie wartości ma postawa patriotyczna w dzisiejszych czasach?”, „Czym jest nowoczesny patriotyzm?”, „W jaki sposób powinno się okazywać miłość do Ojczyzny?”. Zajęcia zakończone będą wykonaniem kotylionów.

Czas trwania zajęć: 90 minut.
Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu 509-336-862.
Prowadzenie: Maciej Kułak/Cezary Szymaniuk.

2. „AUTOPORTRET, CZYLI WSPÓŁCZESNE „SELFIE”
W trakcie zajęć uczniowie poznają historię „Autoportretu” Alfonsa Karnego. Dowiedzą się w jakich okolicznościach powstał, poznają historię autoportretów innych artystów realizowanych w różnych epokach. Podczas spotkania zostanie poruszony temat karykatury w sztuce, zastanawiając się czym jest wolność w sztuce i gdzie jest jej granica. Spotkanie zakończone będzie realizacją własnego portretu w indywidualnej stylistyce.

Czas trwania zajęć: 90 minut.
Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu 509-336-862.
Prowadzenie: Maciej Kułak/Cezary Szymaniuk.

 


 

ZAJĘCIA INTERAKTYWNE (czas trwania: ok. 90 min.)

Zajęcia interaktywne adresowane do dzieci z grup przedszkolnych:
Zapraszamy do udziału w całym cyklu pięciu zajęć. Można też wybrać jeden z tematów.

 1. Moja pierwsza wizyta w Muzeum
  Co to jest Muzeum? Czym się zajmuje? Jak powstaje kolekcja? W trakcie zajęć uczestnicy poznają zasady obowiązujące w Muzeum oraz pracę muzealnika. Zajęcia zakończone będą wykonaniem muzealnej legitymacji.
   
 2. W pracowni rzeźbiarza
  Dzieci poznają rzeźbiarską pracownię Alfonsa Karnego. Dowiedzą się, z jakich narzędzi i materiałów rzeźbiarskich korzystał. Zajęcia zakończone będą pracą w glinie.
   
 3. Książeczki z muzealnej biblioteczki
  Księgozbiór Alfonsa Karnego może być doskonałą okazją do rozmowy z dziećmi na temat książek – historii ich powstania i użyteczności. Dzieci dowiedzą się czym, jest ekslibris oraz w jaki sposób powstaje papier. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników wykona własną książeczkę.
   
 4. Dzieciaki rzeźbią zwierzaki
  Jakie zwierzęta znajdują się w naszym Muzeum? W czasie spotkania poszukamy zwierząt na obrazach i w rzeźbach. Na zakończenie spotkania dzieci wykonają swojego pupila wykorzystując różne techniki plastyczne.
   
 5. Świat odlewów gipsowych
  W trakcie spotkania uczestnicy przeniosą się w świat odlewów gipsowych Alfonsa Karnego. Dzieci nie tylko zajrzą do pracowni artysty, ale również dowiedzą się, w jaki sposób można wykonać rzeźbę. Podczas zajęć dzieci odleją gipsowe figurki.

Zajęcia interaktywne adresowane do uczniów szkół podstawowych:
Zapraszamy do udziału w całym cyklu czterech zajęć. Można też wybrać jeden z tematów.

 1. Alfons Karny czyli rzeźbiarz przez wielkie „R”
  W trakcie spotkania dzieci dowiedzą się, kim był Alfons Karny i w jaki sposób został sławnym artystą. Na zakończenie wizyty uczestnicy sami zamienią się w wielkich rzeźbiarzy i wykonają popiersia z gliny.
   
 2. Poznajemy Wielkich Polaków
  Uczestnicy zajęć poznają postacie portretowane przez Alfonsa Karnego oraz dowiedzą się, dlaczego to właśnie one stały się inspiracją artysty. W trakcie spotkania dzieci wykonają kolaż.
   
 3. Od gliny do ceramiki
  Dzieci poznają historie ceramik z kolekcji Alfonsa Karnego oraz dowiedzą się, w jaki sposób powstają. W trakcie spotkania uczestnicy wykonają gliniane naczynia.
   
 4. Białowieskie inspiracje
  Lekcja poświęcona jest Puszczy Białowieskiej, która przez lata inspirowała artystów. Uczestnicy poznają jej ciekawą historię i przyrodnicze walory, a następnie wykonają prace plastyczne.

Zajęcia interaktywne adresowane do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych:

 1. Grafika: zabawy rylcem i dłutem
  W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzą się, czym zajmował się Alfons Karny zanim został słynnym rzeźbiarzem. Spotkanie zakończone będzie tworzeniem własnego linorytu.
   
 2. Bliżej artysty
  Zajęcia poświęcone będą życiu i twórczości Alfonsa Karnego. Uczestnicy spotkania poznają nie tylko fakty i ciekawostki z życia artysty, ale również sami wykonają rzeźby z gliny.

LEKCJE MUZEALNE (czas trwania: ok. 60 min.)

Lekcje adresowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych.

 1.  Czytamy obrazy
  Jakie tajemnice kryją się w obrazach z kolekcji Alfonsa Karnego? Uczestnicy poznają symbolikę barw, gestów, krajobrazów prezentowanych na płótnach. Spotkanie będzie przyspieszonym kursem ikonologii i ikonografii.
   
 2. Damy i panowie, czyli opowiastki o portrecie
  W trakcie zajęć dzieci poznają historie portretów rzeźbiarskich autorstwa Alfonsa Karnego. Uczestnicy dowiedzą się, jak na przestrzeni wieków zmieniał się wizerunek człowieka w sztuce.
   
 3. Drzwi Gnieźnieńskie – wokół sztuki romańskiej
  W czasie lekcji uczniowie będą poznawać sztukę romańską, obejrzą repetycję Drzwi Gnieźnieńskich, wykonaną przez Alfonsa Karnego. Wspólnie odczytamy pełną symboli i wymownych gestów opowieść o św. Wojciechu.
   
 4. Ojcowie Niepodległości
  Pośród portretów Alfonsa Karnego uczniowie odnajdą osoby związane z wydarzeniami, które pozwoliły na odzyskanie i ocalenie przez Polskę niepodległości. Historia m. in. J. Piłsudskiego, I. J. Paderewskiego, W. Broniewskiego czy A. Karnego ułoży się w opowieść o walce w obronie najważniejszych wartości, okraszoną anegdotami z ich życiorysów.
   
 5. Portrety Wielkich Polaków – Józef Piłsudski
  Lekcja ma na celu ukazanie roli Marszałka Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu wolności przez Polskę. Ilustruje ją film „Józef Piłsudski – droga do Niepodległości” oraz prezentacja rzeźb Alfonsa Karnego ukazujących postać Marszałka.

SPACER EDUKACYJNY (czas trwania: ok. 90 min.)
Opłata: bilet ulgowy w cenie 4 zł od osoby + opłata 24 zł od grupy

BIAŁOSTOCKIE POMNIKI I RZEŹBY
Lekcja muzealna w formie spaceru edukacyjnego po Plantach i Parku im. Konstytucji 3 Maja, gdzie wśród zieleni znajduje się wiele ciekawych rzeźb i pomników, związanych z dziejami naszego miasta. Zobaczymy m.in. „Praczki”, „Polihymnię”, Pomnik Konstytucji 3 Maja, pomnik ku czci poległych żołnierzy 42 Pułku Piechoty, głaz poświęcony płk. Stanisławowi Skarżyńskiemu, który jako pierwszy Polak przeleciał Atlantyk. Każdy z obiektów kryje w sobie ciekawą historię.

„SZLAKIEM ALFA KARNEGO PO BIAŁYMSTOKU”
Oferta skierowana do uczniów w wieku od 8 lat. Każde spotkanie dopasowywane jest do wieku uczestników.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację terminów pod numerem 509 336 862 lub mailowy: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl.

W czasie spaceru uczestnicy poznają miejsca, w których bywał Alfons Karny jako młodzieniec. Dzieci odwiedzą między innymi Pałac Branickich, Kościół Farny, zwiedzą ulicę Kilińskiego oraz Rynek Kościuszki. Celem spotkania jest popularyzacja historii życia rzeźbiarza widziana przez pryzmat wielokulturowego Białegostoku. Spacer edukacyjny powstał w ramach projektu „Różnorodność sztuk – sztuka różnorodności” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.