JARMARKI

Jarmarki to staropolska miejska tradycja. Już na początku XVI wieku, jak pisał Zygmunt Gloger, zabroniono organizowania ich po wsiach. Staraniem Jana Klemensa Branickiego, pierwszy przywilej na organizację miejskich jarmarków w Białymstoku nadał król August II Mocny 7 stycznia 1723 roku. To wówczas w naszym mieście pojawił się jarmark, który organizowany był w drugą niedzielę po Wielkanocy. W 1749 roku Jan Klemens Branicki uzyskał kolejny królewski przywilej. Od tego roku największym białostockim jarmarkiem był Jarmark Świętojański, który wiązał się z imieninami hetmana.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku, chcąc podtrzymywać historyczną tradycję białostockich targów, nawiązało do niej organizując od 1991 roku coroczny Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia. Jarmark ten przez lata rozwijał się i zmieniał otwierając się na coraz to nowych wystawców. Od 2017 odnawiamy jarmarkowy przywilej, w którym zapisano, że:

„Z mocy hetmańskiej tradycji i woli mieszczan prześwietnego grodu Białegostoku obwieszcza się, że prawem stanowionym uzyskanym z królewskiego przywileju Białostocki Jarmark Wielkanocny z naszej woli odbywać się będzie corocznie w piątą niedzielę Wielkiego Postu. Mieszczan i kupców tutejszych zwołuje się na ten dzień, aby przybyli na Rynek Kościuszki, by domy zaopatrzyć mogli suto na Wielkanocne Święta”.

Tak więc zgodnie z odnowionym przywilejem
BIAŁOSTOCKI JARMARK WIELKANOCNY
odbędzie się na Rynku Kościuszki
2 kwietnia 2017 roku w godz. 9.00 – 15.00

w niedzielę poprzedzającą Niedzielę Palmową

Impreza targowa odbywać się będzie w czterech tematycznych sektorach:

TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ (palmy, pisanki, koszyki, baranki, zajączki, wyrabiane ręcznie cukry, obwarzanki, zabawki na śmigus-dyngus)

WIELKANOCNY STÓŁ (tradycyjne polskie oraz litewskie wędliny, sery, chleby, kwasy, ciasta wielkanocne i sękacze, miody, zioła i przyprawy, oleje, piwa, nalewki, miody pitne, wina, kiszonki, soki)

WIELKANOCNY DOM I WIOSENNY OGRÓD (szydełkowe i haftowane serwetki, serwety, obrusy, zastawy stołowe, ceramika i szkło, wyroby z wikliny i drewna, wielkanocne ozdoby i kompozycje, wyroby z drewna, wyroby z ceramiki, naturalne mydła i kosmetyki, kwiaty cebulowe, nasiona, cebule i kłącza kwiatowe)

Z WIELKANOCNEJ BIBLIOTEKI I GALERII (książki i poradniki dotyczące Świąt Wielkanocnych, urządzania ogrodów, karty świąteczne, ceramika i szkło artystyczne, świąteczna wycinanka, rzeźba)

Białostocki Jarmark Wielkanocny został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku

www.bialystok.pl

PATRONAT MEDIALNY

        

 

WIELKANOCNE WARSZTATY RODZINNE
Dzieci w wieku 6 – 12 lat wraz z rodzicami
zapraszamy do białostockiego Ratusza w niedzielę 2 kwietnia 2017 r.
o godz. 11.00 i o godz. 13.00

więcej>>>

 

Wystawców zainteresowanych wzięciem udziału w Jarmarku zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem Białostockiego Jarmarku Wielkanocnego oraz do przesyłania zgłoszeń na adres: jarmarki@muzeum.bialystok.pl

Informacji udziela Dział Promocji i Edukacji, Ratusz, Rynek Kościuszki 10, Białystok,
tel. kom. 509 336 740

DLA WYSTAWCÓW
Regulamin Białostockiego Jarmarku Wielkanocnego
Karta zgłoszenia udziału – kategoria PRODUKTY SPOŻYWCZE
Karta zgłoszenia udziału – kategoria PRODUKTY INNE
Karta zgłoszenia udziału – kategoria RĘKODZIELNICY/ARTYŚCI