Podczas tegorocznej „Nocy Muzeów” pochylimy się nad technicznymi aspektami naszego życia. Technika kojarzy się nam przede wszystkim ze zbiorem przyrządów, urządzeń, które każdego dnia ułatwiają nam życie. Ułatwiają też życie antykom. Ale technika to również coś więcej, to zakres mniejszych lub większych umiejętności pozwalających odnaleźć się w otaczającej nas rzeczywistości. Innymi słowy technika to sztuka tworzenia, kunszt, umiejętność. Technika przydaje się we wszystkich dziedzinach życia. Bez niej nie ma nauki, sztuki ani sportu. Perfekcyjne opanowanie techniki często zapewnia sukces w danej dziedzinie, a brak techniki przyczynia się do klęski. A antyki? Cóż, one przypominają nam, jak rozwijała się myśl techniczna na przestrzeni dziejów. Ale też trwają wspomagane przez technikę.

WSTĘP WOLNY!!!

RATUSZ w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

godz. 18.00 – 24.00 TAJEMNICE Z PRZESZŁOŚCI
Zwiedzający do Ratusza wchodzić będą co pół godziny w 20-osobowych grupach, którymi opiekować się będą przewodnicy. Widzowie będą poruszać się po muzeum uczestnicząc w zaplanowanym dla nich programie zwiedzania ekspozycji i pokazów z zabytkami.

Zaprosimy na ekspozycje czasowe:
RYSUNKI MISTRZÓW
oraz KALIGRAFIA I ILUMINACJA ZE ZBIORÓW ALBARAKATÜRK z pokazem kaligrafii

oraz prezentacje:
Archeologia i …
Obecny obraz archeologii to sztuka wieloaspektowej i interdyscyplinarnej współpracy pomiędzy różnymi, niekiedy z pozoru abstrakcyjnymi dziedzinami nauki. Rozwój technologii umożliwia również coraz pełniejsze odtworzenie świata przeszłości. Zapoznamy m. in. z:

 • nowoczesnymi, niedestrukcyjnymi możliwościami badań stanowisk archeologicznych
 • metodami datowań bezwzględnych (zasady i możliwości wykonywania analiz 14C oraz dendrochronologii)
 • osteologią – nauką badającą materiał kostny
 • możliwościami analiz fizykochemicznych metalu, szkła i ceramiki
 • zastosowaniem fotografii rentgenowskiej w archeologii

Etnografia i …
Prezentacja badań barwników w tkaninach dwuosnowowych z kolekcji Działu Etnografii Muzeum Podlaskiego.

W Muzealnej Pracowni Digitalizacji…

godz. 22.00 SPACER HISTORYCZNY pod hasłem TECHNIKA W MIEŚCIE
Początek spaceru przed Ratuszem. Spacerowiczów, śladami dawnego Białegostoku, poprowadzi jak zwykle Dyrektor Andrzej Lechowski.

 

MUZEUM HISTORYCZNE, Białystok, ul. Warszawska 37

godz. 18.00 – 24.00
Ekspozycja specjalna: „POD NAPIĘCIEM”
Znane już przez starożytnych Greków zjawiska elektrostatyki, dopiero w XVII w. stały się tematem naukowego zainteresowania. W XIX w udało się ustalić i opisać najważniejsze prawa rządzące tym zjawiskiem, a co ważniejsze wykorzystać je w praktyce. Pod jego koniec powstały pierwsze elektrownie i miejskie sieci elektryczne, dzięki którym prąd trafił do domów. Żarówki oświetliły ulice i wnętrza oraz opatentowano wiele urządzeń z jego wykorzystaniem. Dzisiaj żyjemy „pod napięciem”, a brak prądu sprawia, że wszelka aktywność zamiera.
Ekspozycja prezentować będzie dawne urządzenia AGD oraz współczesne, w których zastosowano zasilanie prądem elektrycznym, z ich zmieniającym się designem
i funkcjonalnością.

Ekspozycje stałe:
„Odzyskana historia. Hotel Ritz”- makieta legendarnego hotelu rozbudowana o animację w grafice 3D. Nowoczesne techniki cyfrowe umożliwiają „ożywienie” historii, odtworzenie na podstawie zachowanej ikonografii nie tylko wyglądu miejsc i ludzi, ale także wprawienie ich w ruch. Przy odrobinie wyobraźni technika 3D pozwoli nam przenieść się, w tym wypadku, w lata świetności białostockiego hotelu „Ritz”.
„Białystok-makieta barokowego miasta”
„Widoki Białegostoku z przełomu XIX/XX w.”
„Białostocki salon artystyczny”
„Białostocki salon mieszczański”
– wzbogacona wystawą lamp naftowych z kolekcji
ks. ppłk Stefana Zdasienia. Wynalazek Ignacego Łukasiewicza z 1853 r. dał początek wykorzystania nafty, a lampy naftowe, również jego konstrukcji w II połowie XIX wieku stanowiły najpopularniejszy i tani sposób oświetlenia wnętrz mieszkalnych. Prawie równocześnie zbudowana została żarówka elektryczna, która dosyć szybko wyeliminowała lampy naftowe z powszechnego użytku. Obecnie lampy naftowe są przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów jako piękne, dekoracyjne przedmioty.

Ekspozycja czasowa: „Pieniądz fałszywy”
Wystawa prezentująca proceder fałszowania monet i banknotów towarzyszący od wieków obiegowi pieniężnemu. Wykorzystywano przy nim różne techniki – od prymitywnych do najnowocześniejszych, dostępnych w danej epoce.

 

MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO,
Białystok, ul. Świętojańska 17

godz. 18.00 – 24.00

 • godz. 19.00 - otwarcie wystawy STAN WYS. MUZYKA FORM RZEŹBA
  Rzeźbiarz studiował w Hochschule der Kunst w Berlinie w pracowni amerykańskiego profesora J.H. Lonasa. Praktykę rzeźbiarską odbył w giserni Henrego Moora. Uczestniczył w przygotowaniu odlewów tego wybitnego rzeźbiarza. Rzeźby Stanisława Wysockiego były prezentowane w Niemczech, Szwecji Danii , Szwajcarii, Francji a w Polsce w muzeach i galeriach sztuki w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Legnicy
 • godz. 21.00 DZIEŁO ANTYCZNE WE WSPÓŁCZESNEJ TECHNOLOGII - prezentacja realizacji repetycji dzieła sztuki prowadzona przez profesora Jerzego Grygorczuka. Będzie to odtworzenie dzieła sztuki z wykorzystaniem współczesnych technologii i materiałów. Na bazie wcześniej przygotowanych form i odlewów, artysta objaśni celowość wykonania repetycji , które często wykorzystywane są do celów wystawienniczych i dekoracyjnych. Przedstawi szeroką paletę różnych materiałów rzeźbiarskich, w tym również sztuczny marmur. Szczegółowo omówi etapy odtwarzania dzieła, a w finale wykona zabiegi, które nadadzą formie kształt i walory dzieła zbliżone do oryginału.
  Czas trwania: 45 mim. Ilość miejsc: 30 osób, bez ograniczenia wiekowego. Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862
 • godz. 18.00 i godz. 20.00 TECHNIKI MOZAIKI WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI w wieku 6 – 10 lat.
  Dzieci dowiedzą się, na czym polega ta znana od starożytności technika zdobnicza, a także same wykonają własne prace inspirowane antycznymi wzorami.
  Czas trwania: ok. 45 minut. Ilość miejsc ograniczona do 15 dzieci w grupie. Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862

 

MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY,
ul. Pałacowa 2, Choroszcz

godz. 18.00 – 24.00
Pałac

 • 18.00-24.00 Nowinki techniki kontra antyki – instalacja na wystawie czasowej „Podano do stołu” zestawiająca ze sobą dawne i współczesne nakrycia i akcesoria stołowe stwarzająca możliwość bezpośredniego kontaktu z obiektem, porównania faktur, ciężaru, dekoracji, itp.
 • 19.00-20.00 Od portretu silhouette do tyflografiki – zajęcia plastyczne inspirowane XVIII- wiecznym portretem konturowym dedykowane osobom z dysfunkcją wzroku
 • 20.00-21.00 Stare czy nowe. Zajęcia interaktywne pokazujące sposoby rozpoznawania i badania zabytków:
  - Lampa UV prawdę ci powie - badanie obrazów
  - Nie wszystko srebro co się świeci - rozpoznawanie wyrobów ze srebra (także będących własnością zwiedzających)
  - Jak to dawniej wyglądało - oglądanie pod mikroskopem próbek i odtwarzanie na komputerze kolorystyki pawilonu gościnnego.

Park

 • 22.00 Lampiony na szczęście – park pałacowy - puszczanie na wodę lampionów z życzeniami

Miasto

 • godz. 17.00 - 20.00 Spacer z „Choroszczą Minioną” – zbiórka w MGCKiS, ul. ul. Sienkiewicza 29, oprowadzają wolontariusze portalu Choroszcz Miniona

 

MUZEUM W TYKOCINIE, ul. Kozia 2

godz. 18.00 – 24.00
godz. 18:00 do 23:00 zwiedzanie ekspozycji w Wielkiej Synagodze i Domu Talmudycznego
godz. 20:00, 21:00 – zwiedzanie Muzeum w Tykocinie z przewodnikiem

DOM TALMUDYCZNY

 • godz. 18:00-19:30 wernisaż wystawy „TWARZE I DŁONIE. FOTOGRAFIE JULII PIROTTE” ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego.
  Wykład kurator wystawy Teresy Śmiechowskiej pt. „Życie i twórczość Julii Pirotte”
  Wystawa wzbogacona będzie pokazem starych aparatów fotograficznych (ze zbiorów inż. Mirosława Bujanowskiego z Politechniki Białostockiej i z Muzeum Historycznego). W Salonie będzie wystawa gramofonów (ze zbiorów inż. Mirosława Bujanowskiego z Politechniki Białostockiej i z Muzeum Historycznego). Zwiedzającym towarzyszyć będzie muzyka odtwarzana z jednego z nich i opowieść inż. Mirosława Bujanowskiego, prowadzącego Izbę Pamięci Politechniki Białostockiej o prezentowanych w muzeum aparatach i gramofonach oraz o innych skarbach techniki, które gromadzi na Politechnice.
  Przedstawimy też prezentację multimedialną poświęcona działalności zakładów fotograficznych z Tykocina - Kułowskiego i Kaczorowskiego.
 • godz. 20:00 pokaz bajek dla dzieci na rzutniku do przeźroczy ze zbiorów Muzeum Historycznego
 • godz. 19:00-21:00 - przed Domem Talmudycznym – w zaaranżowanym mobilnym studiu fotograficznym wraz z ciemnią i stuletnim aparatem, Andrzej Górski poprowadzi pokaz wykonywania portretów w historycznej technice mokrego kolodionu.

WIELKA SYNAGOGA

 • godz. 21:00 - 23:00 prezentacja multimedialna „Przywrócenie wyposażenia Sali Wielkiej Synagogi w Tykocinie z okresu międzywojennego”
 • godz. 23:15 – Recital artystów Teatru Żydowskiego z Warszawy (90 minut)

Monika Chrząstowska wystąpi w repertuarze Wiery Gran. Akompaniować na akordeonie będzie Paweł Leszczyński
Henryk Rajfer wystąpi z recitalem popularnych piosenek żydowskich. Akompaniować mu będzie Teresa Wrońska.

 

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU, ul. Klasztorna 1

godz. 19.00 – 24.00 TAJEMNICE IKON

Premiera wystawy plenerowej:
PODLASKIE HISTORIE – IKONY CHRYSTUSA WIELKIEGO ARCYKAPŁANA (ekspozycja prezentowana będzie na ogrodzeniu monasteru od strony rzeki).
19.00–24.00 – zwiedzanie wystawy stałej muzeum:
TEJ NOCY – nastąpi inauguracja cyklu wystawienniczego: „Arcydzieła sztuki ikony” w ramach, którego eksponować będziemy zabytki o wyjątkowej ikonografii, historii, odznaczające się datowaniem, pochodzeniem, a niekiedy też technologią wykonania:
CZĘŚĆ I MADRE DELLA CONSOLAZIONE
prezentacja unikatowej ikony ze szkoły italo-kreteńskiej, XVI w. – kolekcja prywatna.
Pokazowi towarzyszyć będzie projekcja filmu: „Teologia ikon – malarstwo bizantyńskie ze szkoły kreteńskiej”, reż. Drawgnac Alekos (sala warsztatowa Muzeum Ikon – film będzie wyświetlany od 19.30 w powtarzających się cyklach).
TAKŻE TEJ NOCY
będzie można zobaczyć najstarsze zabytki sztuki chrześcijańskiej z całego świata w nowatorskiej oprawie multimedialnej z bezpośrednim komentarzem.

 

MUZEUM W BIELSKU PODLASKIM, Ratusz, ul. Mickiewicza 45

godz. 18.00 – 24.00

 • godz. 18.00 Wystawa jednego zabytku – prezentacja Księgi Inwentarzowej Bielska Podlaskiego
 • godz.19.00; 21.00; 23.00 zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Indie - odcienie kolorów na zdjęciach Bartka Wileńskiego”.
 • godz. 19.30 autorskie oprowadzenie po wystawie „Moja historia” - wycinanki Olgi Baburyny z Mińska na Białorusi
 • godz. 20.00 Pokaz wycinanki połączony z warsztatami.
 • godz. 18.00-22.00 kącik dla dzieci z atrakcjami na stałej wystawie „Tajemniczy ręcznik”
 • godz. 20.00 – 22.00 Technika w służbie estetyki – warsztaty tkania krajek na bardkach.
 • godz. 19.00-23.00 Szlachetne techniki fotograficzne – możliwość wykonania fotografii techniką talbotypii aparatem skrzynkowym w strojach z epoki początków fotografii (XIX wiek) Prowadzący: Emil Stankiewicz. Obowiązują zapisy - 15 osób.
 • od godz. 18.00 Selfie w przestrzeni muzealnej – konkurs, w którym Muzeum zapewnia przestrzeń i antyki (eksponaty), a uczestnicy wykorzystując współczesną technikę wykonują selfie.

Instrukcja do konkursu Selfie w przestrzeni muzealnej:

 1. Odwiedź Muzeum w Bielsku Podlaskim.
 2. Zapoznaj się z wystawami muzealnymi.
 3. Wykonaj oryginalne i zaskakujące selfie na dowolnej wystawie.
 4. Umieść zdjęcie z zabawnym komentarzem na Fanpage Muzeum Podlaskiego w Białymstoku do północy 15 maja 2016r.
 5. Wygraj nagrodę!

Uwaga: Tylko w Noc Muzeów wydawnictwa muzealne w promocyjnej cenie:
1. „BIELSK PODLASKI I JEGO MIESZKAŃCY na przełomie XIX i XX wieku w kolekcji zdjęć Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku” - 20 zł
2. „Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego – haft i koronka” - 25 zł