NARODOWE CZYTANIE
3 września 2016 roku

BIAŁYSTOK
Dyrekcja Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku w imieniu wszystkich organizatorów oraz instytucji partnerskich zaprasza do udziału w Akcji „Narodowe Czytanie”, która odbędzie się 3 września 2016 roku (w godzinach 14:00–16:00) na Rynku Kościuszki w Białymstoku.
Wydarzenie rozpocznie się na Rynku Kościuszki (od strony restauracji „Esperanto Cafe”) o godz. 14:00 od krótkiej inscenizacji, podczas której fragmenty powieści odczyta znany, białostocki aktor z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
(Marek Tyszkiewicz w roli Nerona). Następnie do udziału w głośnej lekturze przygotowanych fragmentów powieści zostanie zaproszona publiczność. Kluczem doboru tekstów będą centralne postacie i problemy dzieła. Organizatorzy przeprowadzą także konkurs dla uczestników, podczas którego będzie można wygrać nagrody: czytniki e-booków, audiobooki, książki, puzzle.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później Trylogii Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku w ponad 1600 miejscowościach w całej Polsce głośno czytano Lalkę Bolesława Prusa. W tym roku główną „bohaterką” Akcji Narodowe Czytanie będzie powieść historyczna Quo vadis polskiego noblisty z 1905 roku, Henryka Sienkiewicza. Dzieło zostało opublikowane w latach 1895–1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej”, a także w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Pierwsze pełne wydanie Quo vadis ukazało się w Krakowie w 1896 roku. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego z siedzibą w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A) wraz z Województwem Podlaskim z siedzibą w Białymstoku. Współorganizatorami tegorocznej edycji „Narodowego Czytania” w Białymstoku są następujące instytucje: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Opera i Filharmonia Podlaska. Instytucje partnerskie to: Księgarnia „Akcent” oraz Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez Polskie Radio Białystok, portal Wrota Podlasia, TVP Białystok oraz Gazetę Wyborczą.
Różne wydarzenia związane z Narodowym Czytaniem będą miały miejsce także w filiach Książnicy Podlaskiej. Więcej szczegółów na stronie Książnicy Podlaskiej oraz profilu Facebook.

BIELSK PODLASKI
3.09.2016r. w godzinach 11.00-13.00 przenieśmy się do Starożytnego Rzymu z powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. Organizatorzy zapraszają na plac przed ratuszem, a w razie deszczu do Muzeum na kolejną odsłonę ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, którą swoim patronatem objęła Para Prezydencka.
Organizatorzy: Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski, Wójt Gminy Bielsk Podlaski, Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim, Muzeum w Bielsku Podlaskim, Bielski Dom Kultury.