MAJOWE ŚWIĘTO W RATUSZU

3 maja 2016 r., wtorek, godz. 10.30 – 15.00
Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

Zajęcia interaktywne - 6 zł/os., na pozostałe atrakcje wstęp wolny!

Zapraszamy rodziny z dziećmi do spędzenia Narodowego Święta Trzeciego Maja w białostockim Ratuszu! Będzie to wspaniała okazja, by dzieci nie tylko poznawały historię Polski, ale także uczestnicząc w grach i zabawach budowały w sobie dumę z bycia Polakiem oraz przywiązanie do symboli i barw narodowych.

PROGRAM:

godz. 10.30 – 11.30 Kto Ty jesteś? Polak mały…
zajęcia interaktywne dla dzieci w wieku 4-6 lat

Czym jest konstytucja i dlaczego zawarte w niej zapisy są takie ważne? Co wydarzyło się 3 maja 1791 roku? Odpowiemy sobie na te pytania, oglądając portret Stanisława Augusta Poniatowskiego na naszej muzealnej galerii oraz inne obrazy odwołujące się do historii Polski. Porozmawiamy również o polskich symbolach narodowych oraz o przejawach patriotyzmu dawniej i dziś. W części plastycznej maluchy wykonają trzeciomajowe kotyliony oraz flagi.

Czas trwania zajęć ok. 60 min.
Liczba uczestników: 12 dzieci + opiekunowie.
Wstęp dla dzieci bezpłatny, opiekunów obowiązuje bilet wstępu w cenie 6 zł.
Informacje i zapisy pod nr tel. 509 336 740.

godz. 12.00 – 13.30 Wiwat Maj, Trzeci Maj!
zajęcia interaktywne dla dzieci w wieku 8-12 lat

Na Galerii Malarstwa Polskiego w białostockim Ratuszu wisi portret przedstawiający Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego króla Polski. Jego panowanie przypadło na burzliwy okres w dziejach kraju. Pomimo to król wprowadził wiele reform, które miały unowocześnić państwo, między innymi podnosząc poziom kultury i oświaty. Jednak największym osiągnięciem panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego było uchwalenie ustawy zasadniczej określającej zasady funkcjonowania państwa, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Jak doszło do jej uchwalenia? Kto był za, a kto przeciw? Jakie były jej najważniejsze postanowienia? Tego dowiemy się podczas krótkiej inscenizacji historycznej w wykonaniu uczestników spotkania, a na podstawie obowiązującej konstytucji z 1997 roku dowiemy się jakie prawa, ale i obowiązki mają dzieci.

Czas trwania zajęć ok. 90 min.
Liczba uczestników w grupie do 15 osób.
Koszt: 6 zł od dziecka.
Informacje i zapisy pod nr tel. 509 336 740.

godz. 11.00 – 15.00 GRY I ZABAWY PATRIOTYCZNE oraz zwiedzanie wystaw
Wstęp bezpłatny!

Flaga
Samodzielne pokolorowanie flagi i przy pomocy rodziców przytwierdzenie jej do patyczka – to zadanie, które będą mogły wykonać nawet najmłodsze dzieci, co da im satysfakcję własnoręcznie wykonanego dzieła.

Historia na płótnie - muzealny detektyw
Sprawdź swoją spostrzegawczość wędrując po Galerii Malarstwa Polskiego tropem obrazów o tematyce historycznej. Rozwiąż łamigłówki i odbierz słodki upominek.

Układanki, sudoku, memory, kolorowanki patriotyczne
Ćwicz pamięć i sprawdź swoją wiedzę na temat symboli narodowych.

Bezpłatne zwiedzanie wystaw:
• „Galeria Malarstwa Polskiego” - wystawa stała, licząca 120 dzieł najwybitniejszych polskich i obcych malarzy, działających w ciągu ostatnich 250 lat.
• „Chrzest 966: U źródeł Polski” - wystawa mobilna przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Składa się z plansz graficznych i aplikacji mobilnej, będącej przewodnikiem po wystawie. Na wystawie przedstawione zostały przyczyny, przebieg i znaczenie chrystianizacji ziem polskich, rozpoczętej w roku 966 chrztem księcia Mieszka.
• „Oczami, sercem, duszą…” - wystawa rysunków dwóch podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Białymstoku.