PROGRAM I WYKONAWCY

1. J. S. Bach - Sarabanda i Gigue z II partity d-moll na skrzypce solo
2. N. Paganini - Kaprys a-moll op. 1 nr 24

RAFAŁ DUDZIK - skrzypce

3. S. Rachmaninow - Wokaliza

KAMIL ŁOMASKO – kontrabas
KARINA KOMENDERA – fortepian

4. E. Ysaye - Sonata na skrzypce solo nr 3 "Ballada"

RAFAŁ DUDZIK - skrzypce

5. G. Bottesini - Grand Duo Cocertante

RAFAŁ DUDZIK – skrzypce
KAMIL ŁOMASKO – kontrabas
KARINA KOMENDERA – fortepian

Prowadzenie i gawęda historyczna - Andrzej Lechowski
Kierownictwo artystyczne - prof. Leszek Sokołowski

 
Rafał Dudzik
studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasach prof. Tadeusza Gadziny, prof. Julii Jakimowicz – Jakowicz oraz prof. Iwony Wojciechowskiej.
Swój warsztat doskonalił na wielu międzynarodowych mistrzowskich kursach muzycznych pod kierunkiem m. in. M. Jaszwili, J. Tomeša, M. Ławrynowicza, R. Lasockiego, T. Tomaszewskiego, P. Janowskiego; oraz na kursach muzyki kameralnej pod kierunkiem J. Diesselhorsta (Berliner Philharmoniker) i kwartetu „Camerata”.
Jest laureatem kilku konkursów muzyki skrzypcowej i kameralnej, m.in. w Zielonej Górze (I nagroda), Bydgoszczy (III nagroda) i Wrocławiu (II nagroda).
Współpracował z Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie. Do roku 2006 był solistą i liderem grupy II skrzypiec Opery Wrocławskiej. Od września 2006 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Od 2008 roku jest prymariuszem Kwartetu im. Aleksandra Tansmana, z którym koncertuje na najbardziej prestiżowych festiwalach muzyki kameralnej w Polsce.
Artysta jest również wykładowcą w klasach skrzypiec i kameralistyki na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

 
Kamil Łomasko
urodził się w Białymstoku. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu mgr Krystyny Wachowskiej oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. W. Lutosławskiego w Białymstoku w klasie kontrabasu prof. Leszka Sokołowskiego. W 2006 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie, Filia w Białymstoku w klasie kontrabasu prof. Leszka Sokołowskiego.
Jest laureatem nagród i wyróżnień na konkursach kontrabasowych. W 2000 roku otrzymał II nagrodę na Ogólnopolskim Przesłuchaniu Uczniów Klas Wiolonczeli i Kontrabasu Szkół Muzycznych II Stopnia w Elblągu. W 2002 roku zdobył wyróżnienie na VII Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. A. B. Ciechańskiego w Poznaniu. W 2006 roku zdobył wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym w Łodzi. Natomiast w 2013 roku zdobył wyróżnienie na Konkursie Osobowości Kontrabasowych w ramach I Międzynarodowego Sympozjum Kontrabasowego we Wrocławiu.
W 2001 roku został stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W 2003 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2015 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego „MŁODA POLSKA” na zakup kontrabasu.
Występował jako solista z orkiestrą „Concerto Avenna” w Warszawie, orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku oraz Suwalską Orkiestrą Kameralną. Pod patronatem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci koncertował w Muzeum I.J. Paderewskiego (Łazienki Królewskie) w Warszawie. Wystąpiłw Litewskiej Akademii Muzycznej w Wilnie.
Uczestniczył w Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatach Muzycznych w Szczecinie. Brał udział w mistrzowskich kursach w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Janowcu, Łańcucie i w Białymstoku.
Jako muzyk orkiestrowy współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie oraz z orkiestrą „Sinfonia Varsovia”. Od 2002 roku, jako kameralista gra w duecie z pianistką ad. dr Olgą Anikiej, występując w Polsce i za granicą. W latach 2013-2014 prowadził zajęcia z kameralistyki i studiów orkiestrowych w ramach Warsztatów Orkiestrowych i Kameralnych „MUZYKA NASZYCH CZASÓW” w Inowrocławiu.
Ponadto od 2004 roku jest członkiem orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku, gdzie obecnie piastuje stanowiskokontrabasisty - I głos. W latach 2007-2014był asystentem w klasie kontrabasu prof. Leszka Sokołowskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku. W grudniu 2014 r. uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych.Obecnie jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w rodzimej uczelni.Od 2014 roku jest nauczycielem klasy kontrabasu w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku. Gra na współczesnym lutniczym kontrabasie Emmanuela Wilfera - model Amati, zakupionym w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „MŁODA POLSKA”.

 
Karina Komendera
urodziła się w 1987r. w Bielsku-Białej. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 5 lat. W 2006r. ukończyła z wyróżnieniem Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. w Bielsku-Białej w klasie fortepianu prof. Adama Podreza i klasie saksofonu prof. Tomasza Gmyrka. W 2011r. ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina na wydziale instrumentalno-pedagogicznym w Białymstoku w klasie fortepianu prof. Pawła Skrzypka, a w 2012 Studia Managerskie dla Artystów i Twórców Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Jest laureatką nagród specjalnych i wyróżnień m.in. na VII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym w Żaganiu, IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Płocku, VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ludwika Stefańskiego w Płocku, nagród głównych IV Beskidzkich Warsztatów Pianistycznych oraz IX Międzynarodowych Warsztatów Pianistycznych w Warszawie. Dwukrotnie nagradzana stypendium Prezesa Rady Ministrów, a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wydziału Kultury i Sztuki miasta Bielska-Białej. W latach 2007-2009 została laureatką 3 stypendiów amerykańskiego instytutu pianistycznego w Californii „Gold Country Piano Institute”, pozwalającego na udział w Kursach Mistrzowskich w Nevada City oraz koncerty solowe w USA. Od 2010r. zaangażowana w projekt Białostockiego Teatru Lalek, spektakl-recital „Chopin-Impresja”, w którym zadebiutowała jako solistka na scenie Broadway LaMamaTheatre(Nowy Jork-USA), koncertując później w Tokio Puk Theatre, Hamamatsu Concert Hall, YaitaKodomonomori(Japonia), Filharmonii Narodowej w Kurganie (Rosja), Teatrze Wielkim w Poznaniu, ViennaBrutTheatre (Austria), JassiTheatre (Rumunia). Występowała także podczas Festiwalu Mozartowskiego na Zamku Królewskim w Warszawie, Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, również jako solistka z Bielską Orkiestrą Festiwalową.
Koncertuje także jako kameralistka w kraju i za granicą m.in. na scenach w St. Gallen (Szwajcaria), „Gaetano ZinettiChamber Music Competition” we Veronie (Włochy), Polish-Norwegian Piano Duo Cultural Bridge w Trondheim (Norwegia), Międzynarodowych Kursach Interpretacji w Nowym Sączu. Trzykrotnie brała udział a trasach koncertowych Bielsko-Biała Gospel Choir (m.in. Wenecja, Rzym, Como, Latina, Neapol). Od 2007r. współpracuje z orkiestrą symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej i orkiestrą kameralnąCameratadell` Arte. Warsztat pianistyczny doskonaliła m.in. u: Grahama Scotta, Thomasa Hechta, Johna Perry`ego, Jorgena Larsena, Kevina Kennera, Anny Maklakiewicz, Andrzeja Artykiewicza, Czesława Stańczyka, Andrzeja Jasińskiego, Stefana Wojtasa, Jerzego Marchwińskiego.
Obecnie jest pianistką Opery i Filharmonii Podlaskiej-Europejskiego Centrum Sztuki i saksofonistką Big-Bandu OIFP-ECS. Pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze Fortepianu i Kameralistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz jako nauczyciel fortepianu i kameralistyki w Zespole Szkół Muzycznych Fryderyka Chopina w Warszawie.